dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů
Spalničky jsou označovány za dětskou nemoc. Ilustrační foto: archiv

Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů

Nemocných spalničkami v Praze za tento týden nepřibylo. Na webu to uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Kromě posledního květnového týdne případů opakovaně přibývalo. Od začátku roku bylo v Praze 85 případů, nejvíc mezi kraji. Loni to bylo 146 případů v celém Česku. Počty případů spalniček letos stoupají po celé Evropě.

„Určitě se pozitivně projevují nastavená protiepidemická opatření, která jsme de facto od února letošního roku aktivně a postupně přijímali," řekl ředitel pražské hygienické stanice Jan Jarolímek. V Praze byla kvůli nákaze personálu na dva týdny uzavřená lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole. Otestováno na protilátky bylo několik stovek zdravotníků z různých pražských nemocnic, někteří byli očkováni.

Vakcína je podle hygieniků jedinou účinnou prevencí proti nákaze. V Česku je očkování povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. K zajištění kolektivní imunity, kdy se nemoc nešíří a chránění jsou i neočkovaní, je podle odborníků nutný podíl očkovaných lidí nad 95 procenty, v Česku je to asi 90 procent. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se směrem dolů na obličej, břicho i končetiny.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Včera ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru