dnes
Středa - zatazeno
7°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
10°C
pozítří
Pátek - oblacno
10°C
Nemocnice Na Františku plánuje oddělení lůžkové rehabilitace
Nemocnice Na Františku. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Nemocnice Na Františku plánuje oddělení lůžkové rehabilitace

Vedení pražské Nemocnice Na Františku nechalo za 12 milionů korun zrekonstruovat prostory bývalé neurologie, do kterých plánuje umístit rehabilitační oddělení akutní lůžkové péče. Opravené prostory dnes novinářům představili pověřený ředitel nemocnice David Erhart a starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). O spuštění oddělení, které bude určeno zejména k rehabilitaci pacientů místní ortopedie po operacích, nemocnice jedná s pojišťovnami a mohlo by se uskutečnit v horizontu šesti a 12 měsíců. Správu Nemocnici Na Františku plánuje od Prahy 1 od příštího roku převzít magistrát.

„Je to odbornost, která je v současné době na území hlavního města nedostatková," vysvětlil Erhart, proč připravuje právě toto oddělení. Dodal, že nemocnice musela zrušit oddělení neurologie, které bylo výrazně ztrátové. Nyní má jen dva neurology na částečné úvazky. I když je v plánu neurologii obnovit, zatím nemocnice v jejích bývalých prostorech připravila oddělení lůžkové rehabilitace. Ředitel doplnil, že jednání s pojišťovnami jsou korektní a až na výjimky zatím nemocnici vycházejí vstříc.

Nové oddělení má zahrnovat 13 lůžek a ambulanci, která již funguje. Ředitel uvedl, že po personální stránce mají vše zajištěno, a to jak v otázce lékařského personálu, tak fyzioterapeutů. Těch má nyní nemocnice celkem deset, o lůžkovou část nového oddělení se budou starat tři z nich. Lůžková rehabilitace bude sloužit převážně pro potřeby místní ortopedie, ale počítá se i s pacienty z vnějšku.

Erhart ČTK a Právu řekl, že i když je nemocnice nyní v poměrně složité ekonomické situaci, zaměstnanci jsou v ní spokojeni a jsou ochotni zůstat bez ohledu na v porovnání s jinými pražskými zařízeními nižší ohodnocení.

„Velkým problémem nemocnice je, že přišla o svoji polikliniku," uvedl dále ředitel. Tu Praha 1 od nemocnice oddělila v roce 2008. Ředitel vysvětlil, že tím nemocnice přišla o možnost posílat si přímo z ambulancí do péče pacienty, kteří odpovídají jejímu zaměření.

V tom by mohl napomoci plán magistrátu převzít nemocnici od Prahy 1 a udělat z ní hlavní pilíř městského zdravotnického systému. Podle radní pro zdravotnictví Mileny Johnové (Praha Sobě) už se v tomto směru jedná o spolupráci s poliklinikou Prahy 7 a v plánu jsou další.

Plán převzít nemocnici schválili minulý týden pražští zastupitelé. Město, respektive nově založená městská příspěvková organizace, má zařízení převzít od prvního ledna příštího roku. Zatím se počítá s tím, že nová organizace převezme provoz nemocnice a budovy zůstanou ve správě městské části, se kterou se bude nutné domluvit na nějaké formě pronájmu. Zařízení by se mělo nově jmenovat Metropolitní nemocnice hlavního města Prahy.

Nemocnice Na Františku byla na konci 18. století největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie. Disponuje 139 lůžky. V minulém volebním období chtělo bývalé vedení radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo a městská část podepsala s magistrátem memorandum o spolupráci při rozhodování o dalším osudu zařízení.


Víc městských bytů pro potřebné profese

Včera ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru