Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Pondělí 12. 4. 2021
Svátek má Julius
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nemocnice Na Františku zřídí mobilní tým a očkovací místo, koupila už mrazicí box na vakcíny
Očkování seniorů v Nemocnici na Františku. Foto: NNF

Nemocnice Na Františku zřídí mobilní tým a očkovací místo, koupila už mrazicí box na vakcíny

V pražské Nemocnici Na Františku vznikne místo k očkování proti covidu-19, ve spolupráci s klinikou GHC nemocnice také zřídí mobilní očkovací tým. ČTK to dnes řekl Petr Hejma (STAN), starosta Prahy 1, která zařízení zřizuje. Nemocnice podle něj koupila mrazicí box, ve kterém může přechovávat vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Odebírá ji na základě dohody s Nemocnicí na Bulovce.

„Tím, že nemocnice je umístěná v centru Prahy, tak už dostala vakcíny a už jsme začali od minulého čtvrtku s vakcinací zdravotníků," řekl starosta. Dodal, že zdravotnický personál už je kompletně vakcinován a nemocnice se také domluvila s pražskou záchrannou službou na očkování jejich zdravotníků.

Až to vláda umožní, plánuje nemocnice začít očkovat všechny cílové skupiny, jak je stanovuje vládní očkovací strategie. „V současné době zahajujeme očkování seniorů nad 80 let," řekl Hejma. Doplnil, že společnost GHC dá nemocnici k dispozici mobilní očkovací týmy, které budou moci dojíždět například do domů s pečovatelskou službou a dalších míst, kde to nařízení vlády umožní. Dodal, že nemocnice má nyní dostatek vakcín i dalšího materiálu, jako jsou injekční stříkačky.

V prosinci loňského roku podle Hejmy městská část pro zařízení za asi 200 000 korun pořídila hlubokomrazicí box, který pojme velké množství dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Tu je nutné skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Ohledně dodávek vakcín podle něj problémy nejsou.

„Je to s požehnáním premiéra a dalších, kteří rozhodují o distribuci, protože i oni mají zájem o to, aby centrum Prahy bylo zabezpečeno," řekl.

Hejma dále uvedl, že už se na něj obrátily jiné městské části, které by měly zájem o očkování pro svoje seniory. „Když si přivezou seniory k nám, tak jsme schopni je naočkovat, protože malá městská část má 20, 30 seniorů nad 80 let. Nebo, když to bude možné, jim tam vyšleme mobilní tým," řekl. Doplnil, že v případě potřeby by radnice Prahy 1 uměla vyjednat i rozsáhlé soukromé prostory v centru města pro případné další velké očkovací centrum.

Na Františku od loňského podzimu funguje odběrové místo na vzorky pro testování na covid-19. Od jara se také nemocnice stará o nakažené pacienty, podle starosty jich nyní v zařízení leží 20, z toho čtyři na plicní ventilaci.

Mobilní očkovací tým má i magistrát, který na něm spolupracuje s Českým červeným křížem a využívá jej k očkování v domovech pro seniory. Město plánuje spustit i vlastní očkovací centrum v Městské poliklinice ve Spálené ulici, kde nicméně plánuje používat vakcínu od firmy Moderna, která zatím dorazila jen do Ostravy.

Nyní se v souladu s vládní strategií očkují zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory. V pátek ráno má začít fungovat on-line systém, do kterého se v první fázi budou moci registrovat k očkování senioři starší 80 let.

V současné době je státních center 31, většinou při velkých nemocnicích. V Praze je jich devět. Postupně budou vznikat například v kulturních domech, sportovních halách nebo dalších místech s možností parkování většího množství lidí. V Praze by to podle premiéra Andreje Babiš (ANO) mělo být v O2 aréně.


Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Včera v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Včera v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

10. dubna 2021 v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

V úterý přibylo 465 případů koronaviru, nejméně ve všední den od poloviny prosince

7. dubna 2021 v 11:37

V metropoli v úterý přibylo 465 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst ve všední den od 14. prosince. Počet zemřelých s onemocněním covid-19 od začátku epidemie v hlavním městě stoupl na 2500, uvedla ČTK.

Praha 6: Roušky na poliklinice Pod Marjánkou

7. dubna 2021 v 09:53

Praha 6 opět vydává roušky na poliklinice Pod Marjánkou. 

Pražští sociální pracovníci pečující o potřebné budou očkováni

7. dubna 2021 v 07:08

Registrace sociálních pracovníků a dalších pečovatelů, kteří pomáhají ohroženým skupinám obyvatel v každodenním životě, bude spuštěna ve středu 7. dubna.

Nejméně případů covidu od Mikuláše

6. dubna 2021 v 11:27

Na Velikonoční pondělí přibylo v Praze 185 potvrzených případů onemocnění covid-19, je to o 69 méně než v neděli. Nižší denní nárůst zaznamenali hygienici v hlavním městě naposledy v neděli 6. prosince, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru