Dnes Úterý - skorojasno 21°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 9. 2024
Svátek má Naděžda
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Není chrápání jako chrápání. Syndrom spánkové apnoe postihuje až pětinu populace, příčin je několik
MUDr. Miloš Kotulek, vedoucí lékař poradny pro poruchy dýchání ve spánku a chrápání na ORL klinice v Pardubické nemocnici. Zdroj foto: AMI Communications / se souhlasem M. Kotulka

Není chrápání jako chrápání. Syndrom spánkové apnoe postihuje až pětinu populace, příčin je několik

Chrápání sice ruší naše okolí, ale reálně nepředstavuje žádnou hrozbu pro naše zdraví. Možná si to neuvědomujeme, ale dechové pauzy mohou vést k závažnějším zdravotním problémům. Pozorujete-li například občasné několikavteřinové vynechávání dechu, je žádoucí vyhledat odbornou pomoc. Informoval o tom Miloš Kotulek, vedoucí lékař poradny pro poruchy dýchání ve spánku a chrápání na ORL klinice v Pardubické nemocnici.

Představte si situaci, kdy jdete k lékaři na ORL protože vás i partnera trápí každodenní chrápání. Lékař vás prohlédne a vy se dozvíte, že trpíte dechovými pauzami. Právě ty jsou prvotním příznakem syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSAS). Apnoe tak představuje závažnější zdravotní rizika, kdežto prosté chrápání je vnímáno jako kosmetická záležitost.   

„Platí, že pokud člověk vnímá svůj spánek jako nekvalitní, opakovaně se budí nebo je buzen partnerem pro silné chrápání, je upozorňován okolím na přítomnost dechových pauz, přes den pozoruje zvýšenou únavu, usíná při běžných činnostech, jakými jsou třeba sledování televize a četba, nebo v horším případě má i mikrospánky při řízení automobilu, je vyšetření ve spánkové laboratoři více než nutné,“ vysvětluje Miloš Kotulek. 

Na vzniku syndromu má vliv nadváha 

Chrápání samo o sobě nepřináší žádná zdravotní rizika. Příčinou může být zhoršená nosní průchodnost, častěji však zúžení horních cest dýchacích v oblasti hltanu.  

„Složitější je to u syndromu obstrukční spánkové apnoe. Jedná se o přítomnost dechových pauz v průběhu spánku, které trvají alespoň 10 vteřin a jsou doprovázeny snížením saturace (množství kyslíku v krvi, pozn. aut.),“ upozorňuje Kotulek s tím, že je nutné vyhledat specialistu v oblasti spánkové medicíny.

Na základě vyšetření, které se zaměřuje na počet dechových pauz za hodinu, stanoví lékař apnoe/hypopnoe index, dle kterého jsou pacienti rozdělováni do třech základních skupin syndromu obstrukční spánkové apnoe. 

Pět až 15 dechových pauz za hodinu znamená lehký stupeň apnoe, 15 až 30 pauz střední stupeň a více než 30 dechových pauz těžký stupeň apnoe. 

Příčinou v tomto případě bývá částečné či úplné uzavření dýchacích cest ve spánku v důsledku snížení svalového napětí hltanu. Častý výskyt dechových pauz může být varovným signálem zvláště v případě, pokud jsou doprovázeny i dalšími příznaky. Doktor Kotulek uvádí například vliv nadváhy či obezity. 

„Na základě velkého množství studií je bez pochyby prokázáno, že právě nadváha se velmi významně podílí na vzniku a rozvoji chrápání i OSAS,“ říká. Režimová opatření, která vedou k redukci tělesné hmotnosti, by měla být prvním a zásadním krokem u každého pacienta s chrápáním či přítomností dechových pauz. Snížení tělesné hmotnosti o 10 procent vede podle Kotulka samo o sobě ke zmírnění obtíží pacientů o polovinu. 

„Dechové pauzy obecně zhoršují průběh kardiovaskulárních, neurologických, plicních i endokrinologických onemocnění a pacienti se syndromem obstrukční spánkové apnoe mají mnohem vyšší riziko vzniku infarktu, diabetu nebo třeba cévní mozkové příhody,“ uvádí pardubický odborník.   

Způsob léčby se odvíjí od závažnosti obtíží 

První kontakt pacienta probíhá na všeobecné ORL ambulanci, kde je odebrána podrobná anamnéza, provede se komplexní ORL vyšetření a pacientovi je doporučen další postup, který většinou sestává z polygrafického vyšetření spánku (zjištění míry obtíží pacienta, pozn. aut.). Následně je pacient vyšetřen v poradně, kde je seznámen s výsledky vyšetření a je stanoven další postup diagnostické či terapeutické péče. Dle výsledků vyšetření, míry obtíží a v neposlední řadě i dle přání pacienta je určen individuální plán sloužící k následné léčbě. 

