Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují, zakázaly ale návštěvy
Zdravotníci zažívají kvůli aktuálnímu průběhu covidové pandemie opět extrémní vytížení. Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují, zakázaly ale návštěvy

Nemocnice v Praze neakutní péči zatím neomezují. Mnohé ale zakázaly návštěvy. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 v pražských zdravotnických zařízeních se dále zvyšuje. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze zcela zaplněná kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace.

K absolutnímu omezení neakutní péče jsme zatím ještě nepřikročili, ale tuto variantu zvažujeme. Zatím však postupně odsouváme operativu chronických případů typu operace kýly na pozdější termíny, ale například závažné nádorové nemoci či jiná akutní onemocnění řešíme bez odkladu," uvedl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) Petr Sulek.

K omezení neakutní péče zatím nepřistoupili podle mluvčí Jitky Zinke v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a podle mluvčí Marie Heřmánkové ani ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). „Situaci ale stále monitorujeme a vedení jednotlivých klinik se (o omezení elektivní péče) rozhoduje podle aktuální situace," uvedla Heřmánková.

Důvodem k těmto úvahám jsou zvyšující se počty hospitalizovaných s covidem-19. V současnosti se jich podle Sulka ve FTN léčí okolo stovky, většina z nich nebyla proti nemoci očkovaná. Ve VFN je nyní s koronavirem asi 50 lidí a v ÚVN se starají o dvacítku pacientů s covidem.

Ve Fakultní nemocnici v Motole, která je největší českou nemocnicí, leželo v pátek s covidem 78 lidí. V těžkém a středně těžkém stavu bylo 29 z nich, jak nemocnice oznámila na sociálních sítích. Ve Fakultní nemocnici Bulovka bylo podle informací na twitteru nemocnice ve čtvrtek 82 pacientů s covidem.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích v Praze kapacita lůžek na běžných infekčních odděleních s možností plicní ventilace zcela naplněná. Dostupná jsou jen lůžka na jiných odděleních upravená pro pacienty s covidem-19. Standardních lůžek s kyslíkem je z celkových 3139 volných 15 procent. Podobná je procentuální obsazenost lůžek s kyslíkem na infekčních odděleních.

Naopak přístrojů, které životní funkce pacientů podporují, jako jsou umělé plicní ventilace (UPV) nebo ECMO, které čistí krev, je dostatek. Například ve VFN je podle Heřmánkové volných osm z celkem 487 lůžek s kyslíkem na standardních odděleních. Přístrojů UPV a ECMO má nemocnice k dispozici dohromady 66. Nyní jsou neobsazeny čtyři ECMO a čtyři UPV přístroje.

Kvůli zvyšujícím se počtům lidí nakažených koronavirem mnohé nemocnice zakázaly návštěvy. Od úterý platí zákaz návštěv na některých odděleních v Motole a v Nemocnici na Františku.

Na začátku listopadu se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce a pracoviště akutní lůžkové péče VFN. Ve FTN platí zákaz návštěv od konce října. Na některých pracovištích mají výjimku ze zákazu například návštěvy pacientů v terminálním stadiu nemoci.

V nemocnicích v zemi bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k pátku 4890 hospitalizovaných s koronavirem. V těžkém stavu bylo 724 z nich.


Autor: ČTK

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Další články
Nahoru