Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnice na Františku prošla modernizací přístrojového vybavení za 115 milionů korun
Před třemi lety Nemocnice Na Františku získala na tu dobu nejmodernější CT přístroj v Praze, stál 37 milionů korun. Zroj foto: MČ Praha 1

Nemocnice na Františku prošla modernizací přístrojového vybavení za 115 milionů korun

Výraznou modernizací prošla za poslední tři roky Nemocnice Na Františku. Stalo se tak díky její úspěšné snaze získat finanční podporu z fondů Evropské unie. Od roku 2021 tak nemocnice mohla vložit téměř 115 milionů korun do vylepšení přístrojového vybavení, a to včetně operačních sálů i pořízení více než stovky nových nemocničních lůžek. Novináře o tom informovala mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová. Zdravotnické zařízení je příspěvkovou organizací první městské části, v minulosti se zvažovalo převedení správy pod hlavní město, s čímž Praha 1 nesouhlasila.   

„Projekt modernizace skončil a jeho výsledek je navýsost úspěšný. Nemocnice ještě výrazněji zkvalitnila svou péči o pacienty. Projevuje se to nejen v nárůstu jejich počtu, ale i ve zvýšení výnosů z plateb od zdravotních pojišťoven. Nemocnice Na Františku se tak již pevně zařadila mezi nejlepší zdravotnická zařízení v metropoli,“ uvedl Michal Müller (ODS), radní Prahy 1 pro oblast zdravotnictví.

Zároveň připomněl, že čerpání peněz ze strany nemocnice proběhlo bez pochybení, což nakonec konstatovaly v provedených auditech ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj i Evropská komise.

Projekt, na nějž finanční prostředky poskytla Evropská unie z výzvy REACT-EU – oblast pro zdravotnictví, měl název – Modernizace přístrojového vybavení pro zkvalitnění zdravotní péče v Nemocnici Na Františku. Nemocnice získala díky němu 195 investičních a 334 neinvestičních položek.

„Z těch nejvýznamnějších to je například univerzální multidetektorový CT systém vyšší třídy, rentgenové přístroje s C-ramenem a plochým detektorem, ultrazvukové přístroje pro Radiodiagnostické oddělení, Multioborovou jednotku intenzivní péče (MOJIP a ARO) a Gynekologii, dále pak skiagrafické přístroje s příslušenstvím nebo systémové operační stoly,“ vysvětlil Michal Müller. Kompletní obnovou lůžkového fondu prošly interna, chirurgie, ortopedie a také MOJIP.

Nemocnice Na Františku, kterou ve 14. století založil arcibiskup Arnošt z Pardubic, už více než 600 let nepřetržitě pomáhá nemocným a je jednou z důležitých pražských nemocnic. Je v metropoli i určitým způsobem unikátem. Je to totiž jediná nemocnice v Praze, kterou vlastní městská část.

„Nabízí péči od interní medicíny, chirurgie, ortopedie, rehabilitace, až po péči o dlouhodobě nemocné. Pro akutní případy je tu urgentní příjem s nepřetržitou pohotovostní službou. Na podzim loňského roku se tu díky spolupráci Prahy 1 a hlavního města otevřela také zubní pohotovost, kterou dosud navštívilo přes tři a půl tisíce pacientů,“ dodala mluvčí Karolína Šnejdarová.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru