dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
20°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
19°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
18°C
Nemocnice Na Františku plánuje oddělení lůžkové rehabilitace
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nemocnice Na Františku plánuje oddělení lůžkové rehabilitace

Vedení pražské Nemocnice Na Františku nechalo za 12 milionů korun zrekonstruovat prostory bývalé neurologie, do kterých plánuje umístit rehabilitační oddělení akutní lůžkové péče. Opravené prostory dnes novinářům představili pověřený ředitel nemocnice David Erhart a starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). O spuštění oddělení, které bude určeno zejména k rehabilitaci pacientů místní ortopedie po operacích, nemocnice jedná s pojišťovnami a mohlo by se uskutečnit v horizontu šesti a 12 měsíců. Správu Nemocnici Na Františku plánuje od Prahy 1 od příštího roku převzít magistrát.

„Je to odbornost, která je v současné době na území hlavního města nedostatková," vysvětlil Erhart, proč připravuje právě toto oddělení. Dodal, že nemocnice musela zrušit oddělení neurologie, které bylo výrazně ztrátové. Nyní má jen dva neurology na částečné úvazky. I když je v plánu neurologii obnovit, zatím nemocnice v jejích bývalých prostorech připravila oddělení lůžkové rehabilitace. Ředitel doplnil, že jednání s pojišťovnami jsou korektní a až na výjimky zatím nemocnici vycházejí vstříc.

Nové oddělení má zahrnovat 13 lůžek a ambulanci, která již funguje. Ředitel uvedl, že po personální stránce mají vše zajištěno, a to jak v otázce lékařského personálu, tak fyzioterapeutů. Těch má nyní nemocnice celkem deset, o lůžkovou část nového oddělení se budou starat tři z nich. Lůžková rehabilitace bude sloužit převážně pro potřeby místní ortopedie, ale počítá se i s pacienty z vnějšku.

Erhart ČTK a Právu řekl, že i když je nemocnice nyní v poměrně složité ekonomické situaci, zaměstnanci jsou v ní spokojeni a jsou ochotni zůstat bez ohledu na v porovnání s jinými pražskými zařízeními nižší ohodnocení.

„Velkým problémem nemocnice je, že přišla o svoji polikliniku," uvedl dále ředitel. Tu Praha 1 od nemocnice oddělila v roce 2008. Ředitel vysvětlil, že tím nemocnice přišla o možnost posílat si přímo z ambulancí do péče pacienty, kteří odpovídají jejímu zaměření.

V tom by mohl napomoci plán magistrátu převzít nemocnici od Prahy 1 a udělat z ní hlavní pilíř městského zdravotnického systému. Podle radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) už se v tomto směru jedná o spolupráci s poliklinikou Prahy 7 a v plánu jsou další.

Plán převzít nemocnici schválili minulý týden pražští zastupitelé. Město, respektive nově založená městská příspěvková organizace, má zařízení převzít od prvního ledna příštího roku. Zatím se počítá s tím, že nová organizace převezme provoz nemocnice a budovy zůstanou ve správě městské části, se kterou se bude nutné domluvit na nějaké formě pronájmu. Zařízení by se mělo nově jmenovat Metropolitní nemocnice hlavního města Prahy.

Nemocnice Na Františku byla na konci 18. století největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie. Disponuje 139 lůžky. V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo a městská část podepsala s magistrátem memorandum o spolupráci při rozhodování o dalším osudu zařízení.


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

Dnes v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

Včera v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

Včera v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Včera v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Další články
Nahoru