Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocniční kaplan vyvrací argumenty antivaxerů, očkování je podle něj skutkem lásky
Příprava na očkování v pražské nemocnici. Foto: Jan Puci

Nemocniční kaplan vyvrací argumenty antivaxerů, očkování je podle něj skutkem lásky

Lékař, nemocniční kaplan, vysokoškolský pedagog a kněz z Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou Martin Moravec patří mezi neúnavné propagátory očkování proti covidu-19. Ve své nedávné výzvě označil vakcínu za smysluplný a morálně přijatelný nástroj proti onemocnění, se kterým už v Česku umřelo přes 33 tisíc lidí.  

Někteří lidé, kteří odmítají očkování, tvrdí, že jsou dost nemocní, nechtějí tedy očkováním zasahovat do organismu. „Tím spíš očkování potřebujete. Až na vzácné výjimky platí, že víc má člověk nemocí, tím spíš potřebuje ochranu. Protože tím spíš mu hrozí těžký covid,“ vzkazuje jim.

Dalším častým argumentem proti očkování je názor, že „jsem mladý a zdravý, nepotřebuji to“. „I když mladí na covid většinou neumírají, i oni mívají komplikace. Patří mezi ně plicní embolie, poruchy paměti nebo třeba potíže s dechem. Někdy jsou dlouho neschopní běžného života,“ uvedl.

Nesouhlasí také s argumentem antivaxerů, že vakcíny nejsou dost ozkoušené. „Dnes je málokterý lék tak ozkoušený jako ony. Podalo se několik miliard dávek, vše pod drobnohledem veřejnosti. Vakcíny na bázi mRNA předčily mnohá optimistická očekávání co do bezpečnosti a účinnosti,“ napsal.

Zmínil fakt, že vakcíny před nemocí covid-19 neochrání, ale zároveň zdůraznil, že téměř vždy ochrání před těžkým průběhem. „A to je cíl. Aby lidé na covid neumírali a aby nemocnice mohly sloužit i pacientům bez covidu,“ sdělil.

Moravcovi se nelíbí názory, které covid zlehčují s tím, že tu jsou i jiné nemoci, které nemají takovou publicitu. „Ano, takové nemoci tu samozřejmě jsou, ale může se stát, že pro vás infarktem, mrtvicí, nebo jen zánětem slepého střeva nebude v nemocnici místo. Nebo se v nemocnici nakazíte, a kromě původní nemoci bude muset bojovat i s covidem,“ varoval.

Očkování podle něj znamená vycvičit imunitu na boj s nepřítelem, takže se z covidu může stát běžná respirační nemoc, která přestane zabíjet a paralyzovat svět. „U očkování nejde o žádnou magii, je to skutek lásky a ohleduplnosti k těm nezranitelnějším,“ sdělil.

Vše, co se nyní děje kolem očkování, podle něj ukazuje na hlubší problém společnosti. „Pokud totiž pod dojmem nezávislého myšlení zpochybňujeme autority a rozumovou argumentaci, mohou se i menší krize stát kritickými,“ napsal.

„Covid-19 je problém, který lze řešit. Jeho neřešení ale zabíjí. Nechme se očkovat. Vakcíny jsou ověřené a možná bezpečnější než mnohé ozkoušené léky, které běžně bereme na bolest hlavy či kolena,“ dodal Martin Moravec.   


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru