Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů
Hlavní vchod do Nemocnice Na Františku. Foto(2x): NNF

Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů

Pacienti z celé České republiky, kteří se potýkají s obezitou a jejími zdravotními komplikacemi, mohou nově absolvovat léčbu na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku, na němž začínají provádět celé spektrum bariatrických výkonů, včetně reoperací. 

Obezitou, která je považována za závažné chronické onemocnění, trpí v Česku více než 20 procent mužů a 17 procent žen. V Nemocnici Na Františku plánují odoperovat přibližně 250 obézních pacientů ročně.

„Nemocnice Na Františku je stabilizovaná a dále úspěšně rozšiřuje poskytovanou péči, nejnověji prostřednictvím bariatrických operací, které představují chirurgickou formu léčby obezity,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a upozornil, že radnice už pro tuto léčbu začala postupně uvolňovat finanční prostředky z celkové částky 3,5 milionu korun, která je k tomuto účelu v letošním roce připravena.

Zřízení metabolicko-bariatrické jednotky na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku je součástí rozvojové koncepce nemocnice, která zohledňuje potřeby pacientů i aktuální trendy v medicíně.

„Těší mě, že jsme pro bariatrickou chirurgii získali zkušeného odborníka, jakým je pan doktor Michael Vraný. Věřím, že se jemu a jeho týmu podaří v naší nemocnici vybudovat jedno z největších center metabolicko-bariatrické chirurgie v České republice,“ sdělil primář chirurgického oddělení a ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

vrany-na-frantisku

MUDr. Michael Vraný

Podle chirurga Vraného se budou Na Františku provádět především bypassové operace, jejichž princip spočívá v tom, že při nich dochází nejen ke zmenšení objemu žaludku, ale také k překlenutí části tenkého střeva, čímž se zmenší plocha pro vstřebávání potravy.

Tento zákrok v organismu vyvolá určité metabolické změny, kterými se kromě obezity léčí i některá přidružená onemocnění, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak, syndrom spánkové apnoe nebo syndrom polycystických vaječníků u žen.

Významný efekt má bypassová operace u obézních pacientů s cukrovkou. „Pacienti s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni konzervativními metodami – léky nebo inzulinem, ve většině případů odchází po operaci domů pouze se základními léky. Aplikace inzulinu u nich již poté není nutná,“ vysvětlil Vraný.

Zároveň dodal, že pro každého pacienta je vhodný jiný typ operace. Ten se vždy stanovuje na základě komplexního vyšetření pacienta, včetně specializovaného psychologického vyšetření, a zhodnocení všech faktorů, které mají vliv na výsledek zákroku.

Úspěch léčby totiž závisí nejen na perfektně provedeném chirurgickém zákroku a jeho správném výběru pro konkrétního pacienta, ale v první řadě na pacientově spolupráci.

„Je velmi důležité, aby pacient po operaci dlouhodobě spolupracoval s ošetřujícími lékaři a dodržoval jimi navržená doporučení. Zejména je potřeba, aby změnil stravovací návyky, zvýšil fyzickou aktivitu a zaměřil se na pozitivní vnímání sebe sama,“ upozornil Vraný, který má s léčbou obézních pacientů více než dvacetileté zkušenosti.

Bariatrické operace jsou vhodné pro pacienty, jimž obezita znesnadňuje život, avšak nejsou schopni ji řešit jiným způsobem, a to ani s pomocí obezitologa či nutričního terapeuta.

Zdravotním důvodem k provedení operace je index tělesné hmotnosti (BMI) nad 40, případně i nižší, pokud pacient trpí dalšími přidruženými onemocněními nebo potřebuje snížit hmotnost například před ortopedickou operací. Zákrok hradí zdravotní pojišťovny.


Autor: Jan Puci

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Dnes v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

Včera v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru