dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
30°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
Nemocnice Na Františku zatěžuje rozpočet Prahy 1, městská část vypsala tendr na provozovatele
Nemocnice na Františku. Foto: High Contrast / Wikimedia Commons CC BY 3.0 DE

Nemocnice Na Františku zatěžuje rozpočet Prahy 1, městská část vypsala tendr na provozovatele

Radnice Prahy 1 dnes vypsala tendr na soukromého provozovatele Nemocnice Na Františku, kterou vlastní a jejíž provoz dosud zajišťovala sama. ČTK to řekl místostarosta městské části Daniel Hodek (ČSSD). Podle vedení městské části je provoz pro Prahu 1 příliš drahý. Radnice chce navázat spolupráci se soukromníkem formou koncesionářské smlouvy, která zaručí zachování stávajícího rozsahu služeb. Celková hodnota koncese na 35 let je odhadována na 10,5 miliardy korun.

Městská část stanovila nájemné ve výši půl milionu korun měsíčně, v rámci soutěže však mohou podle Hodka účastníci nabídnout jiné podmínky a vyjednat si slevu. Doba nájmu je navrhována na celkem 35 let, z toho 15 prostřednictvím opčního práva po pěti letech.

Důvodem kroku je vysoká finanční náročnost provozu nemocnice. „Provozní příspěvek městské části se rok od roku navyšuje, ať už kvůli úhradovým vyhláškám nebo zvyšování platů," uvedl místostarosta. Radnice podle něj jen na provoz dává ročně více než 50 milionů korun a výhledově by se částka vyšplhala až na 70 milionů korun.

Kromě toho musí radnice platit i investice do obnovy přístrojového vybavení, což podle vypracované analýzy vyjde na dalších 30 až 35 milionů ročně. „To se výhledově dostáváme k částce 100 milionů korun ročně v rozpočtu městské části, který činí zhruba tři čtvrtě miliardy," řekl Hodek.

 

Městská část podle místostarosty nechce měnit Nemocnici Na Františku například na léčebnu dlouhodobě nemocných, protože obyvatelé Prahy 1 jsou zvyklí na stávající podobu zařízení. Právě aby zůstal zachován současný rozsah a kvalita služeb, zvolila radnice formu koncese, při které si může klást podmínky pro další fungování nemocnice, což by u běžného pronájmu nešlo. „Primární podmínkou je to, že koncesionář si od nás převezme smlouvu s pojišťovnou," vysvětlil Hodek. To podle něj zaručuje, že se nezmění obory, které nyní nemocnice nabízí, ani nesníží počet lůžek.

Co se týče ekonomické návratnosti, podle Hodka z analýz vyplývá, že na českém trhu existují společnosti, pro které by takto nastavená koncese mohla být zajímavá. V minulosti se v této souvislosti mluvilo například o skupině Penta. Server Seznam Zprávy nedávno uvedl, že nabídku se chystá podat i společnost Hartenberg Capital, která spadá pod svěřenské fondy založené předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

Nemocnice na Františku je jedinou nemocnici, kterou v Praze provozuje městská část. Vlastní nemocnici nemá ani magistrát, pouze Městkou polikliniku. Lékařská péče je Na Františku podle stránek nemocnice poskytována už od 14. století, kdy v místě byl klášter. V roce 1620 předal císař Ferdinand II. zakládací listinu nemocnice řádu Milosrdných bratří.

Budova pochází z 20. let, v roce 1997 byla rekonstruována. Má 120 lůžek akutních a 60 léčebny dlouhodobě nemocných, což jsou necelá dvě procenta pražského lůžkového fondu.


Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Dnes v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

Včera ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru