Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nemocnice v Motole dostala díky operacím páteře prestižní evropské vyznamenání
Operace páteře. Zdroj foto: se souhlasem FN Motol

Nemocnice v Motole dostala díky operacím páteře prestižní evropské vyznamenání

Klinika spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol v nedávné době získala nejprestižnější vyznamenání ve svém oboru – Evropskou akreditaci a zařadila se tak mezi nejšpičkovější pracoviště v Evropě. „Je to ocenění pro vysoce specializované pracoviště, vyznačující se moderními diagnostickými i léčebnými metodami,“ řekla k ocenění Mikasová Miroslava z Odboru komunikace Fakultní nemocnice v Motole.

Spondylochirurgie, neboli chirurgie páteře, je medicínský obor na pomezí ortopedie, neurochirurgie a z pohledu operačních přístupů i obecné chirurgie. Věnuje se operační, ale i konzervativní léčbě onemocnění páteře. 

Nejčastěji léčenou diagnózou je podle Mikasové degenerativní onemocnění krční a bederní páteře, následují úrazy, nádory, záněty a deformity. V současné době je obor spondylochirurgie nástavbovým oborem na základní obory ortopedie a neurochirurgie s vlastní atestací. 

V České republice jsou operace páteře prováděny na 25 pracovištích, na některých pouze částečně. Celkem je na všech pracovištích provedeno za rok přibližně 15 tisíc operačních výkonů.

„Klinika spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol je unikátní v rámci celé republiky, věnujeme se výhradně páteřní chirurgii, a to v plné šíři včetně nejsložitějších diagnóz, na které se specializujeme. Klinika disponuje třinácti specializovanými lékaři, kteří věnují všechnu svoji energii a umění právě a pouze páteřní chirurgii. A to je opravdu unikátní nejen u nás, ale i v Evropě,“ řekl Jan Štulík, přednosta Kliniky spondylochirurgie 1. LF UK a FN Motol. 

Specializace podle něj přináší výrazný profit pro pacienty. Přínos tkví ve zvýšené bezpečnosti operace, kontrolní mechanismy splňují nejpřísnější evropské normy, které vedou ke snížení možných komplikací. Za rok klinika odoperuje přes 1500 pacientů a řada operačních výkonů je již rutinní. 

Evropská akreditace v oboru spondylochirurgie je prestižní vyznamenání mnohaleté činnosti. Certifikát uděluje společnost Eurospine - Spine Society of Europe, která sdružuje odborníky na páteř, zaměřující se na klinickou péči i výzkum. 

Akreditace je hodnocením dlouhodobé standardní práce. Pro pacienty je potvrzením, že zvolili správné pracoviště, a že o ně bude postaráno na nejvyšší možné úrovni. Klinika poskytuje pacientům záruku, že budou léčeni erudovanými odborníky, špičkami v oboru chirurgie páteře, podle nejmodernějších znalostí a postupů.

„Je to velké vyznamenání pro celý tým naší kliniky spondylochirurgie i pro nemocnici jako takovou. Získání akreditace znamená vyšší prestiž v domácí i zahraniční odborné společnosti a přináší doloženou informaci o kvalitě pracoviště nezávislým posuzovatelem. Navíc jsme akreditaci získali v celé škále spondylochirurgie, tj. úrazy, záněty, tumory, degenerace, deformity. Evropská akreditace je jasným signálem pro kolegy i laiky, že se zde dělá medicína na nejvyšší možné úrovni. Takových pracovišť je v Evropě nyní jen velmi málo, kolem třiceti,“ vysvětlil profesor Štulík. 

„Velké díky patří schopným manažerům, kteří se ujali hlavní úlohy a provedli nás akreditačním procesem s lehkostí, i celému kolektivu lékařů a sester za dlouhodobou standardně vysoce kvalitní práci,“ dodal.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Další články
Nahoru