dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nemocnice Na Františku podepsala s VZP smlouvu na čtyři roky

Vedení Nemocnice Na Františku podepsalo novou smlouvu se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), která na rozdíl od dosavadních jednoletých kontraktů bude platit až do konce roku 2023. Podle dohody nemocnice s VZP, dalšími pojišťovnami, Prahou 1 a magistrátem by zařízení mělo nadále fungovat pro akutní péči a více se zaměřit na urgentní případy a spolupráci se záchrannou službou. Novinářům to včera sdělili zástupci nemocnice, VZP a Prahy. Zařízení má od první městské části od příštího roku převzít hlavní město.

Od roku 2013 až dosud dostávala Nemocnice Na Františku od VZP smlouvu vždy jen na rok. Osud tohoto zařízení byl navíc v posledních letech nejistý. Nejprve mělo být provozováno soukromým subjektem. Poté se mělo stát nemocnicí následné péče, která by poskytovala služby výhradně dlouhodobě nemocným, čímž by pacienti přišli o celé spektrum zdravotních služeb, jež jim nemocnice v současné době nabízí, včetně akutních lůžkových oddělení či nepřetržité ambulantní zdravotní služby.

Záštitu nad nemocnicí proto převzal magistrát, který se s městskou částí Praha 1 dohodl na převzetí nemocnice pod svou správu. Převod se nyní chystá. Po řadě jednání, kterých se účastnilo vedení nemocnice společně s magistrátem, byla vypracována koncepce rozvoje nemocnice pro období 2020 až 2024, na základě které VZP souhlasila se zachováním zařízení a s uzavřením smlouvy na čtyři roky.

„Nemocnice Na Františku nám předložila poměrně rozsáhlou koncepci jejího budoucího směřování, nad kterou jsme dlouho diskutovali. Zpracovali jsme podrobnou analýzu zdravotního stavu obyvatel Prahy a posuzovali vývoj nových lékařských oborů a lékařské techniky v dotčeném regionu. Došli jsme k závěru, že nemocnice je poměrně významným subjektem poskytujícím akutní péči na území hlavního města Prahy. V tuto chvíli rozhodně neuvažujeme o jejím převedení na nemocnici následné péče, naopak podporujeme, aby se ještě více profilovala v urgentní péči,“ uvedl ředitel regionální pobočky VZP pro Prahu a Středočeský kraj Jan Bodnár.

„Pražská regionální pobočka VZP nám dala šanci dokázat, že i menší městská nemocnice má v pražském zdravotnictví své místo. Smlouva s největší českou zdravotní pojišťovnou představuje jistotu, kterou nemocnice v nadcházejícím období potřebuje pro svou stabilizaci a rozvoj. Více než polovinu našich pacientů tvoří právě klienti VZP. Od této pojišťovny tedy nemocnice dostává největší podíl peněz,“ vysvětluje pověřený ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart.

Nová koncepce Nemocnice Na Františku pro období 2020 až 2024 byla schválena letos v dubnu městskou částí Praha 1 a magistrátem. Podle ní by měl být v nemocnici zřízen urgentní příjem typu B, stanoviště Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, lékařská služba první pomoci a lékárna s nepřetržitým provozem. Dále by zde mělo vzniknout oddělení ARO, lůžkové oddělení plastické chirurgie a lůžková rehabilitace.

V současné době má nemocnice 159 lůžek, z toho 113 lůžek akutní péče a 46 lůžek následné péče. Poskytuje nepřetržitou zdravotní péči pacientům s problémy chirurgického, ortopedického či interního charakteru a také dlouhodobě nemocným. Provozuje též řadu odborných ambulancí a poraden. Je předním českým pracovištěm pro chirurgickou léčbu karcinomu prsu, rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ročně je v nemocnici ambulantně ošetřeno kolem 80 tisíc pacientů a přibližně 5,5 tisíce nemocných je zde hospitalizováno.

Nemocnici nyní provozuje městská část Praha 1, od příštího roku ji má převzít magistrát, respektive jím založená organizace. Podle pražské radní pro sociální politiku a zdravotnictví Mileny Johnové se nyní připravuje rámcová smlouva, která bude řešit převod majetku, zaměstnaneckých smluv a podobně na nový subjekt. Dohoda počítá s tím, že nemovitosti zůstanou svěřeny městské části. Změna provozovatele podle Erharta a Bodnára nemá vliv na smlouvu s VZP, která se uzavírá přímo mezi nemocnicí a pojišťovnou.

V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Dnes v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Další články
Nahoru