Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nepochopitelné a idiotské rozhodnutí. Politici se pustili do ředitele Českého rozhlasu kvůli jmenování Obzinové
Rozhodnutí ředitele Českého rozhlasu zkritizoval starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Zdroj foto: tiskový odbor ODS

Nepochopitelné a idiotské rozhodnutí. Politici se pustili do ředitele Českého rozhlasu kvůli jmenování Obzinové

Na ředitele Českého rozhlasu René Zavorala se snesla kritika, když ve středu oznámil, že od začátku příštího roku vystřídá dosavadního šéfa zpravodajství Jana Pokorného Jitka Obzinová. Jedná se o součást změn, v rámci kterých se chce veřejnoprávní médium modernizovat a také šetřit. Proti Obzinové se rázem postavili někteří zaměstnanci Rozhlasu, zastali se jich i novinářští kolegové. Ke kritice se přidali také politici, kterým vadí kontroverzní minulost Obzinové, která se spojuje s údajným ovlivňováním televizního zpravodajství.

„Toto má být posílení role veřejnoprávního média? Mám o tom velké pochybnosti. Myslím, že je na čase řešit téma mediální legislativy a vše, co s tím souvisí,“ glosoval oznámené změny předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. 

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové se ředitel Českého rozhlasu rozhodl pro těžce pochopitelnou změnu. „Dezinformace cíleně podrývají důvěru ve stát. A v situaci, kdy jsou jasné náznaky, že by se tak dít mohlo, je důležité říci, za jak nebezpečné to považuji,“ napsala. 

Proti Obzinové se dnes postavili v otevřeném dopise Zavoralovi stovky zaměstnanců Českého rozhlasu. „Nová ředitelka zpravodajství ČRo Jitka Obzinová není zárukou nezávislosti zpravodajství, ba právě naopak. Jsme přesvědčeni, že nezávislost zpravodajství přímo ohrožuje a v minulosti to svými kroky dostatečně dokázala. Jitka Obzinová se přímo podílela na manipulaci zpravodajství. Názorně to dokládá zdokumentovaná a médii popsaná událost ze září 2015. Na poradě vedení FTV Prima tehdy coby vedoucí zpravodajství přímo ovlivňovala vyznění reportáží o uprchlících tak, aby vzbuzovaly protiimigrační vášně,“ píše se v dopise, který hned v den zveřejnění podepsalo přes 400 lidí, téměř třetina všech zaměstnanců. 

„Já nejsem politik, tak si mohu dovolit vyslovit názor, aniž by to bylo politické ovlivňování. Pane řediteli, Český rozhlas má svoji dobrou pověst nikoliv díky ředitelům, ale díky poctivé práci profíků, kteří podepsali tenhle dopis. Na Vašem místě bych to bral vážně,“ vzkázal Zavoralovi bývalý poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek. 

„Jitka Obzinová, nová šéfredaktorka zpravodajství ČRo, je za mě naprosto nepřijatelná. Podle řady svědectví přikazovala na TV Prima novinářům, jak mají psát reportáže, aby byly v souladu s majitelem média,“ sdělil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL. 

Servítky si nebral starosta Řeporyjí Pavel Novotný z ODS. „Nejidiotštějští HR rozhodnutí v dějinách Českého a Československého rozhlasu. Vím to tak jistě, že si rovnou dovolím jménem desítek bývalých zaměstnanců vyjádřit celému Českému rozhlasu a jeho lidem hlubokou účast," uvedl. 

„Tohle vám musel poradit někdo, kdo vás hodně nemá rád a vy to netušíte. Jen vám hlásím, že Jitka fakt nebyla na Primě, aby něco řídila, Jitka byla posluha Zacha. Stejně je to celé nějaký renonc, toto bych nevěřil, že se může mediu veřejné služby stát,“ dodal. Jen pro vysvětlení, Ivan Zach je majitel televize Prima.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral si za svým rozhodnutím stojí. „Jan Pokorný beze zbytku naplnil svou misi, na kterou jsem ho na začátku mého prvního funkčního období vyslal. V Českém rozhlase zůstává a bude nadále jednou z jeho nejvýraznějších tváří. Za všechnu odvedenou náročnou práci mu děkuji. Nastávající období si bude žádat v čele Zpravodajství manažera krizového, který se bude potýkat s nutností významně redukovat rozpočet i počty pracovních míst, a to vše při zachování vysokých standardů kvalitního veřejnoprávního zpravodajství. Jitka Obzinová byla vybrána na základě svých manažerských zkušeností. V minulosti prokázala, že s redukovaným rozpočtem umí pracovat a že v takové situaci umí zavést vhodné optimalizační kroky, aniž by tím utrpěly právě hodnoty služby veřejnosti. Věřím, že se jí to samé povede i v Českém rozhlase,“ uvedl.


Autor: Jan Puci

Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

STAN Praha k volbě nového předsednictva na celostátním sněmu v Hradci Králové

24. července 2022 v 08:12

Hlavní město na svém krajském sněmu vyjádřilo podporu stávajícímu předsedovi Vítu Rakušanovi, který dnes obhájil svůj post. Zástupcem hlavního města Prahy v nově zvoleném předsednictvu hnutí Starostové a nezávislí je zkušený politik, poslanec a místostarosta městské části Praha 6 Jan...

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Další články
Nahoru