dnes
Pondělí - jasno
0°C
zítra
Úterý - jasno
0°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů
Spalničky jsou označovány za dětskou nemoc. Ilustrační foto: archiv

Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů

Nemocných spalničkami v Praze za tento týden nepřibylo. Na webu to uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Kromě posledního květnového týdne případů opakovaně přibývalo. Od začátku roku bylo v Praze 85 případů, nejvíc mezi kraji. Loni to bylo 146 případů v celém Česku. Počty případů spalniček letos stoupají po celé Evropě.

„Určitě se pozitivně projevují nastavená protiepidemická opatření, která jsme de facto od února letošního roku aktivně a postupně přijímali," řekl ředitel pražské hygienické stanice Jan Jarolímek. V Praze byla kvůli nákaze personálu na dva týdny uzavřená lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole. Otestováno na protilátky bylo několik stovek zdravotníků z různých pražských nemocnic, někteří byli očkováni.

Vakcína je podle hygieniků jedinou účinnou prevencí proti nákaze. V Česku je očkování povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. K zajištění kolektivní imunity, kdy se nemoc nešíří a chránění jsou i neočkovaní, je podle odborníků nutný podíl očkovaných lidí nad 95 procenty, v Česku je to asi 90 procent. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se směrem dolů na obličej, břicho i končetiny.


Skleněná sobota nabídne design v Portheimce

Včera v 10:06

Prodejní přehlídka autorského designu, jehož vůdčím materiálem je sklo proběhne v sobotu 23. února od 10 do 18 hodin v přízemí Musea skla, v sále pro krátkodobé výstavy.

Stav muže, který se zapálil v centru, je vážný

19. ledna 2019 v 18:08

Stav muže, který se v pátek odpoledne zapálil na Václavském náměstí v Praze, je i nadále vážný. Je stále na jednotce intenzivní péče na klinice popáleninové medicíny v umělém spánku. ČTK to řekla mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Jana Roubalová.

Další články
Nahoru