dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Zpravodajství

Vodohospodáři loni fakturovali čtyři miliony za černé odběry

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) odhalily v loňském roce 472 případů černého odběru vody a produkce odpadní vody. Nejčastějším přečinem bylo nelegální napojení na kanalizaci, téměř 190 případů. Za nelegální odběry a černou produkci odpadních vod nafakturovaly PVK loni zákazníkům téměř čtyři miliony korun.

Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst zhruba osm set tisíc korun. V sumě jsou zahrnuté i náklady na přešetření způsobené škody a sankce.

Z celkových 240 případů nelegální produkce odpadních vod jich pracovníci PVK prokázali 78 procent. „Ve všech případech se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku či přímé napojení do revizní šachty,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

U černých odběrů vody PVK prošetřily 232 případů a prokázaly jich 65 procent. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (75 %), neměřená odbočka před vodoměrem (19%) a neevidovaná vodovodní přípojka (3%).

PVK vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze. Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních, respektive srážkových, vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu.

S ohledem na napojení do veřejné kanalizace se kontrolují také objekty, které nejsou v databázi vodohodpodářů (jedná se o vlastní studně). Stav vypouštění odpadních vod se zjišťuje také pomocí kamerového průzkumu a speciálních úkonů.

Na základě přešetření PVK stanoví výši způsobené škody. Pokud nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských organizací a užívání nemovitosti trvá delší dobu, doba trvání podle zákona o vodovodech a kanalizací se vypočítává.

U fyzických (nepodnikajících) osob jsou to tři roky zpětně od data zjištění neoprávněného vypouštění. U fyzických (podnikajících) a právnických osob čtyři roky zpětně.


Další články
Nahoru