dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Nepromlčeno! Dosud největší výstava projektu "Příběhy našich sousedů" byla slavnostně zahájena
Pamětníci na vernisáži. Foto: Praha 6

Nepromlčeno! Dosud největší výstava projektu "Příběhy našich sousedů" byla slavnostně zahájena

Přesně 60 žáků z osmých a devátých tříd z 10 základních škol Prahy 6 objevilo 21 osudových příběhů lidí, kteří zlomové okamžiky dějin prožily jako děti. Jejich životy drasticky změnila nacistická nebo komunistická totalita a doteď zůstávaly veřejnosti skryté. Teď ale vůbec poprvé vycházejí najevo prostřednictvím výstavy „Nepromlčeno!“. 

Vůbec největší a nejrozsáhlejší výstavu v historii tříletého projektu „Příběhy našich sousedů“ včera otevřela Městská část Praha 6 a sdružení Post Bellum. V Praze 6 je k vidění před Národní technickou knihovnou v Praze 6 až do konce června.

jiri-stransky-zahajuje-vernisaz-nahled „S podporou projektu Příběhy našich sousedů jsme neváhali ani minutu. Zaznamenávání životních příběhů pamětníků je ohromně inspirativní a záslužný počin a také výborná inovace ve výuce historie. Otřesná, autentická a hlavně unikátní svědectví všech pamětníků měla zůstat zapomenuta, právě v Praze 6 se ale podařilo poskládat zatím vůbec největší a nejobsáhlejší svědectví pamětníků v historii tohoto projektu,“ řekl Ondřej Balatka, radní pro školství městské části Praha 6.

Výstava má ještě jeden efekt – základním školám slouží jako unikátní učebnice, protože si ji žáci můžou projít pomocí jiri-stransky-nahled komentovaných prohlídek a přináší tak jedinečný pohled na milníky historie očima svědků.

 „Pátrání po pamětnících a zaznamenávání jejich příběhů děti prožívaly jako úplnou detektivku a přitom se seznamovaly s nedávnými dějinami mnohem intenzivněji než v klasické hodině dějepisu,“ říká Hana Hniličková, manažerka projektu z pořadatelského sdružení Post Bellum.

O projektu Příběhy našich sousedů

Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo již takřka dvě stě  žáků osmých a devátých tříd ze čtyř desítek základních škol v Praze. Koordinátoři žákovských týmů z řad učitelů jsou vyškoleni profesionálními dokumentaristy ze sdružení Post Bellum, které je spolu s příslušnými městskými částmi organizátorem projektu. Žáky zpracované nahrávky a příběhy se ukládají do sbírky Paměť národa a na webovou aplikaci My jsme to nevzdali http://www.myjsmetonevzdali.cz/pribehy-nasich-sousedu/, která představuje učební pomůcku, široce využívanou pedagogy základních a středních škol pro obohacení výuky historie o autentická svědectví pamětníků (ve formě nahrávek, videí a animovaných prezentací). Od roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo více než sedmdesát základních škol z Prahy, Brna, Plzně a Semil a další se připojí v průběhu tohoto roku.

O Post Bellum

Od roku 2001 hledáme a zaznamenáváme příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století, kterými chceme inspirovat ostatní. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů jsme vybudovali největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě www.pametnaroda.cz, kde jsou zaznamenány nahrávky vzpomínek už takřka tří tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu. Vysíláme populární rozhlasový seriál Příběhy 20. Století na ČRo http://www.rozhlas.cz/plus/porady/_porad/3115 a udělujeme Ceny Paměti národa pamětníkům, kteří měli odvahu postavit se zlu www.cenypametinaroda.cz. V neposlední řadě realizujeme celostátní vzdělávací projekty pro školy www.pribehynasichsousedu.cz a největší dokumentaristickou soutěž pro veřejnost v ČR www.pribehy20stoleti.cz.

Výstava „Nepromlčeno“ proměnila rozlehlé prostranství před Národní technickou knihovnou ve specifický vizuální památník, který připomíná minulé století skrze svědectví odvážných pamětníků z Prahy 6, kteří stále žijí mezi námi. Textovou část výstavy připravily přímo děti, které vyprávění pamětníků zaznamenaly, ve spolupráci s dokumentaristy Post Bellum. Autory vizuálního konceptu výstavy a fotografií jsou Lukáš Žentel, Klára Kvízová a Petr Krejzek.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru