Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnice od prosince neomezí akutní péči, někde zruší plánované operace
Ilustrační foto: archiv FN Motol

Nemocnice od prosince neomezí akutní péči, někde zruší plánované operace

Pražské nemocnice většinou neočekávají, že by kvůli výpovědím přesčasů nespokojených lékařů musely omezit akutní péči. Některé ale ruší plánované operace či vyšetření a provoz ambulancí, například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) nebo Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) ale i plánovaná péče zůstane většinou zachovaná. Vyplývá to z odpovědí tiskových mluvčích nemocnic pro ČTK.

Lékaři od prosince vypověděli přesčasy, aby podpořili své požadavky na změny zákoníku práce a zvýšení základní mzdy či platu. V celé ČR jich je podle údajů České lékařské komory (ČLK) přes 6100.

„V tuto chvíli můžeme uvést, že jsme již odložili neakutní ambulantní péči a dlouhodobě plánované výkony tak, abychom byli schopni zajistit urgentní neodkladnou péči," sdělil dnes ČTK mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. V případě, že některý ze sloužících lékařů onemocní, může se ale podle něj situace ještě zkomplikovat.

Největší problémy nemocnice podle Sulka čeká na oddělení interny, pediatrie, dětské chirurgie a na pracovišti rentgenu, kde může být omezena i akutní péče. Výpovědi z přesčasů podalo v Krči 160 lékařů.

„Na Pediatrické či Interní klinice vypovědělo práci přesčas přes 90 procent lékařů. Na chirurgické klinice přibližně 50 procent lékařů a na Klinice dětské chirurgie a traumatologie je to také přes 90 procent lékařů" doplnil.

Ve Fakultní nemocnici v Motole slouží 765 lékařů, přesčasovou práci vypovědělo 245 z nich. Podle mluvčí Pavlíny Dankové z nich 50 podalo skutečnou výpověď z přesčasové práce, ostatní jen nemocnici informovali, že nebudou akceptovat přesčasy nad 416 hodin ročně.

„Prvních 14 dní pokryjeme asi 90 procent kapacity operačních sálů. Třetí týden zhruba 65 procent kapacity, čtvrtý týden asi 45 procent. Ovšem v tomto týdnu je každý rok plánováno minimum výkonů," popsala Danková. Na dětské části bude první dva týdny pokryto 86 procent sálů, ve třetím týdnu 78 procent.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze podle mluvčí Marie Heřmánkové podala výpověď z přesčasové práce asi čtvrtina lékařů. Odhaduje, že provoz bude omezený asi o 20 procent. „Máme zde různé varianty, kdy někde bude směnný provoz, někde bude přizavřená klinika, a tím tedy omezený provoz ambulancí nebo operačních sálů," uvedla s tím, že akutní péče bude zajištěná beze změny.

Velké změny neočekává podle mluvčí Terezy Romanové Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Akutní péči omezovat nebudeme a vzhledem k tomu, že jsou již vypsané služby a provoz pokryjeme, zatím neuvažujeme omezovat ani elektivu (plánované operace)," uvedla.

Rozporovala také údaje, které médiím nedávno sdělila Česká lékařská komora (ČLK). Podle ní na tamním gynekologicko-porodnickém oddělení podalo výpověď z přesčasů 71 procent lékařů, podle Romanové je to však 32 procent.

Pokud ještě do začátku prosince nedojde k dohodě s lékaři, bude ve Fakultní nemocnici Bulovka podle mluvčí Evy Libigerové na většině pracovišť omezena elektivní péče, tedy plánované výkony a provoz ambulancí vyjma akutních. „Neodkladná akutní péče zůstane zachována," uvedla.

Informovat o změnách chce nemocnice konkrétní pacienty, kteří už jsou objednaní, přehled všech omezení chce pak zveřejnit i na webu a sociálních sítích nemocnice. V nemocnici se k akci Sekce mladých lékařů ČLK přidalo 223 lékařů.

Akutní péče v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude podle mluvčí Markéty Šenkýřové zajištěná bez omezení. „Většina klinik zajistí beze změn i elektivní péči. Omezení je možné čekat jen u chirurgických oborů, počty a spektrum v tuto chvíli nelze přesně určit, protože to bude záležet na objemu akutní péče," uvedla.

Fakultní nemocnice v Motole a Nemocnice Na Homolce dnes na aktuální dotazy ČTK neodpověděly, již dříve ale uvedly, že v Motole podalo výpovědi z přesčasové práce 245 lékařů z 765, kteří do služeb běžně nastupují. Na Homolce se připojilo 11 z celkem asi 250 lékařů. V nemocnici Na Františku podle dřívějších informací žádný lékař výpověď z přesčasů nepodal.

Podle údajů, které novinářům v pondělí poskytla ČLK, podalo více než 90 procent lékařů například na odděleních pediatrie v Motole, na Bulovce nebo v Krči nebo na interně Bulovky. Například FNKV nebo Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze na dotaz ČTK uvedly, že počty jejich protestujících lékařů jsou jiné. Ani v Motole není podle Dankové na žádné klinice výpověď 100 procent lékařů.

Podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory přesčasy v celé ČR vypovědělo 6000 lékařů z 13 000, kteří v nemocnicích slouží. Podle statistik jich celkem v nemocnicích pracuje asi 22 000. Protestující žádají úpravy zákoníku práce ohledně maximálního počtu přesčasů a 24hodinových služeb, na kterých už podle nich panuje s ministerstvy práce a zdravotnictví shoda, a zvýšení základní mzdy bez přesčasů na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.

V úterý odbory a zástupci ČLK odmítli nabídku ministerstva, která by zvýšila tarify ve státních nemocnicích o pět procent. Nedotkne se podle nich všech lékařů. Znovu se sjedou v pondělí odpoledne.

Nemocnice v Praze, kde je podle ČLK největší podíl lékařů, kteří podali výpovědi z přesčasů:

anesteziologicko-resuscitační oddělení: Praha-FN Motol (65%)
pediatrie: Motol (100% – chirurgie), Praha-FN Bulovka (100%), Praha-Thomayerova FN (91%), Praha-VFN (70%)
interna: FN Bulovka (100%)
chirurgie a ortopedie: Praha-FN Motol (83%), Praha-VFN (72%), Praha-Thomayerova FN (72%)
gynekologicko-porodnické oddělení:Praha-FN Královské Vinohrady (71%), Praha-FN Motol (71%), Praha-VFN (65%)
 

zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK


Autor: ČTK

Protestující zemědělci dorazili k ministerstvu, další jsou na magistrále

19. února 2024 v 07:35

První desítky kusů techniky protestujících zemědělců dorazily v pondělí před 06:00 k sídlu ministerstva zemědělství v Praze. Část jich je u budovy úřadu, která je hlavním cílem protestní jízdy, zůstává. Další zemědělci zamířili na magistrálu, kterou plánují blokovat. Vyplývá to z informací...

Deváťáci ZŠ Kladská opakovaně bodují

18. února 2024 v 10:03

Žáci devátých tříd ze Základní školy Kladská v Praze 2 se v posledních letech umisťují na předních příčkách školních olympiád, úspěchy sbírají i v přijímacím řízení na gymnázia a střední školy nebo u Scio testů.

Zemědělci budou po blokádě demonstrovat na Malostranském náměstí

18. února 2024 v 09:03

Stovky zemědělců, kteří se chystají v pondělí ráno při protestu zablokovat pražskou magistrálu traktory a dalšími zemědělskými stroji, budou odpoledne demonstrovat na Malostranském náměstí. Od 15 hodin plánují projevy a večer na tiskové konferenci oznámí další postup. ČTK to řekl mluvčí protestní...

Další články
Nahoru