dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Nemorální, špatné, nefér, zbytečné. Korunové vstupné pro pracovníky magistrátu budí nevoli
Za vstup do zrcadlového bludiště na Petříně platí zaměstnanci pražského magistrátu vstupné jen jednu korunu. Foto: archiv

Nemorální, špatné, nefér, zbytečné. Korunové vstupné pro pracovníky magistrátu budí nevoli

Na konci minulého týdne přinesl server Pražský patriot jako první informaci, že na Petřínskou rozhlednu, do bludiště, některých věží i muzeí mají již zhruba deset let vstupné jen jednu korunu. Přitom běžný návštěvník platí za vstup devadesát, někde i 120 korun. Vstupné „za hubičku“ pro stovky magistrátních úředníků vyvolalo velkou nevoli u čtenářů a kontroverzní opatření se nesetkalo s pochopením ani u většiny oslovených politiků.

Anketa

Je podle vás dobře, že zaměstnanci pražského magistrátu platí vstupné na některé památky jen korunu?

7.7%
(7.7%)
92.3%
(92.3%)
„Šla jsem s manželem a dvěma dětmi na Petřínskou rozhlednu. Rodinné vstupné nás stálo 300 korun. Za vstup do nedalekého bludiště jsme zaplatili 250 korun. A úředník magistrátu by se vešel do deseti korun. To si z nás snad dělají srandu,“ napsala rozhořčeně Petra Drdová z Prahy 4. Rozhořčených reakcí přišlo do redakce hodně.

Politologa Jiřího Pehe jsme se zeptali, jak může velké zvýhodnění pracovníků magistrátu zapůsobit na voliče. „Když vezmeme v potaz jiné skandály pražského magistrátu, tak ve srovnání třeba s tunelem Blanka to asi na velkou skupinu voličů vliv mít nebude, na menší množinu voličů to ale zapůsobit může. Je to ale malá kapka v moři, která se může přičíst k celkové nespokojenosti. Není absolutně důvod, proč by zaměstnanci magistrátu měli mít levnější vstupné kamkoli – jen proto, že to jsou pražské instituce,“ odpověděl Pehe.

Na korunové vstupné pro zaměstance magistrátu upozornil server Pražský patriot zde: Lidé z magistrátu mají vstup do památek jen za korunu. Platí méně než děti a postižení!

„Obecně jsem pro zachovávání zaměstnaneckých výhod. V tomto konkrétním případě, který však bije do očí svou nespravedlností, bych považoval za vhodnou cestu celospolečenskou debatu nad tím, zda nemá být vstupné do veřejných institucí, galerií i kulturních památek vůbec zdarma. Pro začátek alespoň ve vybrané dny. Zdarma jsou četné galerie například v jinak ve všem zpoplatněném Londýně, dny volného vstupu má zase většina římských muzeí,“ uvedl místostarosta Prahy 3 pro kulturu Matěj Stropnický (ŽnS).

cenik-vyrez-nahled „Je to nemorální,“ přisadil si Jiří Holeček (ANO), poslanec zvolený za Prahu. Správné se to nezdá ani dalšímu pražskému poslanci Marku Bendovi z ODS, který o takovém opatření neměl tušení.

O korunovém vstupném pro zaměstnance magistrátu se rozhodlo v době, kdy Prahu vedla pevnou rukou ODS. Abychom byli spravedliví, ani TOP 09 a ČSSD, tedy strany, které se od té doby podílely na vedení metropole, kontroverzní výhodu nezrušily.

„Otázka je, proč zvýhodněné vstupné mají. Potřebují to pro svoji práci? Je to zaměstnanecký benefit pro zaměstnance magistrátu? Pokud je to jenom rozmar magistrátu, pak k tomu není důvod a mají mít stejné podmínky jako všichni občané Prahy. Pokud to potřebují pro výkon svojí práce, tak k tomu důvod je, ale pak to musí být jasně řečeno a veřejnosti jasně vysvětleno,“ uvedla Olga Sedláčková (SNK ED), zastupitelka Prahy 13.

Zvýší se kvalifikace sekretářky prohlídkou rozhledny?

Pražský patriot se zeptal i mimopražských politiků, zda mají pracovníci „jejich“ radnice takový benefit. „U nás v obci mají děti vše zdarma, důchodci za minimum. To, jak si to každé město nastaví, je samozřejmě jeho věc. Je to ale podle mě nefér vůči dětem i dalším skupinám. Pokud se v rozpočtu najdou peníze, měli by to dát za stejnou cenu i jim,“ uvedl David Kádner, poslanec (VV, zvolen za Úsvit) a starosta obce Nová Ves v Horách na Ústecku.

„Není naprosto žádný důvod, aby zaměstnanci magistrátu měli vstup na taková místa prakticky zdarma, pokud to nesouvisí s výkonem jejich práce či jejich dalším vzděláváním. Lze pochopit, že například pracovníci Národního památkového ústavu mají vstupy do objektů patřících tomuto úřadu zdarma. Nelze však očekávat, že se kvalifikace magistrátní sekretářky nebo účetní výstupem na Petřín či jinou atrakci nějak zvýší,“ napsal zastupitel Velkého Újezdu na Olomoucku Jiří Roubík (SZ).

cenik-pro-magistrat-nahled


Autoři: Anna Skálová, Jan Puci
Další články
Nahoru