Dnes Středa - mlha 5°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Nemocnice Na Františku rozšiřuje poskytovanou péči o oddělení specializované na léčbu obezity
Nemocnice Na Františku. Foto: VitVit / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Nemocnice Na Františku rozšiřuje poskytovanou péči o oddělení specializované na léčbu obezity

V uplynulých týdnech se zdravotní péče poskytovaná Nemocnicí Na Františku (NNF) rozšířila o oddělení plastické chirurgie a od začátku listopadu bude novinkou bariatrie – způsob léčby obezity. Nemocnice také zřídila odběrové místo pro covid-19.

„Jsem velmi rád, že je nemocnice stabilizovaná a že se zde daří rozšiřovat poskytovanou péči. Od začátku listopadu se v této nemocnici začnou provádět bariatrické operace, které představují chirurgickou formu léčby obezity,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Operace bude provádět Michael Vraný, jeden z nejkvalifikovanějších odborníků na bariatrickou chirurgii v České republice, který se léčbě pacientů s obezitou úspěšně věnuje již téměř čtvrt stsoletí. V rámci bariatrie bude fungovat také specializovaná poradna.

Praha 1 je podle Hejmy připravena poskytnout v letošním roce na bariatrickou léčbu v NNF až 3,5 milionu korun. Tento náročný způsob léčby totiž vyžaduje kromě jiného i speciální vybavení.

Oddělení plastické chirurgie tvoří tým vysoce kvalifikovaných specialistů pod vedením renomovaného plastického chirurga Josefa Kulhánka. Zaměřuje se v první řadě na řešení následků po prodělaných onemocněních a úrazech, ale i na estetické výkony prováděné na přání pacientů.

Dosud se v NNF prováděly jen vybrané plastické operace a menší zákroky v rámci chirurgického oddělení. Nemalou část pacientek chirurgie však tvoří ženy s rakovinou prsu, kvůli kterým nemocnice potřebovala rozšířit operační program o náročnější plastické výkony, jež zdravotní pojišťovny hradí jen na specializovaných pracovištích plastické chirurgie. Vedení nemocnice se proto rozhodlo takové oddělení vytvořit.

„Zaměření nově vzniklého pracoviště plastické chirurgie plynule navazuje na náš onkologickochirurgický program, který cílí na pacientky s rakovinou prsu. Těch u nás ročně ošetříme kolem čtyř stovek. Naši plastičtí chirurgové se podílejí na operačním odstranění nádoru a následné rekonstrukci prsu. Pro pacientky je samozřejmě komfortnější, pokud mohou oba zákroky proběhnout ve stejném zdravotnickém zařízení,“ vysvětlil ředitel NNF a zároveň primář chirurgického oddělení David Erhart.

Lékaři oddělení plastické chirurgie provádějí i celou řadu dalších plastických výkonů, mezi něž patří lalokové plastiky kožních defektů, operace proleženin, karpálních tunelů, skákavých prstů (trigger finger) i některé operace poúrazových stavů.

Kromě zákroků, které řeší určité zdravotní obtíže, poskytují i služby estetické chirurgie, jako jsou korekce břicha, úpravy prsů, operace očních víček, liposukce či facelifty. 

Od poloviny října funguje v areálu NNF odběrové místo určené k provádění testů na covid-19. Otevřené je každý pracovní den od 7 do 15 hodin a zvládne kolem sta odběrů denně. Otestovat se v něm mohou jak lidé se žádankou, tak bez ní. Samoplátci za vyšetření platí 1 850 korun. Na odběr je nutné se předem objednat na www.citylab.cz/rezervace.

„Test na koronavirus mají hrazený ze zdravotního pojištění ti klienti, kteří byli na vyšetření odesláni hygienickou stanicí nebo praktickým lékařem. Podmínkou je, že hygienik nebo praktický lékař zadá žádanku na vyšetření do centrálního systému, ve kterém ji dohledáme a odběr provedeme,“ vysvětlila hlavní sestra NNF Hana Veselá.

Z rozpočtu Prahy 1 pro letošní rok jsou postupně uvolňovány finanční prostředky určené na provoz nemocnice, a to až do celkové výše 54 milionů korun. Hlavní město zatím rozhodlo o poskytnutí částky 14,5 milionu korun na úhradu nákladů spojených se zapojením nemocnice do boje proti koronavirové pandemii a 5 milionů korun na péči o pacienty bez zdravotního pojištění, což jsou většinou lidé bez domova.


Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

Včera v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

Včera v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

Včera v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

1. března 2021 v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

1. března 2021 v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Dětská hřiště v Praze 2 zůstanou otevřená, budou dezinfikována

1. března 2021 ve 13:06

Dětská hřiště pro nejmenší na Dvojce zůstanou otevřená. Od pondělí 1. března vstupují v platnost nová vládní opatření, která mimo jiné uzavírají základní a mateřské školy, a také poprvé jesle a dětské skupiny.

Další články
Nahoru