dnes
Čtvrtek - jasno
21°C
zítra
Pátek - oblacno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
17°C
Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky

Vedení Nemocnice Na Františku podepsalo novou smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která na rozdíl od dosavadních jednoletých kontraktů bude platit až do konce roku 2023. Podle dohody nemocnice s VZP, dalšími pojišťovnami, Prahou 1 a magistrátem by zařízení mělo nadále fungovat pro akutní péči a více se zaměřit na urgentní případy a spolupráci se záchrannou službou. Novinářům to včera sdělili zástupci nemocnice, VZP a Prahy. Zařízení má od první městské části od příštího roku převzít hlavní město.

Od roku 2013 až dosud dostávala Nemocnice Na Františku od VZP smlouvu vždy jen na rok. Osud tohoto zařízení byl navíc v posledních letech nejistý. Nejprve mělo být provozováno soukromým subjektem. Poté se mělo stát nemocnicí následné péče, která by poskytovala služby výhradně dlouhodobě nemocným, čímž by pacienti přišli o celé spektrum zdravotních služeb, jež jim nemocnice v současné době nabízí, včetně akutních lůžkových oddělení či nepřetržité ambulantní zdravotní služby.

Záštitu nad nemocnicí proto převzal magistrát, který se s městskou částí Praha 1 dohodl na převzetí nemocnice pod svou správu. Převod se nyní chystá. Po řadě jednání, kterých se účastnilo vedení nemocnice společně s magistrátem, byla vypracována koncepce rozvoje nemocnice pro období 2020 až 2024, na základě které VZP souhlasila se zachováním zařízení a s uzavřením smlouvy na čtyři roky.

„Nemocnice Na Františku nám předložila poměrně rozsáhlou koncepci jejího budoucího směřování, nad kterou jsme dlouho diskutovali. Zpracovali jsme podrobnou analýzu zdravotního stavu obyvatel Prahy a posuzovali vývoj nových lékařských oborů a lékařské techniky v dotčeném regionu. Došli jsme k závěru, že nemocnice je poměrně významným subjektem poskytujícím akutní péči na území hlavního města Prahy. V tuto chvíli rozhodně neuvažujeme o jejím převedení na nemocnici následné péče, naopak podporujeme, aby se ještě více profilovala v urgentní péči,“ uvedl ředitel regionální pobočky VZP pro Prahu a Středočeský kraj Jan Bodnár.

„Pražská regionální pobočka VZP nám dala šanci dokázat, že i menší městská nemocnice má v pražském zdravotnictví své místo. Smlouva s největší českou zdravotní pojišťovnou představuje jistotu, kterou nemocnice v nadcházejícím období potřebuje pro svou stabilizaci a rozvoj. Více než polovinu našich pacientů tvoří právě klienti VZP. Od této pojišťovny tedy nemocnice dostává největší podíl peněz,“ vysvětluje pověřený ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

Nová koncepce Nemocnice Na Františku pro období 2020 až 2024 byla schválena letos v dubnu městskou částí Praha 1 a magistrátem. Podle ní by měl být v nemocnici zřízen urgentní příjem typu B, stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, lékařská služba první pomoci a lékárna s nepřetržitým provozem. Dále by zde mělo vzniknout oddělení ARO, lůžkové oddělení plastické chirurgie a lůžková rehabilitace.

V současné době má nemocnice 159 lůžek, z toho 113 lůžek akutní péče a 46 lůžek následné péče. Poskytuje nepřetržitou zdravotní péči pacientům s problémy chirurgického, ortopedického či interního charakteru a také dlouhodobě nemocným. Provozuje též řadu odborných ambulancí a poraden. Je předním českým pracovištěm pro chirurgickou léčbu karcinomu prsu, rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ročně je v nemocnici ambulantně ošetřeno kolem 80 tisíc pacientů a přibližně 5,5 tisíce nemocných je zde hospitalizováno.

Nemocnici nyní provozuje městská část Praha 1, od příštího roku ji má převzít magistrát, respektive jím založená organizace. Podle pražské radní pro sociální politiku a zdravotnictví Mileny Johnové se nyní připravuje rámcová smlouva, která bude řešit převod majetku, zaměstnaneckých smluv a podobně na nový subjekt. Dohoda počítá s tím, že nemovitosti zůstanou svěřeny městské části. Změna provozovatele podle Erharta a Bodnára nemá vliv na smlouvu s VZP, která se uzavírá přímo mezi nemocnicí a pojišťovnou.

V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo.


Magistrát rozšiřuje úřední hodiny kontaktních míst veřejné správy Czech POINT

Včera v 07:45

S platností od 8. dubna zavádí Magistrát hl. m. Prahy rozšířenou provozní dobu odboru služeb pro agendy Czech POINT, ověřování, evidence vozidel taxi a hlavní podatelny ve Škodově paláci. 

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude ve středu uzavřen

7. dubna 2020 ve 23:02

Virus napadl počítačovou síť radnice Prahy 3. Lidé se proto nemohli s úřadem elektronicky spojit. Radnice bude kvůli kybernetickému útoku ve středu uzavřena, technici třetí městské části stále pracují na nápravě.

VFN zahájila plošné testování přijímaných pacientů na Covid-19

6. dubna 2020 ve 13:31

Od pondělí 6. dubna 2020 zahájila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze plošné testování všech pacientů přijímaných k hospitalizaci na Covid-19. 

Další články
Nahoru