Dle dosud zveřejněných dat z odborné literatury trpí syndromem obstrukční spánkové apnoe přibližně čtyři procenta populace, přičemž muži jsou postiženi třikrát až čtyřikrát častěji než ženy. „Nové výzkumy však ukazují, že procento pacientů s OSAS bude v populaci mnohem vyšší, až dvacet procent. To nejspíše souvisí s moderním stylem života, sedavým zaměstnáním a narůstající obezitou,“ dodává Kotulek.


Autor: Karel Netolický

Kurzy managementu osobní bezpečnosti v Praze 14

Dnes v 07:50

Praha 14 i letos pokračuje v bezplatných kurzech managementu osobní bezpečnosti. Jeden bude zacílen na děti, druhý na ženy – začátečnice. Připraveno je celkem osm lekcí pro každou z uvedených cílových skupin.

Beseda na téma duševní zdraví v Praze 10

Dnes v 06:31

Ve středu 18. září se uskuteční beseda na téma duševní zdraví a role alkoholu a jiných návykových látek při zvládání nároků života. Beseda se koná v zasedací místnosti Bratří Čapků v přízemí budovy Úřadu Praha 10 na adrese Vinohradská 3218/169, Praha 10 od 17:15 hodin. Vstup je...

SWAP 7000: Benefice v srdci Prahy #2

Včera ve 13:08

Druhé vydání úspěšného SWAP 7000 se koná v úterý 24. a ve středu 25. září v restauraci Green Table v Praze 1.

Zažít město jinak u železničního mostu

Včera v 10:12

Společnost MSD se poprvé připojí k sousedským slavnostem Zažít město jinak. Uskuteční se v sobotu 21. září v Praze 5 na Smíchově u železničního mostu.

Karlínský den pro duševní zdraví letos o strachu a odvaze

13. září 2024 v 09:45

Karlínské náměstí se v sobotu 14. září od 10 do 18 hodin promění v místo setkání s odborníky a organizacemi, které poskytují různé služby v oblasti podpory duševního zdraví. Těšit se můžete na více než 20 různých organizací.

Rodiny s neslyšícími dětmi se vydaly do vodní říše

12. září 2024 v 10:49

Tamtam, centrum pro dětský sluch, uspořádalo za dotační podpory radnice Prahy 1 ve Valdštejnské zahradě hravé odpoledne pro děti se sluchovým postižením a jejich rodiče s názvem Zahradní slavnost.

Den zdraví v parku Na Pankráci

11. září 2024 ve 14:41

Prevence, poradenství, vyšetření nebo kurzy. V úterý 24. září se koná Den zdraví. Začíná se v 11 hodin.

Praha 9: S Ligou ke zdraví

11. září 2024 v 09:30

Udělat první krok ke zdraví můžete ve středu 19. září. Od 9 hodin na zájemce čekají pohybové aktivity, stezka ke zdraví nebo ukázky zdravé stravy.

Zahradní slavnost Tamtam

8. září 2024 v 09:34

Tradiční zahradní slavnost, kterou pro rodiny s dětmi se sluchovým postižením pořádá Centrum pro dětský sluch Tamtam, letos zavede do vodního světa. Těšit se můžete na vystoupení divadelního spolku Loutky v nemocnici, V.O.S.A. Theatre, kapelu Kujme Pikle & Levoruký Eda, historický šerm...

Festival volného času Prahy 13: Ukázky cvičení MamiGYM

8. září 2024 v 09:24

Ukázkové lekce cvičení po porodu Light a ostatních lekcí pro těhotné a ženy po porodu v rámci festivalu za sníženou cenu s kódem FESTIVAL.

V Jičínské ulici voní vojtěška, plevel, který včely miluji

7. září 2024 v 07:47

Tolice vojtěška je obyčejná pícnina, kterou ovšem milují včely, ale z botanického pohledu je to taková Popelka. V druhově pestrých trávnících jsou ale místa, která se obtížně vysekávají a kde takový trávník není dost možné zakládat. A právě tam, vlastně jako plevel, vyrostla v areálech PVK...

Den zdraví na Karláku

5. září 2024 v 16:51

Nepodceňujte prevenci a nechte se vyšetřit zdarma od špičkových lékařů a specialistů VFN ve čtvrtek 12. září od 13 do 16 hodin.

Další články
Nahoru