
Nenápadná nemoc, které můžeme předcházet správnou životosprávou
13. října 2021 07:05
Nemoc zpočátku působí velmi nenápadně, později se však mohou dostavit silné bolesti zad, dojde ke ztrátě tělesné výšky či snížení celkové pohyblivosti páteře.
„Množství kostní hmoty je ze sedmdesáti procent dáno geneticky,“ uvedl Jan Vaculík, lékař Ortopedické kliniky FNB. V tomto případě podle něj víc, než kdy jindy platí, že tomuto onemocnění můžeme předcházet správnou životosprávou, pohybem a vyváženou stravou s dostatečným přísunem vápníku a vitamínu D.
Pro účinný boj s osteoporózou je nutné věnovat dostatečnou pozornost primární a sekundární prevenci. „Do primární prevence spadá série opatření, která pro sebe a své kosti může udělat téměř každý. Vhodné je začít co nejdříve, ideálně už v mladém věku. Zdravý životní styl s dostatečným pohybem představuje totiž optimální způsob prevence. Vhodná pohybová aktivita podporuje tvorbu kostní hmoty. Na začátek mohou pacienti zvolit svižnou chůzi, pilates, jízdu na kole nebo cvičení s vlastní váhou," uvedla Věra Hrušková, předsedkyně Ligy proti osteoporóze, která zastupuje zájmy pacientů s osteoporózou v České republice.
Sekundární prevence představuje opatření po již prodělané osteoporotické zlomenině. U těch se zvyšuje nebezpečí zhoršení průběhu choroby a riziko dalších zlomenin. Významnou součástí léčby je také úprava jídelníčku, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.„Od pětadvacátého roku života prokazatelně dochází k pozvolnému ubývání kostní hmoty. Na tomto úbytku se podepisuje například kouření, konzumace alkoholu a používání kortikoidů či některých druhů psychofarmak,“ dodal Vaculík. U žen dochází k úbytku kostní tkáně v souvislosti s menopauzou.
Osteoporóza ohrožuje pacienty nepříjemnými zlomeninami. Mezi hlavní zlomeniny, které může onemocnění osteoporózou způsobit, jsou zlomeniny v oblasti páteře, kyčelního kloubu a zlomeniny v oblasti zápěstí.
Chirurgický zásah si nejčastěji vyžadují zlomeniny v oblasti kyčle, připomněl ortoped z Bulovky.