Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují, zakázaly ale návštěvy
Zdravotníci zažívají kvůli aktuálnímu průběhu covidové pandemie opět extrémní vytížení. Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují, zakázaly ale návštěvy

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují. Mnohé ale zakázaly návštěvy. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 v pražských zdravotnických zařízeních se dále zvyšuje. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze zcela zaplněná kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace.

K absolutnímu omezení neakutní péče jsme zatím ještě nepřikročili, ale tuto variantu zvažujeme. Zatím však postupně odsouváme operativu chronických případů typu operace kýly na pozdější termíny, ale například závažné nádorové nemoci či jiná akutní onemocnění řešíme bez odkladu," uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.

K omezení neakutní péče zatím nepřistoupili podle mluvčí Jitky Zinke v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a podle mluvčí Marie Heřmánkové ani ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). „Situaci ale stále monitorujeme a vedení jednotlivých klinik se (o omezení elektivní péče) rozhoduje podle aktuální situace," uvedla Heřmánková.

Důvodem k těmto úvahám jsou zvyšující se počty hospitalizovaných s covidem-19. V současnosti se jich podle Sulka ve FTN léčí okolo stovky, většina z nich nebyla proti nemoci očkovaná. Ve VFN je nyní s koronavirem asi 50 lidí a v ÚVN se starají o dvacítku pacientů s covidem.

Ve Fakultní nemocnici v Motole, která je největší českou nemocnicí, leželo v pátek s covidem 78 lidí. V těžkém a středně těžkém stavu bylo 29 z nich, jak nemocnice oznámila na sociálních sítích. Ve Fakultní nemocnici Bulovka bylo podle informací na twitteru nemocnice ve čtvrtek 82 pacientů s covidem.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace zcela naplněná. Dostupná jsou jen lůžka na jiných odděleních upravená pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek s kyslíkem je z celkových 3139 volných 15 procent. Podobná je procentuální obsazenost lůžek s kyslíkem na infekčních odděleních.

Naopak přístrojů, které životní funkce pacientů podporují, jako jsou umělé plicní ventilace (UPV) nebo ECMO, které čistí krev, je dostatek. Například ve VFN je podle Heřmánkové volných osm z celkem 487 lůžek s kyslíkem na standardních odděleních. Přístrojů UPV a ECMO má nemocnice k dispozici dohromady 66. Nyní jsou neobsazeny čtyři ECMO a čtyři UPV přístroje.

Kvůli zvyšujícím se počtům lidí nakažených koronavirem mnohé nemocnice zakázaly návštěvy. Od úterý platí zákaz návštěv na některých odděleních v Motole a v Nemocnici na Františku.

Na začátku listopadu se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce a pracoviště akutní lůžkové péče VFN. Ve FTN platí zákaz návštěv od konce října. Na některých pracovištích mají výjimku ze zákazu například návštěvy pacientů v terminálním stadiu nemoci.

V nemocnicích v zemi bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich.


Autor: ČTK

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru