dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - skorojasno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
0°C
Nepřemýšlíme o tom, zda, ale jak. Vznik nové pražské koalice je zase o něco blíž
Letos jsou plánována ještě dvě jednání pražského zatupitelstva. První zítra, další v polovině prosince. Ilustrační foto: archiv

Nepřemýšlíme o tom, zda, ale jak. Vznik nové pražské koalice je zase o něco blíž

Pražská TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) včera zintenzivnily přípravu magistrátní koalice. Utvořily pracovní skupiny, které budou řešit jednotlivá programová témata. Strany společně jednají již od minulého týdne. Cílem by mělo být podle zástupců stran odstranit programový nesoulad. Strany mají dohromady v 65členném zastupitelstvu pouze 28 hlasů, musí proto jednat s dalšími stranami.

Na magistrátu dosud vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla poté, kdy na říjnovém jednání byli odvoláni čtyři členové rady, a to i hlasy koaličních zastupitelů.

„My jsme hned v době vypovězení smlouvy ze strany ČSSD řekli jasně, že se poohlížíme po projektu, který bude životaschopný nejenom na rok, ale pro celé volební období. Od té doby zcela konzistentně vyjednáváme tuto variantu a hledáme pro ni většinu," řekl ČTK lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ).

„Jednali jsme s Piráty a Trojkoalicí, jednali jsme společně s ODS. Již nejde o to, zda půjdeme spolu, ale jak spolu půjdeme,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 a nezávislých Jiří Nouza, o kterém se už delší dobu spekuluje jako o novém primátorovi. Dalším možným kandidátem „topky" na nástupce Adriany Krnáčové v čele města je Václav Novotný.

V rámci popsaného jednání byly ustaveny pracovní skupiny k oblasti legislativy – hazardu, dopravy, majetkových účastí a rozpočtu. „Nechceme Prahu a městské části vystavit riziku rozpočtového provizoria,“ zdůraznil Nouza.

Ke které variantě má podle něj nyní TOP 09 blíž? „TOP 09 s ohledem na nečitelný postoj ANO zhruba před dvěma týdny iniciovala jednání s ostatními demokratickými stranami a z těchto jednání vzešel projekt možné koaliční spolupráce mezi TOP 09, ODS, Trojkoalice, ČSSD a nezávislých, se subvariantou místo ČSSD strana Pirátská,“ sdělil.

„Z dalších jednání vyplývá, že TOP 09 trvá na tom, aby ty strany, které jsou připraveny námi navržený projekt podporovat, aby současně nesly každá svůj díl odpovědnosti účastí v Radě. To je v tuto chvíli podmínka nepřekročitelná pro Piráty, mají usnesení krajské organizace, že nepodpoří a nezúčastní se projektu, kde jsou zastoupeny ODS a ČSSD. Přesto s nimi TOP 09 počítá bez dalších podmínek s účastí minimálně formou předsednictví některého z výborů zastupitelstva, typicky Výboru pro informatiku,“ dodal.

Jednání stran s nezávislými potvrdila zastupitelka Eva Vorlíčková (bezp.). „Ano, máme k TOP 09 nejblíže, jsou nám ideově a morálně nejblíže, ale zatím jsme personální otázky neřešili," řekla Vorlíčková. Kromě Vorlíčkové jsou v klubu nezávislých ještě bývalý primátor Tomáš Hudeček a zastupitel Milan Růžička. Všichni tři bývali členy TOP 09.

Zástupci stran se včera domlouvali na postupu při čtvrtečním jednání zastupitelstva. Podle předsedkyně zastupitelů ODS Alexandry Udženiji se shodli, že čtvrteční jednání musí být věcné. „Chceme, abychom se k věcem postavili co nejkonstruktivněji, a ne tam nějakým způsobem předváděli, že dosavadní koalice nefunguje, to všichni víme,“ řekla. Řešit budou podle ní chtít zejména návrh vyhlášky o hazardu, který by měl být na programu jednání.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.


Další články
Nahoru