Dnes Středa - mlha 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Komentáře

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb těchto dodavatelů, se však ohrazuje stále více národních operátorů i politiků. Počínání Komise se nelíbí ani polskému ministru pro digitalizaci Januszi Cieszyńskému (PiS), který jej v rozhovoru pro polský Business Insider dokonce označil za nebezpečné pro stabilitu telekomunikačního trhu i právní jistotu v rámci fungování Evropské unie.

Evropská komise si svým striktním prohlášením na adresu čínských technologických firem Huawei a ZTE z minulého týdne rozhodně nezískala moc spojenců ani na úrovni vlád jednotlivých členských zemí, ani mezi samotnými operátory aktivními na telekomunikačním trhu. Výjimkou není ani Polsko.

„Moc si nedokážu představit, jak bude implementace tohoto rozhodnutí o 5G vypadat reálně. Budou si představitelé Evropské komise vypínat telefony pokaždé, když zavítají do země, která v rámci telekomunikační sítě využívá součástky z Číny?“ kritizoval vystoupení představitelů Komise polský ministr pro digitalizaci Janusz Cieszyński (PiS) v rozhovoru pro polskou mutaci online zpravodajského a ekonomického magazínu Business Insider.

Zmiňované vystoupení podle něj není jen nešťastným přešlapem, ale dokonce vyvíjením neformálního nátlaku na telekomunikační operátory. „Komise dává operátorům jasně najevo, že jejím rozhodnutím je vyloučit čínské dodavatele z jakékoliv účasti na budování 5G sítí na evropském trhu. Dle mého názoru je to velice nebezpečné jednání, protože existuje jakýsi legislativní rámec, který stanoví, co všechno si Komise smí a nesmí dovolit. Vybočením z něj Komise porušuje pravidla, kterými se musí podle zákona řídit,“ navázal.

Ministr zároveň nastínil pragmatický přístup, se kterým polský kabinet k celé problematice přistupuje. „Náš přístup by obecně měl být založen na analýze rizik. Pokud máme důvodné podezření, že konkrétní dodavatel z konkrétní země představuje konkrétní bezpečností riziko pro síťovou či jinou infrastrukturu, pak je čas jednat. Takových zákroků se rozhodně nebojíme,“ vysvětlil v rozhovoru postoj vlády Cieszyński s tím, že pro podobné případy existuje precedens v podobě rozhodnutí v případě technologií společnosti Kaspersky Lab, což je mezinárodní poskytovatel antivirových systémů, který má úzké vazby na ruský režim. Z toho důvodu jej již v minulosti zakázala na úřadech používat například i bývalá americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

To, že se vláda Mateusze Morawieckého (PiS) nebojí v případě problémů zakročit dokládá i zrušení výběrového řízení na čtečky otisků prstů, které vyhrál dodavatel z Číny. „Nemůžeme ale míchat politiku a technologie,“ zdůraznil ministr pro digitalizaci. Situaci kolem dodávek komponent a technologií pro 5G infrastrukturu považuje za velmi odlišnou situaci, zejména kvůli tomu, že se nepočítá s tím, že polští operátoři těchto dodávek využijí pro instalace do kritických jádrových částí telekomunikační sítě.

Podle Cieszyńského nejde zdaleka o první případ, kdy Evropská komise jedná ve vztahu k Číně mimo rámec svých kompetencí. V této souvislosti připomněl aféru kolem sociální sítě TikTok, kdy Komise nařídila všem svým představitelům a úředníkům, aby si dotčenou aplikaci s okamžitou platností odstranili z pracovních mobilních telefonů a dalších zařízení.

Polský ministr ale podotkl, že i tehdy šlo o nařízení, kterým může Evropská komise zavázat tak maximálně sebe a svoje zaměstnance. Ani v případě TikToku nemohla občanům evropských zemí autoritativně nakázat, jaké aplikace si stáhnout můžou a jaké ne. S 5G infrastrukturou a telekomunikačními operátory je to dle jeho názoru podobné.


Autor: TZ, red

Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

23. června 2023 ve 20:22

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Prokop poslal Hřibovi seznam problémů k řešení. Týkají se pražské dopravy

18. února 2023 v 06:56

Bývalý primátor Hřib je od čtvrtka novým náměstkem pro dopravu. Nebudu tady už znovu rozebírat, proč považuji za paradoxní, aby dopravu řídil člověk, pod kterým se rozjela největší korupční aféra v pražském dopravním podniku. O tom už jsem řekl dost ve svém pořadu Čau Praho. Chci být také...

Hilšer: V debatě na Nově byly nastaveny nerovné podmínky

12. ledna 2023 v 19:40

Na protest proti dělení prezidentských kandidátů v televizních debatách na dvě skupiny podle preferencí dnes Marek Hilšer odešel ze studia při vysílání televizní debaty TV Nova. Na pultíku zanechal svoji fotografii, aby podtrhl, že nefavorizovaní kandidáti mají sloužit pouze jako pozadí „hlavního...

Zelení: Svoboda nedomluvil nic, teď by měli šanci dostat jiní

16. prosince 2022 v 06:41

Celý včerejší den jsme mohli v přímém přenosu sledovat nekompetentnost koalice SPOLU, která usiluje o ustavení menšinové vlády v Praze. Potvrdilo se, že jediný, kdo je ochoten ji v tom podporovat, je klub ANO. Bohuslav Svoboda jako kandidát na primátora za sebe nechával celý den mluvit ostatní a...

Zlepšete informovanost k výstavbě tramvajové trati na Dědinu, žádá Praha 6 dopravní podnik

15. prosince 2022 v 19:08

Stavbu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu provází podle Prahy 6 nedostatečná informovanost ze strany investora stavby. Praha 6 žádá vedení dopravního podniku, aby zřídilo speciální web, na němž by veřejnost našla komplexní informace o stavbě a zejména o dopravních omezeních. V tiskové...

Bauer: Stát musí zajistit potřebná místa v domovech seniorů, bez soukromého sektoru to nepůjde

9. prosince 2022 ve 12:31

Počet seniorů, kteří budou ve stáří poptávat pobytové sociální služby, bude v důsledku demografických změn narůstat, a proto bude nezbytné zajistit včas dostatek kapacit v domovech seniorů nebo podobných zařízeních. Podle Jana Bauera, poslance ODS a člena výboru pro sociální politiku, to ale...

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Další články
Nahoru