Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nemocniční kaplan vyvrací argumenty antivaxerů, očkování je podle něj skutkem lásky
Příprava na očkování v pražské nemocnici. Foto: Jan Puci

Nemocniční kaplan vyvrací argumenty antivaxerů, očkování je podle něj skutkem lásky

Lékař, nemocniční kaplan, vysokoškolský pedagog a kněz z Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou Martin Moravec patří mezi neúnavné propagátory očkování proti covidu-19. Ve své nedávné výzvě označil vakcínu za smysluplný a morálně přijatelný nástroj proti onemocnění, se kterým už v Česku umřelo přes 33 tisíc lidí.  

Někteří lidé, kteří odmítají očkování, tvrdí, že jsou dost nemocní, nechtějí tedy očkováním zasahovat do organismu. „Tím spíš očkování potřebujete. Až na vzácné výjimky platí, že víc má člověk nemocí, tím spíš potřebuje ochranu. Protože tím spíš mu hrozí těžký covid,“ vzkazuje jim.

Dalším častým argumentem proti očkování je názor, že „jsem mladý a zdravý, nepotřebuji to“. „I když mladí na covid většinou neumírají, i oni mívají komplikace. Patří mezi ně plicní embolie, poruchy paměti nebo třeba potíže s dechem. Někdy jsou dlouho neschopní běžného života,“ uvedl.

Nesouhlasí také s argumentem antivaxerů, že vakcíny nejsou dost ozkoušené. „Dnes je málokterý lék tak ozkoušený jako ony. Podalo se několik miliard dávek, vše pod drobnohledem veřejnosti. Vakcíny na bázi mRNA předčily mnohá optimistická očekávání co do bezpečnosti a účinnosti,“ napsal.

Zmínil fakt, že vakcíny před nemocí covid-19 neochrání, ale zároveň zdůraznil, že téměř vždy ochrání před těžkým průběhem. „A to je cíl. Aby lidé na covid neumírali a aby nemocnice mohly sloužit i pacientům bez covidu,“ sdělil.

Moravcovi se nelíbí názory, které covid zlehčují s tím, že tu jsou i jiné nemoci, které nemají takovou publicitu. „Ano, takové nemoci tu samozřejmě jsou, ale může se stát, že pro vás infarktem, mrtvicí, nebo jen zánětem slepého střeva nebude v nemocnici místo. Nebo se v nemocnici nakazíte, a kromě původní nemoci bude muset bojovat i s covidem,“ varoval.

Očkování podle něj znamená vycvičit imunitu na boj s nepřítelem, takže se z covidu může stát běžná respirační nemoc, která přestane zabíjet a paralyzovat svět. „U očkování nejde o žádnou magii, je to skutek lásky a ohleduplnosti k těm nezranitelnějším,“ sdělil.

Vše, co se nyní děje kolem očkování, podle něj ukazuje na hlubší problém společnosti. „Pokud totiž pod dojmem nezávislého myšlení zpochybňujeme autority a rozumovou argumentaci, mohou se i menší krize stát kritickými,“ napsal.

„Covid-19 je problém, který lze řešit. Jeho neřešení ale zabíjí. Nechme se očkovat. Vakcíny jsou ověřené a možná bezpečnější než mnohé ozkoušené léky, které běžně bereme na bolest hlavy či kolena,“ dodal Martin Moravec.   


Autor: Karel Netolický

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

25. ledna 2022 v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

25. ledna 2022 v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

25. ledna 2022 ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru