dnes
Neděle - obcasny-dest
20°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - skorojasno
13°C
Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů
Spalničky jsou označovány za dětskou nemoc. Ilustrační foto: archiv

Nemocných spalničkami v Praze za týden nepřibylo, od začátku roku bylo 85 případů

Nemocných spalničkami v Praze za tento týden nepřibylo. Na webu to uvedla Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Kromě posledního květnového týdne případů opakovaně přibývalo. Od začátku roku bylo v Praze 85 případů, nejvíc mezi kraji. Loni to bylo 146 případů v celém Česku. Počty případů spalniček letos stoupají po celé Evropě.

„Určitě se pozitivně projevují nastavená protiepidemická opatření, která jsme de facto od února letošního roku aktivně a postupně přijímali," řekl ředitel pražské hygienické stanice Jan Jarolímek. V Praze byla kvůli nákaze personálu na dva týdny uzavřená lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Motole. Otestováno na protilátky bylo několik stovek zdravotníků z různých pražských nemocnic, někteří byli očkováni.

Vakcína je podle hygieniků jedinou účinnou prevencí proti nákaze. V Česku je očkování povinné, je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje také protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem. K zajištění kolektivní imunity, kdy se nemoc nešíří a chránění jsou i neočkovaní, je podle odborníků nutný podíl očkovaných lidí nad 95 procenty, v Česku je to asi 90 procent. Imunita vzniklá očkováním může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Spalničky začínají podobně jako nachlazení horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech se objeví bělavé tečky se zarudlým okolím, po několika dnech červená vyrážka, která začíná vzadu na krku a šíří se směrem dolů na obličej, břicho i končetiny.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

20. září 2018 v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

20. září 2018 v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru