Dnes Sobota - oblacno -4°C
Zítra Neděle - oblacno -2°C
Sobota 16. 1. 2021
Svátek má Ctirad
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem
Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Ilustrační foto: Malinaccier / Wikimedia Commons

Není důvod k panice, reaguje vedení Prahy na první potvrzené případy nákazy koronavirem

V Praze se sice dnes objevily první případy výskytu koronaviru, podle vedení města však není důvod k panice. Situace je intenzivně sledována a již v předstihu byla přijata některá preventivní opatření, informoval magistrát v podvečerním tiskovém prohlášení.

Dva lidé s pozitivními tesy leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Jedná se o muže české národnosti, druhý pražský případ se týká americké studentky. Oba nezávisle na sobě přicestovali do Česka z Itálie. Jejich stav je podle lékařů dobrý a neodpovídá těžkému průběhu nemoci.

 „Veškeré informace od státní hygienické služby jsou průběžně předávány členům Bezpečnostní rady hlavního města. Rada bude v průběhu nadcházejícího týdne obratem svolána, pokud by došlo k významné změně situace anebo si Ministerstvo zdravotnictví vyžádalo poskytnutí součinnosti. Pracovní skupina ke koronaviru se schází pravidelně každý pátek,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Hlavní město se nechystá uzavírat školy, ani jiná zařízení. Stejně tak je beze změny městská hromadná doprava. Hlavní město již v minulosti přijalo některá preventivní opatření. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) zahájil v polovině února dezinfekci interiéru všech tramvajových vozů ozónem. K tomuto kroku se DPP rozhodl i kvůli chřipkové epidemii.

Školy a školská zařízení společně se zdravotnickými a sociálními zařízeními v Praze byly již na konci února informovány o možném riziku a o obecných zásadách, které by měly respektovat. „Celou situaci bedlivě sledujeme a jsme v nepřetržitém kontaktu se státními orgány, které celou situaci řeší. Poskytujeme Ministerstvu zdravotnictví a hygienikům maximální součinnost. Především chceme zabránit vzniku paniky mezi obyvateli, proto vyzýváme veřejnost, aby sledovala portál bezpecnost.praha.eu, kde jsou pravidelně aktualizovány všechny relevantní informace,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Lidé by si měli preventivně a často mýt ruce mýdlem a vodou. Pokud tyto prostředky nejsou dostupné, je vhodné použít dezinfekční prostředky na bázi alkoholu. Při kašli by si lidé měli zakrývat ústa a nos nejlépe jednorázovým papírovým kapesníkem a ten po použití odhodit do nejbližšího odpadkového koše, následovat by měla odpovídající hygiena rukou.

Pokud lidé při potřebě zakašlání nebo kýchnutí nemají k dispozici jednorázový papírový kapesník, je doporučováno si ústa či nos zakrývat paží nebo rukávem. Použití ruky k zakrytí není vhodné, neboť se na ní může uchytit infekce, kterou by pak svou rukou nakažený dále rozšiřoval. Zároveň by si lidé rukama neměli sahat do očí a úst.

„Instruovali jsme personál v našich zařízeních o základních hygienických opatřeních a pokud by došlo například k určitým omezením, postaráme se o naše seniory a handicapované,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje občanům chovat se jako v době chřipek a dodržovat určitá preventivní pravidla, mezi něž patří vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla, používat například i dezinfekci, pokud jsou v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí, a nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí.

Další doporučení se týkají těch, kteří přicestují z oblastí nákazy a objeví se u nich teplota, kašel či dušnost, aby kontaktovali místně příslušnou hygienickou stanicí, případně svého ošetřujícího lékaře.

Ve světě bylo prokázáno téměř 88 000 případů onemocnění koronavirem COVID-19, skoro 43 000 lidí se však z onemocnění zcela zotavilo.

Kde sehnat informace?

Aktuální informace zveřejňuje hlavní město Praha na průběžné na bezpečnostním portálu. Na stránkách Ministerstva zahraničí ČR jsou k dispozici Aktuální doporučení a varování. Aktuální informace ke koronaviru COVID-19 zveřejňuje průběžně Ministerstvo zdravotnictví ČR na speciální stránce, kde jsou také rady a doporučení pro občany a odkazy na další instituce.

Pokud někdo potřebuje poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, je k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila informačně-poradenské telefonické linky ke koronaviru pro Pražany. Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla: 773 782 856 a 773 782 850. Jejich provozní doba je od 9 do 20 hodin. Informace je možné čerpat také ve speciální rubrice o koronaviru na internetových stránkách pražské hygienické stanice.


Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

Včera ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

Včera v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

Včera v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

Včera v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

Včera v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

Včera v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Praha 3 spustí registrace na očkování ve Vinohradské nemocnici

14. ledna 2021 v 17:02

Registrace se týká seniorů nad 80 let.

innogy dál pokračuje v pomoci s trasováním

14. ledna 2021 ve 14:42

Po krátké vánoční pauze pokračuje innogy v pomoci s trasováním v systému eRouška. Vzhledem k přetrvávající vážné epidemiologické situaci energetická skupina prodloužila smlouvu se státem a znovu vyčlenila část kapacit svého call centra pro pomoc v boji proti šíření nemoci covid-19. Za dva měsíce...

Další články
Nahoru