Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnost dětí byla v zimě nevídaná, tvrdí lékařka Zmrzlá
Podle lékařky Kateřiny Bednaříkové se používáním roušek přibrzdila u dětí tvorba protilátek a nerozvíjel se imunitní systém, aby dokázal bojovat s patogeny. Foto: Lucie Rychlá

Nemocnost dětí byla v zimě nevídaná, tvrdí lékařka Zmrzlá

Epidemie respiračních onemocnění v Česku vrcholila na přelomu loňského a letošního roku. V některých krajích se nemocnost podle údajů z hygienických stanic vyšplhala i přes 3 000 případů na 100 000 obyvatel, přičemž zasáhla především děti. „Situaci, která tady panovala v prosinci, opravdu nepamatuji. Kombinace epidemií chřipky, RS virů nebo covidu‑19 představovala obrovský nápor, který, sice v menší míře, ale přetrvává dosud,“ říká dětská lékařka Hana Zmrzlá.

Právě „její“ Jihomoravský kraj byl v rámci celého Česka epidemií postižen extrémně, na přelomu roku se nemocnost vyšplhala téměř ke 3 500 případů respiračních infekcí na 100 000 obyvatel a tento epidemický stav zde panoval ještě na začátku dubna. 

„Takové množství infekcí bych přičetla na vrub pandemickým rokům, kdy jsme používáním roušek sice zabránili šíření covidu, ale i dalších virů a bakterií. V kombinaci s izolací od kolektivů jsme tím přibrzdili tvorbu protilátek a nerozvíjeli si imunitní systém, aby dokázal bojovat s patogeny,“ říká další dětská lékařka Kateřina Bednaříková. Podle ní je však letošní sezóna specifická i výrazně zvýšeným výskytem bakteriálních onemocnění, hlavně angín.

„To je další důvod, proč je tento rok opravdu nevídaný. Z mého pohledu je však kromě slabších imunitních reakcí důvodem i evoluce samotných bakterií. Angíny nyní nemají typické příznaky a pacienti často na léčbu antibiotiky nereagují dostatečně, přetrvává pozitivita streptokoků a infekce se vracejí,“ popisuje Zmrzlá. 

Obavu jí dělá také narůstající rezistence bakterií – hlavně v důsledku současného nedostatku antibiotik a jejich omezeného výběru. Přestože lékaři věří, že imunitu dětí se opět podaří „vytrénovat“, na návrat do klidných předpandemických let podle nich úplně spoléhat nelze. Podle ní je důležité ve zbytku roku dětem imunitu posilovat, ať už zdravým životním stylem, dostatkem pohybu, nebo například otužováním. 


Autor: Lucie Rychlá

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Podvečery pro rodinu o rodině: Setkání s Hanou Fifkovou

15. února 2024 v 07:37

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví radnice Prahy 8 a místostarostka Vladimíra Ludková (ODS) zvou na Podvečery pro rodinu o rodině.

Nemocnice Na Františku zkrátila čekací doby na ortopedické zákroky

13. února 2024 ve 12:18

Ortopedické oddělení Nemocnice Na Františku v Praze 1 zkrátilo čekací doby na nejvíce žádané operační zákroky, jako jsou artroskopie nebo totální kloubní náhrady.

Vše o úsporném bydlení

12. února 2024 v 09:56

Nechte si poradit, jak vybudovat moderní úsporné bydlení. Zúčastněte se už tento týden 15. – 17. února veletrhů FOR PASIV a FOR WOOD, které se konají ve výstavním areálu v Letňanech. Různě zaměřené expozice vám představí to nejlepší z nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb a...

Praha 14 opět přispívá na prevenci

10. února 2024 v 07:57

V pondělí Rada Prahy 14 schválila pokračování v programu na podporu prevence nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované vyšetření prsou.

Pánská péče o vousy z kadeřnictví Klier

9. února 2024 ve 12:43

V dnešní době o sebe muži rádi pečují. Je jim totiž jasné, že upravený vzhled jde ruku v ruce s úspěchem v práci i u žen. Velký trend v pánském stylingu jsou vousy, ať už je to plnovous, knír nebo strniště. A nejde jen o vzhled, ale o celkový zážitek spojený s mužskou elegancí a stylizací. Vsaďte...

Další články
Nahoru