Dnes Pátek - skorojasno 15°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nemocnice Na Františku rozšiřuje poskytovanou péči o oddělení specializované na léčbu obezity
Nemocnice Na Františku. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Nemocnice Na Františku rozšiřuje poskytovanou péči o oddělení specializované na léčbu obezity

V uplynulých týdnech se zdravotní péče poskytovaná Nemocnicí Na Františku (NNF) rozšířila o oddělení plastické chirurgie a od začátku listopadu bude novinkou bariatrie – způsob léčby obezity. Nemocnice také zřídila odběrové místo pro covid-19.

„Jsem velmi rád, že je nemocnice stabilizovaná a že se zde daří rozšiřovat poskytovanou péči. Od začátku listopadu se v této nemocnici začnou provádět bariatrické operace, které představují chirurgickou formu léčby obezity,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Operace bude provádět Michael Vraný, jeden z nejkvalifikovanějších odborníků na bariatrickou chirurgii v České republice, který se léčbě pacientů s obezitou úspěšně věnuje již téměř čtvrt stsoletí. V rámci bariatrie bude fungovat také specializovaná poradna.

Praha 1 je podle Hejmy připravena poskytnout v letošním roce na bariatrickou léčbu v NNF až 3,5 milionu korun. Tento náročný způsob léčby totiž vyžaduje kromě jiného i speciální vybavení.

Oddělení plastické chirurgie tvoří tým vysoce kvalifikovaných specialistů pod vedením renomovaného plastického chirurga Josefa Kulhánka. Zaměřuje se v první řadě na řešení následků po prodělaných onemocněních a úrazech, ale i na estetické výkony prováděné na přání pacientů.

Dosud se v NNF prováděly jen vybrané plastické operace a menší zákroky v rámci chirurgického oddělení. Nemalou část pacientek chirurgie však tvoří ženy s rakovinou prsu, kvůli kterým nemocnice potřebovala rozšířit operační program o náročnější plastické výkony, jež zdravotní pojišťovny hradí jen na specializovaných pracovištích plastické chirurgie. Vedení nemocnice se proto rozhodlo takové oddělení vytvořit.

„Zaměření nově vzniklého pracoviště plastické chirurgie plynule navazuje na náš onkologickochirurgický program, který cílí na pacientky s rakovinou prsu. Těch u nás ročně ošetříme kolem čtyř stovek. Naši plastičtí chirurgové se podílejí na operačním odstranění nádoru a následné rekonstrukci prsu. Pro pacientky je samozřejmě komfortnější, pokud mohou oba zákroky proběhnout ve stejném zdravotnickém zařízení,“ vysvětlil ředitel NNF a zároveň primář chirurgického oddělení David Erhart.

Lékaři oddělení plastické chirurgie provádějí i celou řadu dalších plastických výkonů, mezi něž patří lalokové plastiky kožních defektů, operace proleženin, karpálních tunelů, skákavých prstů (trigger finger) i některé operace poúrazových stavů.

Kromě zákroků, které řeší určité zdravotní obtíže, poskytují i služby estetické chirurgie, jako jsou korekce břicha, úpravy prsů, operace očních víček, liposukce či facelifty. 

Od poloviny října funguje v areálu NNF odběrové místo určené k provádění testů na covid-19. Otevřené je každý pracovní den od 7 do 15 hodin a zvládne kolem sta odběrů denně. Otestovat se v něm mohou jak lidé se žádankou, tak bez ní. Samoplátci za vyšetření platí 1 850 korun. Na odběr je nutné se předem objednat na www.citylab.cz/rezervace.

„Test na koronavirus mají hrazený ze zdravotního pojištění ti klienti, kteří byli na vyšetření odesláni hygienickou stanicí nebo praktickým lékařem. Podmínkou je, že hygienik nebo praktický lékař zadá žádanku na vyšetření do centrálního systému, ve kterém ji dohledáme a odběr provedeme,“ vysvětlila hlavní sestra NNF Hana Veselá.

Z rozpočtu Prahy 1 pro letošní rok jsou postupně uvolňovány finanční prostředky určené na provoz nemocnice, a to až do celkové výše 54 milionů korun. Hlavní město zatím rozhodlo o poskytnutí částky 14,5 milionu korun na úhradu nákladů spojených se zapojením nemocnice do boje proti koronavirové pandemii a 5 milionů korun na péči o pacienty bez zdravotního pojištění, což jsou většinou lidé bez domova.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Další články
Nahoru