Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů
Hlavní vchod do Nemocnice Na Františku. Foto(2x): NNF

Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů

Pacienti z celé České republiky, kteří se potýkají s obezitou a jejími zdravotními komplikacemi, mohou nově absolvovat léčbu na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku, na němž začínají provádět celé spektrum bariatrických výkonů, včetně reoperací. 

Obezitou, která je považována za závažné chronické onemocnění, trpí v Česku více než 20 procent mužů a 17 procent žen. V Nemocnici Na Františku plánují odoperovat přibližně 250 obézních pacientů ročně.

„Nemocnice Na Františku je stabilizovaná a dále úspěšně rozšiřuje poskytovanou péči, nejnověji prostřednictvím bariatrických operací, které představují chirurgickou formu léčby obezity,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a upozornil, že radnice už pro tuto léčbu začala postupně uvolňovat finanční prostředky z celkové částky 3,5 milionu korun, která je k tomuto účelu v letošním roce připravena.

Zřízení metabolicko-bariatrické jednotky na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku je součástí rozvojové koncepce nemocnice, která zohledňuje potřeby pacientů i aktuální trendy v medicíně.

„Těší mě, že jsme pro bariatrickou chirurgii získali zkušeného odborníka, jakým je pan doktor Michael Vraný. Věřím, že se jemu a jeho týmu podaří v naší nemocnici vybudovat jedno z největších center metabolicko-bariatrické chirurgie v České republice,“ sdělil primář chirurgického oddělení a ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

vrany-na-frantisku

MUDr. Michael Vraný

Podle chirurga Vraného se budou Na Františku provádět především bypassové operace, jejichž princip spočívá v tom, že při nich dochází nejen ke zmenšení objemu žaludku, ale také k překlenutí části tenkého střeva, čímž se zmenší plocha pro vstřebávání potravy.

Tento zákrok v organismu vyvolá určité metabolické změny, kterými se kromě obezity léčí i některá přidružená onemocnění, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak, syndrom spánkové apnoe nebo syndrom polycystických vaječníků u žen.

Významný efekt má bypassová operace u obézních pacientů s cukrovkou. „Pacienti s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni konzervativními metodami – léky nebo inzulinem, ve většině případů odchází po operaci domů pouze se základními léky. Aplikace inzulinu u nich již poté není nutná,“ vysvětlil Vraný.

Zároveň dodal, že pro každého pacienta je vhodný jiný typ operace. Ten se vždy stanovuje na základě komplexního vyšetření pacienta, včetně specializovaného psychologického vyšetření, a zhodnocení všech faktorů, které mají vliv na výsledek zákroku.

Úspěch léčby totiž závisí nejen na perfektně provedeném chirurgickém zákroku a jeho správném výběru pro konkrétního pacienta, ale v první řadě na pacientově spolupráci.

„Je velmi důležité, aby pacient po operaci dlouhodobě spolupracoval s ošetřujícími lékaři a dodržoval jimi navržená doporučení. Zejména je potřeba, aby změnil stravovací návyky, zvýšil fyzickou aktivitu a zaměřil se na pozitivní vnímání sebe sama,“ upozornil Vraný, který má s léčbou obézních pacientů více než dvacetileté zkušenosti.

Bariatrické operace jsou vhodné pro pacienty, jimž obezita znesnadňuje život, avšak nejsou schopni ji řešit jiným způsobem, a to ani s pomocí obezitologa či nutričního terapeuta.

Zdravotním důvodem k provedení operace je index tělesné hmotnosti (BMI) nad 40, případně i nižší, pokud pacient trpí dalšími přidruženými onemocněními nebo potřebuje snížit hmotnost například před ortopedickou operací. Zákrok hradí zdravotní pojišťovny.


Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

Dnes v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru