Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnice Na Františku získala nejmodernější CT přístroj v Praze, stál 37 milionů korun
Nový CT přístroj v Nemocnici na Františku. Foto: JP

Nemocnice Na Františku získala nejmodernější CT přístroj v Praze, stál 37 milionů korun

Méně rentgenového záření, lepší kvalita snímků a rychlejší diagnostika – to jsou hlavní přínosy nového CT přístroje, který pořídila pražská Nemocnice Na Františku. Stál 37 milionů korun. Vyšší komfort pacientům i zdravotníkům zajistí také zmodernizované prostory CT pracoviště. Informovala o tom mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„CT přístroj, který jsme dosud používali, byl po třinácti letech již na hranici své životnosti. Abychom mohli zaručit nepřetržitý a plynulý provoz našeho radiodiagnostického pracoviště, bylo pořízení nového přístroje nezbytné. Zároveň jsme rádi, že můžeme provádět CT vyšetření za použití nejmodernější zobrazovací technologie,“ sdělil ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

Podle něj žádný jiný CT přístroj v Praze nemá aktuálně srovnatelnou kvalitu. „U původního přístroj už byl i problém se sháněním náhradních dílů, kvůli čemuž jsme nemohli vyšetřit tolik pacientů, kolik jsme měli v plánu. Vyšetření na tomto přístroji je rychlejší a úspornější, ušetříme tak čas, finanční prostředky a dosáhneme větší spokojenosti pacientů,“ sdělil serveru Pražský patriot.

Zároveň budou mít pacienti při vyšetření na novém přístroji menší radiační zátěž než doposud, což je především u lidí, u kterých se musí vyšetření průběžně opakovat, významné.

Zřizovatelem nemocnice na Starém Městě je Praha 1. Její starosta Petr Hejma (STAN) při dnešním představení přístroje ocenil, že současné vedení radnice se rozhodlo ponechat toto zdravotnické zařízení ve správě městské části. Před pár lety chtělo veden metropole, aby nemocnice přešla pod správu hlavního města, nicméně Praha 1 to odmítla.

„Nové CT a nové prostory CT pracoviště jsou nejen dalším důležitým krokem na cestě modernizace naší Nemocnice Na Františku, ale i důkazem, že rozhodnutí současného vedení radnice ponechat toto zdravotnické zařízení ve správě Prahy 1 bylo zcela správné. Nemocnice je důležitou součástí sítě pražských zdravotnických zařízení i boje proti covidové pandemii," uvedl starosta Hejma.

Nový CT přístroj se dvěma zdroji rentgenového záření dokáže detailně zobrazit vnitřní orgány a tkáně pacienta. Podle primářky radiodiagnostického oddělení Lucie Zabadalové umožňuje velmi přesnou diagnostiku, a to díky vysoké rozlišovací schopnosti a dokonalým 3D rekonstrukcím.

Pro zobrazení přístroj používá nižší dávky rentgenového záření, ani není nutné pacienta zatěžovat vysokými dávkami kontrastních látek. Vyšetření pacienta je tak rychlé, že není potřeba během vyšetření zadržovat dech, což je šetrné k ledvinám pacientů. 

„Přístroj navíc umožňuje provádět nová speciální vyšetření, jež mohou doplnit diagnostiku o kvalitativně nové informace, které lékař využije pro cílenou léčbu konkrétního pacienta,“ vysvětlila Zabadalová.

Podle ní se bude na novém přístroji postupně také provádět vyšetření koronárních tepen zásobujících srdce, virtuální vyšetření tlustého střeva nebo se budou provádět analýzy močových kamenů.

„Doposud jsme dokázali po vyšetření na CT přístroji urologovi říct, kde má pacient v močovodu kamínek. Nově dokážeme určit i chemické složení kamínku. Na základě toho se lékař rozhodně, zda kamínek vyoperuje, nebo zda ho rozpustí pomocí lékům,“ sdělila primářka Zabadalová.

Místostarostka první městské části Eva Špačková (ODS) ocenila pořízení nového přístroje. „Jsem ráda, že jsme se této nemocnice nevzdali, chápu ji jako prostředek péče a podpory obyvatel Prahy 1," uvedla.

Nákup nového CT vyšel na 37 milionů korun. Peníze nemocnice obdrží z dotačního programu REACT-EU. Vyšetření pomocí výpočetní tomografie podstoupí Na Františku kolem 2,5 tisíce lidí ročně, díky novému přístroji se tento počet pravděpodobně zvýší.


Autor: Jan Puci

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru