Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - polojasno 13°C
Pátek 11. 10. 2024
Svátek má Andrej
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Nemocnicím pravidla brání zaměstnávat ukrajinské uprchlíky jako zdravotníky
Nemocnice na Františku. Foto: archiv

Nemocnicím pravidla brání zaměstnávat ukrajinské uprchlíky jako zdravotníky

V práci na kvalifikovaných pozicích ve zdravotnictví uprchlíkům z Ukrajiny nejčastěji brání jazyková bariéra a náročné zákonem dané zkoušky, kterými musí prokázat svou odbornost. Často tak pracují v dělnických profesích, například při úklidu, nebo jako pomocníci zdravotníků. Vyplývá to z odpovědí mluvčích pražských nemocnic, které ČTK oslovila. Většina jich za poslední rok nově přijala několik desítek Ukrajinců.

Například do Fakultní nemocnice Bulovka jich nastoupilo 42. Podle mluvčí Evy Libigerové nemocnice nezjišťuje, zda se jedná o uprchlíky. Lékařů, sester a dalších zdravotníků je mezi nimi deset, čtyři pracují na dohodu o provedení činnosti a 31 v dělnických profesích.

„Osoby z UA pracují ve velké většině v úklidových službách. Většinou to není jejich původní obor, kterému se věnovali ve své zemi," popsala mluvčí. Původní profesí zdravotníci často pracují na pozici „pomocník pracovníků ve zdravotnictví".

„Většinou jde o sestry nebo lékaře, kteří nemají složenu aprobační zkoušku. Snažíme se jim vyřídit na ministerstvu povolení práce pro práci lékaře či všeobecné sestry ‚pod dohledem‘, aby mohli svou práci vykonávat alespoň v tomto povoleném režimu," popsala.

Práce pod dohledem je možná na vybraných pracovištích, která se věnují vzdělávání zdravotníků. Počítá se jako nutná praxe před aprobační zkouškou. Během ní v česky psaném odborném testu musí prokázat znalosti svého oboru a složit i jazykovou zkoušku. Z těch, kteří přišli do ČR v posledním roce, se zatím tento proces podle Libigerové nikomu dokončit nepodařilo.

Do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) přišlo od loňského února 34 zaměstnanců z Ukrajiny. „Profesně se jednalo ve většině o dělníky a provozní pracovníky, dále o všeobecné sestry, praktické sestry, sanitáře a jednoho radiologického asistenta," sdělil institut ČTK.

Také v IKEM považují za největší překážku v jejich nástupu na kvalifikovaná pracovní místa jazykovou bariéru a neukončené odborné a jazykové zkoušky. Jen jedné zaměstnankyni se podařilo potřebné zkoušky dokončit a místo dělnické profese může začít pracovat jako všeobecná sestra.

V Thomayerově nemocnici v Krči pracovalo loni zhruba 100 lidí z Ukrajiny, většina ale už delší dobu. Mluvčí nemocnice Petr Sulek v srpnu uvedl, že uprchlíci pracují na několika pozicích technického personálu.

Fakultní nemocnice v Motole do loňského srpna zaměstnala šest lékařů, 14 zdravotních sester, farmaceuta a dva laboranty. Miroslava Miklasová z odboru komunikace FN Motol tehdy pro ČTK uvedla, že zaměstnat nemohli bez zkoušek ani ukrajinskou docentku patologie, protože pro dlouhodobé stáže mohou mít lékaře jen na lůžkových odděleních.

V menší Nemocnici Na Františku podle mluvčí Lucie Krausové našlo práci 15 uprchlíků. „Čtyři pracovníci u nás ukončili pracovní poměr, tři z nich se rozhodli vrátit zpět na Ukrajinu. Nyní je v jednání nástup jedné ukrajinské praktické sestry s nostrifikací," sdělila ČTK. Nostrifikace je také nutnou podmínkou práce zdravotníka ze země mimo EU, jedná se o uznání diplomu jako vzdělání srovnatelného s českým.

Proces aprobačních zkoušek se podle Krausové zatím nikomu ukončit nepodařilo. „Provádějí tedy zejména pomocné práce na odděleních a úklid pracovišť," uvedla. Překážkou je jazyková bariéra.

„Ti, co by chtěli v Česku zůstat, si zatím v češtině nejsou dostatečně jistí a pracují na jejím zdokonalování, než se rozhodnou pro vykonání aprobační zkoušky," doplnila. Tři zaměstnanci nejprve chtěli absolvovat český sanitářský kurz a až poté aprobační zkoušky.

Celkově podle odhadů pobývá v Praze necelá čtvrtina všech uprchlíků v ČR. Víza dočasné ochrany dostalo asi 490 000 osob, zhruba třetina jsou děti. Podle odhadů ministerstva vnitra se jich asi pětina vrátila domů na Ukrajinu.

Přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází, umožní registrace k prodloužení ochrany o rok. Do 20. února se zaregistrovalo 230 000 běženců, čas mají do konce března.


Autor: ČTK

Pochozí zóna u metra Háje dostane nové sítě proti holubům, investorem bude THMP

Včera ve 14:11

Obyvatele Prahy 11 dlouhodobě trápí množství holubů, kteří se zabydlují v blízkém okolí metra Háje a znečišťují jeho okolí. V místech pochozí zóny je situace řešena pomocí nainstalovaných ochranných hrotů a sítí proti ptactvu, ty jsou však po delší době použití proděravělé a na lampách veřejného...

Americký velvyslanec ocenil pražské profesionální hasiče

9. října 2024 v 07:48

Ředitel pražských hasičů brigádní generál Luděk Prudil a náměstek pro IZS plk. Jaromír Piesh se setkali s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem, který poděkoval pražským profesionálním hasičům za dosavadní spolupráci.

Seminář k plánům udržitelné městské mobility se koná na Staroměstské radnici

9. října 2024 v 07:40

Praha ve středu a ve čtvrtek 9. a 10. října hostí v Sálu architektů na Staroměstské radnici školení zaměřené na plány udržitelné městské mobility (SUMP-Sustainable Urban Mobility Plan). Akce se koná za podpory hlavního města, protože může pomoci s efektivním zaváděním opatření aktualizovaného...

Další články
Nahoru