Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nemocnice Na Františku získala nejmodernější CT přístroj v Praze, stál 37 milionů korun
Nový CT přístroj v Nemocnici na Františku. Foto: JP

Nemocnice Na Františku získala nejmodernější CT přístroj v Praze, stál 37 milionů korun

Méně rentgenového záření, lepší kvalita snímků a rychlejší diagnostika – to jsou hlavní přínosy nového CT přístroje, který pořídila pražská Nemocnice Na Františku. Stál 37 milionů korun. Vyšší komfort pacientům i zdravotníkům zajistí také zmodernizované prostory CT pracoviště. Informovala o tom mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„CT přístroj, který jsme dosud používali, byl po třinácti letech již na hranici své životnosti. Abychom mohli zaručit nepřetržitý a plynulý provoz našeho radiodiagnostického pracoviště, bylo pořízení nového přístroje nezbytné. Zároveň jsme rádi, že můžeme provádět CT vyšetření za použití nejmodernější zobrazovací technologie,“ sdělil ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

Podle něj žádný jiný CT přístroj v Praze nemá aktuálně srovnatelnou kvalitu. „U původního přístroj už byl i problém se sháněním náhradních dílů, kvůli čemuž jsme nemohli vyšetřit tolik pacientů, kolik jsme měli v plánu. Vyšetření na tomto přístroji je rychlejší a úspornější, ušetříme tak čas, finanční prostředky a dosáhneme větší spokojenosti pacientů,“ sdělil serveru Pražský patriot.

Zároveň budou mít pacienti při vyšetření na novém přístroji menší radiační zátěž než doposud, což je především u lidí, u kterých se musí vyšetření průběžně opakovat, významné.

Zřizovatelem nemocnice na Starém Městě je Praha 1. Její starosta Petr Hejma (STAN) při dnešním představení přístroje ocenil, že současné vedení radnice se rozhodlo ponechat toto zdravotnické zařízení ve správě městské části. Před pár lety chtělo veden metropole, aby nemocnice přešla pod správu hlavního města, nicméně Praha 1 to odmítla.

„Nové CT a nové prostory CT pracoviště jsou nejen dalším důležitým krokem na cestě modernizace naší Nemocnice Na Františku, ale i důkazem, že rozhodnutí současného vedení radnice ponechat toto zdravotnické zařízení ve správě Prahy 1 bylo zcela správné. Nemocnice je důležitou součástí sítě pražských zdravotnických zařízení i boje proti covidové pandemii," uvedl starosta Hejma.

Nový CT přístroj se dvěma zdroji rentgenového záření dokáže detailně zobrazit vnitřní orgány a tkáně pacienta. Podle primářky radiodiagnostického oddělení Lucie Zabadalové umožňuje velmi přesnou diagnostiku, a to díky vysoké rozlišovací schopnosti a dokonalým 3D rekonstrukcím.

Pro zobrazení přístroj používá nižší dávky rentgenového záření, ani není nutné pacienta zatěžovat vysokými dávkami kontrastních látek. Vyšetření pacienta je tak rychlé, že není potřeba během vyšetření zadržovat dech, což je šetrné k ledvinám pacientů. 

„Přístroj navíc umožňuje provádět nová speciální vyšetření, jež mohou doplnit diagnostiku o kvalitativně nové informace, které lékař využije pro cílenou léčbu konkrétního pacienta,“ vysvětlila Zabadalová.

Podle ní se bude na novém přístroji postupně také provádět vyšetření koronárních tepen zásobujících srdce, virtuální vyšetření tlustého střeva nebo se budou provádět analýzy močových kamenů.

„Doposud jsme dokázali po vyšetření na CT přístroji urologovi říct, kde má pacient v močovodu kamínek. Nově dokážeme určit i chemické složení kamínku. Na základě toho se lékař rozhodně, zda kamínek vyoperuje, nebo zda ho rozpustí pomocí lékům,“ sdělila primářka Zabadalová.

Místostarostka první městské části Eva Špačková (ODS) ocenila pořízení nového přístroje. „Jsem ráda, že jsme se této nemocnice nevzdali, chápu ji jako prostředek péče a podpory obyvatel Prahy 1," uvedla.

Nákup nového CT vyšel na 37 milionů korun. Peníze nemocnice obdrží z dotačního programu REACT-EU. Vyšetření pomocí výpočetní tomografie podstoupí Na Františku kolem 2,5 tisíce lidí ročně, díky novému přístroji se tento počet pravděpodobně zvýší.


Autor: Jan Puci

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru