Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů
Hlavní vchod do Nemocnice Na Františku. Foto(2x): NNF

Nemocnice v centru Prahy nově provádí chirurgickou léčbu obezity, ročně se bude operovat 250 pacientů

Pacienti z celé České republiky, kteří se potýkají s obezitou a jejími zdravotními komplikacemi, mohou nově absolvovat léčbu na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku, na němž začínají provádět celé spektrum bariatrických výkonů, včetně reoperací. 

Obezitou, která je považována za závažné chronické onemocnění, trpí v Česku více než 20 procent mužů a 17 procent žen. V Nemocnici Na Františku plánují odoperovat přibližně 250 obézních pacientů ročně.

„Nemocnice Na Františku je stabilizovaná a dále úspěšně rozšiřuje poskytovanou péči, nejnověji prostřednictvím bariatrických operací, které představují chirurgickou formu léčby obezity,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a upozornil, že radnice už pro tuto léčbu začala postupně uvolňovat finanční prostředky z celkové částky 3,5 milionu korun, která je k tomuto účelu v letošním roce připravena.

Zřízení metabolicko-bariatrické jednotky na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku je součástí rozvojové koncepce nemocnice, která zohledňuje potřeby pacientů i aktuální trendy v medicíně.

„Těší mě, že jsme pro bariatrickou chirurgii získali zkušeného odborníka, jakým je pan doktor Michael Vraný. Věřím, že se jemu a jeho týmu podaří v naší nemocnici vybudovat jedno z největších center metabolicko-bariatrické chirurgie v České republice,“ sdělil primář chirurgického oddělení a ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

vrany-na-frantisku

MUDr. Michael Vraný

Podle chirurga Vraného se budou Na Františku provádět především bypassové operace, jejichž princip spočívá v tom, že při nich dochází nejen ke zmenšení objemu žaludku, ale také k překlenutí části tenkého střeva, čímž se zmenší plocha pro vstřebávání potravy.

Tento zákrok v organismu vyvolá určité metabolické změny, kterými se kromě obezity léčí i některá přidružená onemocnění, jako je cukrovka, zvýšený krevní tlak, syndrom spánkové apnoe nebo syndrom polycystických vaječníků u žen.

Významný efekt má bypassová operace u obézních pacientů s cukrovkou. „Pacienti s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni konzervativními metodami – léky nebo inzulinem, ve většině případů odchází po operaci domů pouze se základními léky. Aplikace inzulinu u nich již poté není nutná,“ vysvětlil Vraný.

Zároveň dodal, že pro každého pacienta je vhodný jiný typ operace. Ten se vždy stanovuje na základě komplexního vyšetření pacienta, včetně specializovaného psychologického vyšetření, a zhodnocení všech faktorů, které mají vliv na výsledek zákroku.

Úspěch léčby totiž závisí nejen na perfektně provedeném chirurgickém zákroku a jeho správném výběru pro konkrétního pacienta, ale v první řadě na pacientově spolupráci.

„Je velmi důležité, aby pacient po operaci dlouhodobě spolupracoval s ošetřujícími lékaři a dodržoval jimi navržená doporučení. Zejména je potřeba, aby změnil stravovací návyky, zvýšil fyzickou aktivitu a zaměřil se na pozitivní vnímání sebe sama,“ upozornil Vraný, který má s léčbou obézních pacientů více než dvacetileté zkušenosti.

Bariatrické operace jsou vhodné pro pacienty, jimž obezita znesnadňuje život, avšak nejsou schopni ji řešit jiným způsobem, a to ani s pomocí obezitologa či nutričního terapeuta.

Zdravotním důvodem k provedení operace je index tělesné hmotnosti (BMI) nad 40, případně i nižší, pokud pacient trpí dalšími přidruženými onemocněními nebo potřebuje snížit hmotnost například před ortopedickou operací. Zákrok hradí zdravotní pojišťovny.


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru