dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Není ticho jako ticho. Právě probíhá Týden komunikace osob se sluchovým postižením
Záštitu nad druhým ročníkem projektu převzala senátorka Daniela Filipiová (uprostřed). Foto: archiv

Není ticho jako ticho. Právě probíhá Týden komunikace osob se sluchovým postižením

O lidech se sluchovým postižením a jejich problémech toho většinová společnost mnoho neví. K odstraňování bariér, kterým musí čelit, by měla přispět probíhající akce Týden komunikace osob se sluchovým postižením (TKOSP). Tématem druhého ročníku, který končí v neděli 29. září, jsou komunikační prostředky a jejich využití.

„Cíle Týdne komunikace osob se sluchovým postižením jsou stále stejné: snažíme se šířit základní informace o světě osob se sluchovým postižením mezi širokou veřejnost. Naší snahou je také zviditelnit organizace a instituce, které lidem sluchově postiženým pomáhají každý den. Proto jsme zvolili opětovně formu kulturně vzdělávacího celorepublikového programu, který spolu s námi připravují právě samotné organizace a instituce pracující s takto postiženými osobami “, říká ředitelka o.s. ORBI PONTES Renata Škopková.

Sluchové postižení není viditelné, v České republice má problémy se sluchem až půl milionu lidí. Hodně lidí s těžkým sluchovým postižením je vyloučeno ze vzdělávacích, kulturních či společenských aktivit. Pokud někam musí jít, například na úřad, k lékaři, k soudu, bez komunikační podpory se dorozumívají velmi obtížně.

Přitom způsoby jejich komunikace jsou různé, závisí na druhu a stupni postižení sluchu i dalších faktorech, jako je doba vzniku hluchoty, vliv školy, vliv rodiny či osobnostní předpoklady. Podle zákona č. 155/1998 Sb., ve znění zákona č. 384/2008 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob, mají právo zvolit z 10 v zákoně uvedených systémů takový, který jim nejlépe vyhovuje.

Nejčastěji používané komunikační systémy jsou český znakový jazyk, znakovaná čeština a simultánní přepis mluvené řeči. Uživatelé znakového jazyka mohou využít služeb tlumočníků do znakového jazyka. Objednat je lze například u Centra zprostředkování tlumočníků pro neslyšící (www.cztn.cz). Pokud jim stačí tlumočení na dálku, nepřetržitou službu on-line tlumočení do znakového jazyka zajišťuje Agentura pro neslyšící APPN (www.appn.cz).

Užitečnou je rovněž služba O2 Hovory pro neslyšící, která umožňuje neslyšícím osobám domluvit se se slyšícími prostřednictvím operátorek.

Zejména pro ohluchlé a těžce nedoslýchavé lidi je vhodný simultánní přepis mluvené řeči, který pro celé území ČR zajišťuje Česká unie neslyšících (www.eprepis.cz). Zavedla ji díky podpoře Nadace Vodafone a zvláště ji oceňují neslyšící účastníci soudních jednání, kteří nepoužívají znakový jazyk a dříve byli odkázáni pouze na nespolehlivé odezírání.

Česká unie neslyšících je schopna zajišťovat simultánní přepis i na dálku přes internet, a to díky spolupráci s ČVUT. Tuto možnost využila Poštovní spořitelna a nabídla ji klientům se sluchovým postižením postupně ve všech ERA finančních centrech. Pracovníci ČVUT a ČUN založili společnost Transkript online s.r.o., která nabízí online simultánní přepis i dalším komerčním partnerům.


O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Praha ocenila nejlepší pracovníky v sociálních službách

19. října 2017 v 11:20

V jubilejním desátém ročníku populární ankety „Srdce na dlani“ bylo oceněno dvacet jedna žen a šest mužů za svůj lidský přístup a pomoc klientům v sociálních zařízeních hl. m. Prahy. V rámci ankety pořádané Centrem sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem Prahou byla udělena i cena...

Sto třicet závodních dvojic páníčků a jejich chlupáčů „vyběhalo“ ve Stromovce 17 000 korun. Tři opuštění pejsci si našli nového pána

10. října 2017 v 16:39

Rekordním úspěchem skončil první ročník charitativního běžeckého závodu „Fitmin Se psem mě baví běh“. Nejenže se dobročinného odpoledne v pražské Stromovce aktivně zúčastnilo 130 závodních dvojic, ale organizátora akce – neziskovou organizaci Se psem mě baví svět – podpořily i stovky fandících...

Voda pro Afriku. Projekt Nadačního fondu Veolia chystá na listopad další edici předmětů k prodeji

8. října 2017 v 07:40

Prostřednictvím benefičního prodeje získává fond již od roku 2010 finance na budování a opravy vodních zdrojů v Etiopii.  Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k pitné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Projektem se snaží přispět...

Nadace Jedličkova ústavu mění své logo

2. října 2017 v 10:04

Nadace Jedličkovu ústavu oslaví v říjnu již 27. výročí svého založení. Za dobu svého působení cíleně rozdělila podporu ve výši 100 milionů korun, které pomohly tam, kde to bylo potřeba. A právě k této slavnostní příležitosti se Nadace rozhodla, že je na čase jít s moderní dobou a změnit vzhled...

Další články
Nahoru