Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nepomucký se po obnově vrátil do Spálené ulice, jsou s ním i andělé
Instalace opravené sochy na své původní místo. Foto: se souhlasem Magistrátu hl. m. Prahy

Nepomucký se po obnově vrátil do Spálené ulice, jsou s ním i andělé

Barokní sousoší svatého Jana Nepomuckého se po zrestaurování vrátilo na své původní místo ve Spálené ulici v Praze 1. Sochy Nepomuckého a dvou andílků byly kvůli opravám z podstavce v kubistické nice sejmuty na konci roku 2017. Restaurování sousoší, které bylo několik let ve špatném stavu, zajistila Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Informovala o tom mluvčí GHMP Michaela Vrchotová. Sousoší patřilo do září 2017 Praze 1, poté bylo svěřeno hlavnímu městu, které ji dalo do správy galerii.

„Mám velkou radost, že se sousoší svatého Jana Nepomuckého podařilo zachránit a že originál této krásné barokní sochy českého zemského patrona, jehož život je úzce spjatý s Prahou, bude nadále přístupný všem Pražanům,“ uvedla radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě). 

Sousoší se dvěma andílky v kubistické nice nacházející se mezi kostelem Nejsvětější Trojice a domem Diamant bylo dlouhodobě ve velice špatném stavu. Nápravu komplikoval fakt, že nebylo vyřešeno vlastnictví a správa této historické kulturní památky.

Rozhodnutím Rady hl. m. Prahy bylo sousoší svěřeno do správy Galerie hlavního města Prahy, která nechala neprodleně sochu sv. Jana Nepomuckého i s oběma doprovázejícími andílky odborně sejmout, protože havarijní stav plintu již nedovoloval další otálení.

Všechny figury byly odvezeny do depozitáře a předány k odbornému posouzení restaurátorům. Plastický podstavec zůstal na místě, na zimu byl zakrytý, aby již nedocházelo k další destrukci. 

Barokní sousoší je datováno takzvaným dedikačním nápisem trinitářů na podstavci, chronogramem s rokem 1717. Dílo z pískovce je vsazeno do kubistické niky (arkády) z roku 1913 uzavírající uličku mezi kostelem a domem Diamant.

Původní výklenek, kde sv. Jan Nepomucký stával, byl zbořen v roce 1865. Socha je zapsaná na seznamu kulturních památek, včetně celého areálu kostela Nejsvětější Trojice a bývalého klášterního konventu.

Autorství sochy nebylo dříve přesně doloženo, předpokládalo se, že sochař zřejmě pocházel z jäckelovského okruhu. Po sejmutí sochy a průzkumu se v zádech sochy sv. Jana Nepomuckého nalezla signatura prokazující autorství Matouše Václava Jäckela a datace 1718.

Před zahájením restaurátorského průzkumu nebylo jasné, jak velké je poškození hlavní sochy.  V případě, že by poškození spodní části sochy bylo tak závažné, že by narušovalo její statiku, musela by GHMP přistoupit k výrobě sekané kopie sochy světce.

Ukázalo se, že originál sochy sv. Jana Nepomuckého lze restaurovat. Naopak jeden z andělů zřejmě utrpěl v minulosti závažné poškození pádem z podstavce a byl rozbitý na několik kusů. Neodbornou a vcelku dost neumělou opravou se změnilo gesto jeho levé ruky i natočení hlavy.

„Během restaurování jsme ve spolupráci s odborným restaurátorem Danielem Talaverou a pod dohledem zástupkyně památkové péče dohledali původní podobu a vrátili andílkovi jeho ikonografický význam a gesto, kterým nyní upozorňuje diváka na knihu ve své pravé ruce. Nově také bude po dohodě s památkovou péčí osazena kolem sousoší kovová umělecká mříž volně inspirovaná kubistickou architekturou domu Diamant a mřížovím ve výklenku,“ doplňuje Marie Foltýnová, vedoucí správy veřejné plastiky GHMP. 


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

Včera v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru