dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Nepodceňujte výběr batohu pro předškoláka. Je stejně důležitý jako aktovka
Foto: Ski a Bike Centrum Radotín

Nepodceňujte výběr batohu pro předškoláka. Je stejně důležitý jako aktovka

Výběru batůžků pro předškolní děti bohužel není – a to ani ze strany většiny výrobců – věnována taková pozornost, jako školákům a jejich aktovkám. Přitom praxe ukazuje, že předškolní děti batohy potřebují, protože si někam musí uložit náhradní oblečení, svačinu a pití, ať už míří do školky, nebo někam na výlet. 

Váha batohu nesmí přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte

V kategorii předškolních dětí je velmi důležité určit správnou velikost batohu, aby se dítěti pohodlně nosil a aby nedocházelo k nevhodnému působení na páteř a vyvíjející se pohybový aparát dítěte. Ze stejného důvodu by se děti neměly přetěžovat přílišnou hmotností batohu.

„Správnou velikost poznáte jednoduše – batoh nesmí dole ani nahoře přesahovat záda dítěte. Při osobním zkoušení sledujte, zda pohodlně sedí, nikde netlačí a příliš se po zádech neposouvá. Pokud nemáte možnost batoh osobně vyzkoušet, přeměřte doma dítěti záda například krejčovským metrem a porovnejte je s údaji od výrobce. Co se týče objemu, batohy pro předškolní děti se pohybují v rozmezí přibližně dva až sedm litrů,“ říká Kateřina Princová ze specializovaných prodejen dětského zboží Skibi Kids s tím, že maximální hmotnost naplněného batohu nesmí přesáhnout 12–15 % hmotnosti dítěte. Čím lehčí je batoh, tím více toho můžete dítěti zabalit. Do hmotnostního i objemového limitu kvalitního batohu se obvykle bez potíží vejde pití, svačina, mikina a lehčí hračka.

Pozor na rovná záda a absenci polstrování

„Zádová část batohu pro předškolní děti by měla být vypolstrována a anatomicky řešena tak, aby vše odpovídalo anatomickému zakřivení páteře a fyziologické stavbě zad. Rozhodně není v pořádku, pokud má jen rovná záda bez jakéhokoliv polstrování,” varuje Kateřina Princová.

Velkou pozornost věnujte i popruhům. Ty by měly být stavitelné a vypolstrované, aby neřezaly do ramen. Neměl by chybět stavitelný hrudní pás, který u lepších modelů umožňuje výškové nastavení, zabraňuje sklouzávání batohu z ramen a drží ho na svém místě. Bederní pás je v této kategorii batohů výhodou, nikoliv však nezbytností.

Co se týče jednoduchosti používání, je důležité, aby s batohem a všemi jeho prvky (zapínání, přezky) byly schopné bez problémů manipulovat i malé děti. Systémy zapínání musí být jednoduché (ideálně zapínání na zip, popřípadě patentky), přezky musí jít lehce stisknout a měly by být přizpůsobené dětské ruce. Zipy musí hladce chodit a ideálně by měly být značkové (YKK), aby vydržely i méně šetrné zacházení.

Batoh nebo hračka rozvíjející jemnou motoriku? Obojí

U batohů pro malé děti hraje významnou roli i design. Pokud mu potřebujete dát batoh, aby u sebe mělo vše potřebné, musí ho zaujmout a bavit – výhody nošení mu rozumově nevysvětlíte. Proto výrobci nabízejí batohy pro nejmenší v atraktivních designech. Nejdále jsou v tomto ohledu značky Affezahn a LittleLife, jejichž batůžky jsou zároveň hračkou a kamarádem v podobě zvířátka, které si dítě oblíbí a často si ho bere s sebou i do postýlky.

Batůžek by měl zároveň dítěti nabídnout podněty pro jeho rozvoj. „Právě v tomto věku se dítě nejrychleji vyvíjí a získává dovednosti a intelektové schopnosti, které ovlivní celý jeho život.

A je dobré využít každé příležitosti, například i batůžku. Třeba Affenzahn je proto vyrábí ve tvaru zvířátek, umožňuje manipulaci končetinami zvířete a jejich připnutí do různých pozic pomocí suchých zipů. Zvířátka mají vytahovací jazyk, který – stejně jako snadno otevíratelné přezky – rozvíjí jemnou motoriku. Navíc na něj lze napsat jméno dítěte, disponuje skrytou tajnou kapsičkou na různé dětské poklady a dalšími vnějšími kapsami ze síťoviny. Batohy Vaude zase nabízejí například integrovanou lupu pro malé badatele či sedátko, které lze použít jako izolaci při sezení na zemi,” vyjmenovává Kateřina Princová.

Zajímavost: Batůžek může být i z PET lahve

Děti můžeme od malička vést zábavnou formou i k ekologickému smýšlení. Například batohy Affenzahn jsou vyráběny ekologicky šetrnou technologií – až 50 % z nich tvoří hmota recyklovaná z PET lahví. Lahve se rozmělní na PET vločky připomínající kukuřičné lupínky. Vyčistí se ve vodní lázni, následně se roztaví a smísí. Výsledkem je hmota podobná těstu. To se vytáhne do dlouhých vláken a po ochlazení se spřádá do nití. Utká se bílá tkanina, z obou stran se potiskne a z ní se ušije batůžek. Ve srovnání s konvenčními způsoby výroby se o 20 % snižuje množství odpadních vod, o 50 % klesá spotřeba elektrické energie a emise znečišťujících látek se snižuje dokonce o 60 %.


Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Praha 10 chce, aby děti četly. Přispěje jim na nákup knih

2. října 2017 v 08:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Každému dítěti, které má trvalé bydliště v Praze 10 a které se narodilo mezi 1. 1. 2002 a 30. 9. 2009, na začátku nového školního roku radnice přispěje v rámci aplikace Aktivní město na nákup knih částkou 500 korun.

Branný den Na Františku

24. září 2017 v 08:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Branná výchova se vrací do škol. Předmět ztratil svůj ideologický nádech, obsah zůstal a přizpůsobil se současným trendům vzdělávání.

Další články
Nahoru