dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Nemocnice otevřela poradnu pro ženy s prsními problémy
Vyšetření u doktorky Lucie Bieberové. Foto: archiv

Nemocnice otevřela poradnu pro ženy s prsními problémy

Od září se ve spolupráci s Breast Unit Prague a Všeobecnou Fakutní Nemocnicí zapojilo chirurgické oddělení Nemocnice na Františku v Praze 1 do systému komplexního přístupu k problematice onemocnění prsu. S garancí primáře Davida Erharta vede Lucie Bieberová nově otevřenou poradnu pro pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

Do poradny se mohou pacientky s jakýmkoliv prsním problémem objednat na telefonním čísle 222 801 343.

Mamografické, ultrazvukové a případně další specializované vyšetření probíhá na specializovaném pracovišti v Breast Unit Prague primářky Miroslavy Skovajsové.

„V případě nutného chirurgického zákroku jsou pacientky operovány v naší nemocnici a dále jsou sledovány týmem onkologů Všeobecné Fakultní Nemocnice pod vedením profesora Luboše Petruželky“, říká doktorka Bieberová. „Tento v Praze unikátní systém péče zajišťuje pacientkám komplexní a nejmodernější přístup k řešení nádorových onemocnění prsu“, dodává.

Moderní přístupy k řešení nádorového onemocnění prsu jsou pro pacientky daleko přátelštější, než tomu bylo dříve. „Pokud je to jenom trochu možné, snažíme se o takzvané prs záchovné výkony“, vysvětluje tento přístup doktorka Bieberová.

„Není nutné ihned uvažovat o odejmutí celého prsu. Ve spolupráci s radiologem a onkologem určujeme rozsah výkonu, během kterého se odebírá celý nádor včetně uzlin, pokud jsou postižené. Díky speciální sondě, kterou na našem oddělení disponujeme, jsme schopni radioaktivní látkou označenou takzvanou strážní uzlinu přesně identifikovat a chirurgicky ji vyjmout k upřesnění diagnózy na základě mikroskopického vyšetření tkání. Mimo jiné tímto minimálním zásahem snižujeme riziko pooperačních komplikací, z nichž nejvíce pacientky obtěžuje urputný otok paže, takzvaný lymfedém“, shrnuje Bieberová současné trendy.

lucie-bieberova-nahled

Lucie Bieberová

„Po operaci slouží takto vyjmutá sentinelová uzlina ke stanovení přesné diagnózy, kterou se řídí další přístup k onemocnění a jeho prognóza. Pouhé preventivní odejmutí prsu tedy již dávno nepatří mezi zavedené postupy“, dodává lékařka.

„Prsa máme obě,“ radostně hlásí vděčné pacientky doktorky Bieberové. „Velmi jsem se obávala toho, že i mně hrozí odejmutí prsu. Znám několik žen, které jsou po tomto výkonu, a vím, jak je to těžké pro jejich psychiku. Měl jsem to štěstí, že jsem byla jedna z prvních pacientek operovaných na Františku pomocí speciální sondy“, říká dnes již vyléčená paní Dagmar z Prahy.


Autor: Renata Rákosová

Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru