Dnes Čtvrtek - oblacno 9°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Neodvolávejte ředitele domovů pro seniory, vyzvali zástupci Prahy 6 hlavní město

Odložte hromadné odvolání ředitelů příspěvkových organizací v sociální oblasti, vyzývají volení zástupci Prahy 6 pražskou radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milenu Johnovou (Praha Sobě). V otevřeném dopise vyjadřují obavy z destabilizace v poskytování zdravotnických a sociálních služeb v hlavním městě. Svou podporu pak vyjadřují zejména Evě Kalhousové, dlouholeté ředitelce Domova pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6. K této podpoře se připojily také osobnosti veřejného života.    

Pražský magistrát plánuje vyměnit vedení sedmnácti zařízení sociálních služeb, které jsou příspěvkovými organizacemi hlavního města. Zástupci Prahy 6 se proto obávají destabilizace zdravotně-sociálního segmentu v Praze.

„Jsme přesvědčeni, že právě stabilita a již zmíněný citlivý přístup jsou těmi zásadními faktory, jež tato oblast služeb nyní potřebuje ze všeho nejvíce,“ píší v otevřeném dopise Johnové. 

Dopis včera odeslal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), a to s podpisy Jakuba Stárka (ODS), místostarosty Prahy 6, Mariána Hoška (KDU-ČSL), radního Prahy 6 pro sociální politiku a zdravotnictví, a také Jiřího Růžičky (za TOP 09), který je prvním místopředsedou Senátu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitelem Prahy 6.   

Žádost, aby vedení hlavního města odložilo plánované změny v sociální oblasti až na dobu po odeznění koronavirové pandemie, je také výrazem podpory Evě Kalhousové, která již dvacet let vede Domov pro seniory Elišky Purkyňové v Praze 6. 

„Paní ředitelka Kalhousová je člověk, který oplývá pozitivní energií, rozumí svému oboru a pro své klienty i podřízené by se rozdala. Je respektovanou odbornicí. Řídila stěhování domova pro seniory z dožívajících prostor na Vítězném náměstí do novostavby na Břevnově, kterou musela vlastními silami dotvořit, aby splňovala podmínky provozu. Není slepou zastánkyní pobytových zařízení. Vždy říká, že je potřebné najít vhodný mix služeb tak, aby vyhovoval všem. Tento přístup se vždy snažila v praxi uplatňovat. Je to i žena statečná – nebojí se říct nahlas svůj názor, i když ví, že ji za něj její nadřízení nepochválí. I proto se stala trnem v oku současné radní pro zdravotní a sociální politiku, která sveřepě trvá na své představě fungování služeb pro seniory, do které se ale pobytová zařízení, tedy domovy, nevejdou,“ vysvětluje Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, který v roce 2019 Evě Kalhousové udělil za její práci čestné občanství městské části.   

Podporu Evě Kalhousové vyjadřují rovněž osobnosti, které ji znají z profesního i osobního hlediska. „S paní ředitelkou Kalhousovou se znám léta. Každý člověk zkušený v sociálních službách by dal cokoliv za její práci. Dělá ji dobře a rozumí jí. Takoví lidé by ze svých pozic odcházet neměli,“ říká Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77 – Konto Bariéry. 

Podobně oceňuje pracovní a osobnostní kvality ředitelky Kalhousové Ilja Šmíd, muzikolog, vysokoškolský pedagog a bývalý ministr kultury: „Paní Kalhousová vkládá do péče o seniory – kromě svých odborných schopností – nezměrnou empatii, porozumění a lásku. Její trvalou zásluhou je vybudování zcela nového, moderně vybaveného Domova pro seniory Elišky Purkyňové. Ale i dnes pracuje na dalších investičních projektech v sociální oblasti, především na rekonstrukci zařízení pro seniory v Thákurově ulici. Uznání za její dlouholetou práci se jí dostává především od klientů a jejich rodin, požívá velkého respektu mezi odbornou veřejností.“ 

Práci ředitelky Kalhousové a její setrvání ve funkci podporují také herečka Taťána Medvecká, bývalá ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková nebo ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.


Autor: TZ, red

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Další články
Nahoru