dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Není Pro Prahu jako PRO PRAHU. Voliči budou vybírat kandidáty ze dvou subjektů stejných jmen
Předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová. Foto: Facebook strany

Není Pro Prahu jako PRO PRAHU. Voliči budou vybírat kandidáty ze dvou subjektů stejných jmen

Pražský magistrát musí do voleb zaregistrovat kandidátku koalice PRO PRAHU, rozhodl Městský soud v Praze. Úřad koalici hnutí PRO a České suverenity odmítl zaregistrovat kvůli shodě názvu s hnutím Pro Prahu vedeným starostou Koloděj Zbyňkem Passerem.

Jana Volfová z České suverenity, která je součástí nezaregistrované koalice, rozhodnutí soudu uvítala. Magistrát kandidátku zaregistruje, až mu bude doručeno rozhodnutí soudu.

„Volební zákon nesvěřuje registračnímu úřadu pravomoc přezkoumávat zaměnitelnost názvů volebních stran, které pro volby do zastupitelstev obcí podají kandidátní listinu," píše se v usnesení soudu. Úřad tak podle něho postupoval v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Shodné názvy podle soudu nemohou být překážkou volebnímu právu být volen.

„Je třeba si uvědomit, že stávající volební systém používaný pro volby do zastupitelstev obcí klade na pozornost a soustředění voliče značně zvýšené nároky," píše se dále v usnesení. Podobné názvy stran ale podle soudu nároky na pozornost voliče dále nezvyšují, nezřídka se totiž vyskytují například kandidáti se shodnými jmény a příjmeními.

„My jsme od začátku tvrdili, že máme právo být zaregistrováni. Bylo pro nás nepochopitelné, že nás magistrát registrovat odmítl," řekla ČTK Jana Volfová z České suverenity. Koalici teď podle ní začíná velký problém, jak stihnout kampaň, když přišla o tři týdny času.

Magistrát koalici dodatečně zaregistruje

Kvůli soudnímu sporu zatím nebylo možné vylosovat čísla, která budou mít strany a hnutí na hlasovacích lístcích. Koalice se odlišuje od Passerova hnutí tím, že svůj název píše velkými písmeny. Soud dnes zároveň rozhodl, že kandidátka Passerova hnutí nebyla registrována nezákonně, jak tvrdila koalice PRO PRAHU.

„Poté, co bude rozhodnutí doručeno magistrátu, vydá magistrát rozhodnutí o registraci koalice Pro Prahu a vyvěsí je na úřední desku. Třetím dnem od vyvěšení rozhodnutí o registraci se toto rozhodnutí považuje za doručené. Následně bude vylosováno pořadí volebních stran na hlasovacím lístku," uvedla mluvčí magistrátu Petra Hrubá.

Do zastupitelstva hlavního města chce letos kandidovat rekordní množství politických stran, hnutí a koalic. Do letošních komunálních voleb se přihlásilo 32 uskupení, tedy rekordní množství. Kromě tradičních stran i řada zcela nových subjektů. V roce 2010 bylo k volbám připuštěno 23 volebních stran, hnutí či koalic a v roce 2006 jich bylo 24.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru