Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nemocnice Na Františku otevře na podzim zubní pohotovost
Ilustrační foto: Pixabay

Nemocnice Na Františku otevře na podzim zubní pohotovost

V Nemocnici Na Františku má začít od září fungovat lékařská zubní pohotovost. Radní hlavního města v pondělí schválili zhruba 3,4 milionu korun na její financování, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město podle náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandry Udženije (ODS) jedná také o zřízení dětské pohotovosti ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči.

V centru Prahy vznikne nová zubní pohotovost. Pražští radní odsouhlasili dotaci ve výši 2,5 milionu korun na vybavení zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku a dalších 870 000 korun na provoz této služby. Zároveň vznikne také nová zubní ordinace s denním provozem. Služby by měly spustit svůj provoz do začátku letošního září. Jakmile bude nové stomatologické stanoviště vybaveno podle příslušné legislativy, bude fungovat v rámci systému organizovaného hlavním městem Prahou. 

„Jednou z mých priorit bylo pomoci přetíženým pražským zubním ambulancím – například v Městské poliklinice ve Spálené. Jsem moc ráda, že naše několikaměsíční intenzivní úsilí o stabilizaci pražské zubní pohotovosti se konečně promítá do reality. Díky schválení dotací ve výši 870 tisíc korun na provoz zubní ambulance a k tomu navíc 2,5 milionu korun na její vybavení vznikne již od září letošního roku v Nemocnici Na Františku nová zubní ambulance pro dospělé,“ řekla Udženija. Záměr poskytnutí dotace musí ještě schválit zastupitelstvo. 

Ordinační doba zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku by měla být ve všední dny od půl čtvrté odpoledne do půl jedenácte večer a o víkendech od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer. Současně s tím vznikne i nová zubní ordinace s denním provozem, která v nemocnici doposud nebyla. Ta bude kromě jiného pečovat i o sociálně znevýhodněné spoluobčany. 

Nemocnice Na Františku je příspěvkovou organizací městské části Praha 1, která hlavní město o finanční pomoc požádala. Z poskytnutých peněz má být následně uhrazena stomatologická souprava, intraorální RTG, panoramatický RTG, vyvolávací systém do čekárny pohotovosti a vybavení ambulance pro zahájení provozu (zubní soupravy, násadce, nástroje, spotřební materiál), předběžný rozpočet této akce je součástí žádosti podané městskou částí Praha 1. 

Vlastní provoz zubní pohotovosti je poměrně nákladný a nelze ho zcela pokrýt úhradami od zdravotních pojišťoven, výběrem regulačních poplatků a bezhotovostními platbami pacientů, proto muselo hlavní město vyplatit dotace na dorovnání ztráty z provozu této služby, která je mimo jiné každoročně poskytována i ostatním smluvním stanovištím lékařských záchranných služeb na území hlavního města Prahy. 

„Pevně věřím, že k této zubní pohotovosti pro dospělé už brzy přibude i tolik potřebná pohotovost pro děti. O jejím zřízení jednám s vedením Thomayerovy nemocnice a oceňuji vstřícnost a ochotu pana ředitele Beneše,“ řekla Udženija. 

V Praze jsou nyní veřejně financované zubní pohotovosti pouze v Městské poliklinice ve Spálené a ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí sice má zubní pohotovost, ale ta se nezaměřuje na běžnou péči, ale na stomatochirurgické zákroky, jako je ošetřování úrazů, zánětů nebo komplikací po chirurgických výkonech. Další pohotovosti provozují soukromé kliniky.


Autor: Hla

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru