dnes
Pátek - obcasny-dest
15°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
11°C
pozítří
Neděle - oblacno
13°C
Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem
Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Ilustrační foto: Malinaccier / Wikimedia Commons

Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem

V Praze se sice dnes objevily první případy výskytu koronaviru, podle vedení města však není důvod k panice. Situace je intenzivně sledována a již v předstihu byla přijata některá preventivní opatření, informoval magistrát v podvečerním tiskovém prohlášení.

Dva lidé s pozitivními tesy leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Jedná se o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Oba nezávisle na sobě přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

 „Veškeré informace od státní hygienické služby jsou průběžně předávány členům Bezpečnostní rady hlavního města. Rada bude v průběhu nadcházejícího týdne obratem svolána, pokud by došlo k významné změně situace anebo si Ministerstvo zdravotnictví vyžádalo poskytnutí součinnosti. Pracovní skupina ke koronaviru se schází pravidelně každý pátek,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město se nechystá uzavírat školy, ani jiná zařízení. Stejně tak je beze změny městská hromadná doprava. Hlavní město již v minulosti přijalo některá preventivní opatření. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zahájil v polovině února dezinfekci interiéru všech tramvajových vozů ozónem. K tomuto kroku se DPP rozhodl i kvůli chřipkové epidemii.

Školy a školská zařízení společně se zdravotnickými a sociálními zařízeními v Praze byly již na konci února informovány o možném riziku a o obecných zásadách, které by měly respektovat. „Celou situaci bedlivě sledujeme a jsme v nepřetržitém kontaktu se státními orgány, které celou situaci řeší. Poskytujeme Ministerstvu zdravotnictví a hygienikům maximální součinnost. Především chceme zabránit vzniku paniky mezi obyvateli, proto vyzýváme veřejnost, aby sledovala portál bezpecnost.praha.eu, kde jsou pravidelně aktualizovány všechny relevantní informace,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Pokud tyto prostředky nejsou dostupné, je vhodné použít dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Při kašli by si lidé měli zakrývat ústa a nos nejlépe jednorázovým papírovým kapesníkem a ten po použití odhodit do nejbližšího odpadkového koše, následovat by měla odpovídající hygiena rukou.

Pokud lidé při potřebě zakašlání nebo kýchnutí nemají k dispozici jednorázový papírový kapesník, je doporučováno si ústa či nos zakrývat paží nebo rukávem. Použití ruky k zakrytí není vhodné, neboť se na ní může uchytit infekce, kterou by pak svou rukou nakažený dále rozšiřoval. Zároveň by si lidé rukama neměli sahat do očí a úst.

„Instruovali jsme personál v našich zařízeních o základních hygienických opatřeních a pokud by došlo například k určitým omezením, postaráme se o naše seniory a handicapované,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje občanům chovat se jako v době chřipek a dodržovat určitá preventivní pravidla, mezi něž patří vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla, používat například i dezinfekci, pokud jsou v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí, a nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí.

Další doporučení se týkají těch, kteří přicestují z oblastí nákazy a objeví se u nich teplota, kašel či dušnost, aby kontaktovali místně příslušnou hygienickou stanicí, případně svého ošetřujícího lékaře.

Ve světě bylo prokázáno téměř 88 000 případů onemocnění koronavirem COVID-19, skoro 43 000 lidí se však z onemocnění zcela zotavilo.

Kde sehnat informace?

Aktuální informace zveřejňuje hlavní město Praha na průběžné na bezpečnostním portálu. Na stránkách Ministerstva zahraničí ČR jsou k dispozici Aktuální doporučení a varování. Aktuální informace ke koronaviru COVID-19 zveřejňuje průběžně Ministerstvo zdravotnictví ČR na speciální stránce, kde jsou také rady a doporučení pro občany a odkazy na další instituce.

Pokud někdo potřebuje poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, je k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila informačně-poradenské telefonické linky ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: 773 782 856 a 773 782 850. Jejich provozní doba je od 9 do 20 hodin. Informace je možné čerpat také ve speciální rubrice o koronaviru na internetových stránkách pražské hygienické stanice.


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Včera v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další úlevy pro živnostníky připravuje Praha 1

23. září 2020 v 19:29

Radnice Prahy 1 připravuje zejména pro drobné živnostníky další finanční úlevu. Týkat se bude těch, kteří podnikají v nebytových prostorech ve správě městské části.

Praha 6 dezinfikuje veřejná prostranství

23. září 2020 v 19:23

Praha 6 přistoupila k dezinfikování veřejných prostranství. Postupně a dle vytíženosti jednotlivých lokalit jsou dezinfikovány veřejné lavičky, dětská hřiště a také vestibuly metra a stanice MHD. Krizový štáb městské části Praha 6 rovněž rozhodl o zakoupení čtyř kusů nových výkonných dezinfekčních...

V Thomayerově nemocnici je hospitalizováno třicet covid+ pacientů

23. září 2020 v 08:53

V Thomayerově nemocnici (TN) je v současné době hospitalizováno celkem 30 pacientů s onemocněním Covid-19 (stav k 22. 9.). Od vypuknutí koronavirové pandemie bylo v TN dosud léčeno více než 160 lidí s uvedenou virovou infekcí. 

Praha 10 svolala svou Bezpečnostní radu

23. září 2020 v 08:49

Praha 10 reaguje na zhoršující se epidemiologickou situaci, včera odpoledne proběhlo první distanční jednání její Bezpečnostní rady, kterého se zúčastnili i zástupci složek Integrovaného záchranného systému (IZS) působících na území Desítky. Skupina se bude scházet pravidelně každý...

Praha 16 upravila provoz úřadu

23. září 2020 v 08:26

S ohledem na zhoršující se omezuje radnice Prahy 16 provoz úřadu. Od čtvrtka 24. září dojde k úpravě úředních hodin ÚMČ Praha následujícím způsobem.

Další články
Nahoru