dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Nemocnici Na Františku trápí příliv opilců, ohrožují personál i ostatní pacienty
Pij s rozumem, hochu. Ilustrační foto: freeimages

Nemocnici Na Františku trápí příliv opilců, ohrožují personál i ostatní pacienty

Centrum metropole se nejvíce potýká nejen s koncentrací lidí bez domova, ale také lidí hledajících zábavu v nesčetném množství barů, kteří po množství vypitého alkoholu končí bezvládní na ulici. Jedním z nejvážnějších problémů, které trápí Nemocnici Na Františku, je příliv osob pod vlivem alkoholu či omamných a psychotropních látek v okamžiku, kdy je naplněna kapacita protialkoholní záchytné stanice na Bulovce, kterou tvoří jen 19 míst pro celé území hlavního města.

Přivolaný policista není kompetentní posoudit stav nalezené či zadržené osoby, která je často díky opilosti nebo požití drog v bezvládném stavu či způsobuje výtržnosti a je nebezpečná sobě, případně ohrožuje jiné osoby, proto ji po naplnění kapacity záchytky odvážejí do nemocnice na vyšetření. Díky své poloze je nejčastěji využívána Nemocnice Na Františku, jejímž zřizovatelem je Městská část Praha 1.

Intoxikace je okolnost, pro kterou musí lékařské zařízení takovou osobu přijmout a vyšetřit. Tudíž se nemocnice nemůže bránit přílivu opilých pacientů, kteří napadají jak personál, tak i ostatní pacienty. Nemocnice není na tento příliv problémových pacientů vybavena ani prostorem ani personálně a noční služby bývají pro sloužící lékaře a sestry často život ohrožující.

„Tak jako v případě řešení nedostatečného počtu městských strážníků musí Praha 1 suplovat i povinnosti hlavního města zajistit zákonné podmínky pro nakládání s osobami pod vlivem, a to obzvláště v posledních dvou měsících, kdy z rozhodnutí ředitele Městské policie Šustra nezůstávají strážníci přítomni lékařské prohlídce,“ vysvětluje radní pro bezpečnost Prahy 1 Ivan Solil.

„Městská část Praha 1 má pro řešení této situace připraveny dvě varianty,“ uvádí místostarosta Daniel Hodek, odpovědný za oblast zdravotnictví. „Budu jednat s hlavním městem buďto o získání finančních prostředků na úpravy ambulantních prostor v Nemocnici Na Františku, kde by bylo možno tyto pacienty umýt, vyšetřit a ošetřit, eventuálně ponechat na pozorování, anebo o zřízení další záchytky s dostačujícím množstvím lůžek v jiném objektu,“ sděluje.

„Nemocnice má vytipovaný vhodný prostor, kde by se tito pacienti přijímali, bylo by jim provedeno základní vyšetření a osobní hygiena, kterou je myšleno hlavně umytí a převlečení, protože je to často nutné a následně by pak byli přeloženi na lůžkové oddělení,“ vysvětluje Robert Zelenák, ředitel Nemocnice Na Františku.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru