dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Nemocnice Na Františku zatěžuje rozpočet Prahy 1, městská část vypsala tendr na provozovatele
Nemocnice na Františku. Foto: High Contrast / Wikimedia Commons CC BY 3.0 DE

Nemocnice Na Františku zatěžuje rozpočet Prahy 1, městská část vypsala tendr na provozovatele

Radnice Prahy 1 dnes vypsala tendr na soukromého provozovatele Nemocnice Na Františku, kterou vlastní a jejíž provoz dosud zajišťovala sama. ČTK to řekl místostarosta městské části Daniel Hodek (ČSSD). Podle vedení městské části je provoz pro Prahu 1 příliš drahý. Radnice chce navázat spolupráci se soukromníkem formou koncesionářské smlouvy, která zaručí zachování stávajícího rozsahu služeb. Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun.

Městská část stanovila nájemné ve výši půl milionu korun měsíčně, v rámci soutěže však mohou podle Hodka účastníci nabídnout jiné podmínky a vyjednat si slevu. Doba nájmu je navrhována na celkem 35 let, z toho 15 prostřednictvím opčního práva po pěti letech.

Důvodem kroku je vysoká finanční náročnost provozu nemocnice. „Provozní příspěvek městské části se rok od roku navyšuje, ať už kvůli úhradovým vyhláškám nebo zvyšování platů," uvedl místostarosta. Radnice podle něj jen na provoz dává ročně více než 50 milionů korun a výhledově by se částka vyšplhala až na 70 milionů korun.

Kromě toho musí radnice platit i investice do obnovy přístrojového vybavení, což podle vypracované analýzy vyjde na dalších 30 až 35 milionů ročně. „To se výhledově dostáváme k částce 100 milionů korun ročně v rozpočtu městské části, který činí zhruba tři čtvrtě miliardy," řekl Hodek.

 

Městská část podle místostarosty nechce měnit Nemocnici Na Františku například na léčebnu dlouhodobě nemocných, protože obyvatelé Prahy 1 jsou zvyklí na stávající podobu zařízení. Právě aby zůstal zachován současný rozsah a kvalita služeb, zvolila radnice formu koncese, při které si může klást podmínky pro další fungování nemocnice, což by u běžného pronájmu nešlo. „Primární podmínkou je to, že koncesionář si od nás převezme smlouvu s pojišťovnou," vysvětlil Hodek. To podle něj zaručuje, že se nezmění obory, které nyní nemocnice nabízí, ani nesníží počet lůžek.

Co se týče ekonomické návratnosti, podle Hodka z analýz vyplývá, že na českém trhu existují společnosti, pro které by takto nastavená koncese mohla být zajímavá. V minulosti se v této souvislosti mluvilo například o skupině Penta. Server Seznam Zprávy nedávno uvedl, že nabídku se chystá podat i společnost Hartenberg Capital, která spadá pod svěřenské fondy založené předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městkou polikliniku. Lékařská péče je Na Františku podle stránek nemocnice poskytována už od 14. století, kdy v místě byl klášter. V roce 1620 předal císař Ferdinand II. zakládací listinu nemocnice řádu Milosrdných bratří.

Budova pochází z 20. let, v roce 1997 byla rekonstruována. Má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.


Další články
Nahoru