dnes
Sobota - jasno
11°C
zítra
Neděle - jasno
15°C
pozítří
Pondělí - jasno
19°C
Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem
Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Ilustrační foto: Malinaccier / Wikimedia Commons

Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem

V Praze se sice dnes objevily první případy výskytu koronaviru, podle vedení města však není důvod k panice. Situace je intenzivně sledována a již v předstihu byla přijata některá preventivní opatření, informoval magistrát v podvečerním tiskovém prohlášení.

Dva lidé s pozitivními tesy leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Jedná se o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Oba nezávisle na sobě přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

 „Veškeré informace od státní hygienické služby jsou průběžně předávány členům Bezpečnostní rady hlavního města. Rada bude v průběhu nadcházejícího týdne obratem svolána, pokud by došlo k významné změně situace anebo si Ministerstvo zdravotnictví vyžádalo poskytnutí součinnosti. Pracovní skupina ke koronaviru se schází pravidelně každý pátek,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město se nechystá uzavírat školy, ani jiná zařízení. Stejně tak je beze změny městská hromadná doprava. Hlavní město již v minulosti přijalo některá preventivní opatření. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zahájil v polovině února dezinfekci interiéru všech tramvajových vozů ozónem. K tomuto kroku se DPP rozhodl i kvůli chřipkové epidemii.

Školy a školská zařízení společně se zdravotnickými a sociálními zařízeními v Praze byly již na konci února informovány o možném riziku a o obecných zásadách, které by měly respektovat. „Celou situaci bedlivě sledujeme a jsme v nepřetržitém kontaktu se státními orgány, které celou situaci řeší. Poskytujeme Ministerstvu zdravotnictví a hygienikům maximální součinnost. Především chceme zabránit vzniku paniky mezi obyvateli, proto vyzýváme veřejnost, aby sledovala portál bezpecnost.praha.eu, kde jsou pravidelně aktualizovány všechny relevantní informace,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Pokud tyto prostředky nejsou dostupné, je vhodné použít dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Při kašli by si lidé měli zakrývat ústa a nos nejlépe jednorázovým papírovým kapesníkem a ten po použití odhodit do nejbližšího odpadkového koše, následovat by měla odpovídající hygiena rukou.

Pokud lidé při potřebě zakašlání nebo kýchnutí nemají k dispozici jednorázový papírový kapesník, je doporučováno si ústa či nos zakrývat paží nebo rukávem. Použití ruky k zakrytí není vhodné, neboť se na ní může uchytit infekce, kterou by pak svou rukou nakažený dále rozšiřoval. Zároveň by si lidé rukama neměli sahat do očí a úst.

„Instruovali jsme personál v našich zařízeních o základních hygienických opatřeních a pokud by došlo například k určitým omezením, postaráme se o naše seniory a handicapované,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje občanům chovat se jako v době chřipek a dodržovat určitá preventivní pravidla, mezi něž patří vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla, používat například i dezinfekci, pokud jsou v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí, a nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí.

Další doporučení se týkají těch, kteří přicestují z oblastí nákazy a objeví se u nich teplota, kašel či dušnost, aby kontaktovali místně příslušnou hygienickou stanicí, případně svého ošetřujícího lékaře.

Ve světě bylo prokázáno téměř 88 000 případů onemocnění koronavirem COVID-19, skoro 43 000 lidí se však z onemocnění zcela zotavilo.

Kde sehnat informace?

Aktuální informace zveřejňuje hlavní město Praha na průběžné na bezpečnostním portálu. Na stránkách Ministerstva zahraničí ČR jsou k dispozici Aktuální doporučení a varování. Aktuální informace ke koronaviru COVID-19 zveřejňuje průběžně Ministerstvo zdravotnictví ČR na speciální stránce, kde jsou také rady a doporučení pro občany a odkazy na další instituce.

Pokud někdo potřebuje poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, je k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila informačně-poradenské telefonické linky ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: 773 782 856 a 773 782 850. Jejich provozní doba je od 9 do 20 hodin. Informace je možné čerpat také ve speciální rubrice o koronaviru na internetových stránkách pražské hygienické stanice.


Tisíc litrů dezinfekce v Praze 13

Včera ve 13:19

Praze 13 se podařilo zajistit dalších 1000 litrů dezinfekčního prostředku Anti-COVID.

Praha 3 bude preventivně testovat pracovníky sociálních služeb

Včera v 11:05

Praha 3 se rozhodla preventivně provádět testy u pracovníků sociálních služeb. Reaguje tak na situaci z posledních dní, kdy se nákaza v domech pro seniory po celé republice masivně šíří.

Soutěž o nejlepší adaptační opatření posouvá přihlášky na konec dubna

Včera v 08:28

Zdravý dům s vlastními zdroji energie, revitalizace pražské Klamovky, zelená zaměstnanecká odpočívárna na střeše nebo obnova biotopu rašeliniště. To jsou některá inspirativních řešení na zmírnění dopadů klimatické krize, která se letos uchází o titul Adapterra Awards. Druhý ročník soutěže Nadace...

Milion korun pro dětské domovy

Včera v 08:23

Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru.

Vozíčkáři jsou velmi ohroženi koronavirem. Startuje rozcestník pomoci

Včera v 08:16

Lidé po poranění míchy všech věkových skupin jsou značně rizikovou skupinou velmi ohroženou onemocněním COVID-19. Jejich organismus totiž nepracuje v důsledku poranění míchy zcela správně a to se týká bohužel i imunity. Celou situaci navíc mohou zhoršovat další komplikace, které se s poraněním...

Praha 10 dnes rozdá ochranné prostředky

Včera v 06:14

Dnes, 3. dubna, mezi 8 a 10 hodinou budou v Praze 10 hlavně pro seniory k dispozici ochranné prostředky. Zároveň se dozvědí užitečné rady, jak zvládat aktuální situaci.

Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

2. dubna 2020 ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Začala fungovat Tesco Zásilka, nová služba pro nákup trvanlivých potravin online

2. dubna 2020 ve 20:25

Tesco uvádí na trh novou službu Tesco Zásilka, který spočívá v doručování nákupů kurýrem až domů.

Vinohradská nemocnice nově provozuje drive-in vyšetřovací stan na COVID-19

2. dubna 2020 ve 20:12

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zahájila provoz drive-in vyšetřovacího stanu pro pacienty s elektronickými nebo vytištěnými žádankami k odběru materiálu na koronavirovou infekci. Odběrové místo zatím není určeno pro samoplátce. 

Ve společnosti Prahy 6 SNEO proběhne forenzní audit

2. dubna 2020 ve 20:00

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti SNEO Jan Sedláček svolal kvůli svým zjištěním v hospodaření společnosti mimořádnou valnou hromadu, tvořenou radou šesté městské části.

Sbírka roušek pro popeláře a metaře má úspěch

2. dubna 2020 v 19:28 | Aktualizováno v 20:04

Kvůli nedostatku roušek se společnost Pražské služby obrátila na své zaměstnance i na Pražany s žádostí o pomoc při shánění roušek pro popeláře a metaře.

Další články
Nahoru