Dnes Neděle - oblacno 20°C
Zítra Pondělí - polojasno 23°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnice Na Františku otevře na podzim zubní pohotovost
Ilustrační foto: Pixabay

Nemocnice Na Františku otevře na podzim zubní pohotovost

V Nemocnici Na Františku má začít od září fungovat lékařská zubní pohotovost. Radní hlavního města v pondělí schválili zhruba 3,4 milionu korun na její financování, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město podle náměstkyně primátora pro zdravotnictví a sociální péči Alexandry Udženije (ODS) jedná také o zřízení dětské pohotovosti ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči.

V centru Prahy vznikne nová zubní pohotovost. Pražští radní odsouhlasili dotaci ve výši 2,5 milionu korun na vybavení zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku a dalších 870 000 korun na provoz této služby. Zároveň vznikne také nová zubní ordinace s denním provozem. Služby by měly spustit svůj provoz do začátku letošního září. Jakmile bude nové stomatologické stanoviště vybaveno podle příslušné legislativy, bude fungovat v rámci systému organizovaného hlavním městem Prahou. 

„Jednou z mých priorit bylo pomoci přetíženým pražským zubním ambulancím – například v Městské poliklinice ve Spálené. Jsem moc ráda, že naše několikaměsíční intenzivní úsilí o stabilizaci pražské zubní pohotovosti se konečně promítá do reality. Díky schválení dotací ve výši 870 tisíc korun na provoz zubní ambulance a k tomu navíc 2,5 milionu korun na její vybavení vznikne již od září letošního roku v Nemocnici Na Františku nová zubní ambulance pro dospělé,“ řekla Udženija. Záměr poskytnutí dotace musí ještě schválit zastupitelstvo. 

Ordinační doba zubní pohotovosti v Nemocnici Na Františku by měla být ve všední dny od půl čtvrté odpoledne do půl jedenácte večer a o víkendech od deseti hodin dopoledne do deseti hodin večer. Současně s tím vznikne i nová zubní ordinace s denním provozem, která v nemocnici doposud nebyla. Ta bude kromě jiného pečovat i o sociálně znevýhodněné spoluobčany. 

Nemocnice Na Františku je příspěvkovou organizací městské části Praha 1, která hlavní město o finanční pomoc požádala. Z poskytnutých peněz má být následně uhrazena stomatologická souprava, intraorální RTG, panoramatický RTG, vyvolávací systém do čekárny pohotovosti a vybavení ambulance pro zahájení provozu (zubní soupravy, násadce, nástroje, spotřební materiál), předběžný rozpočet této akce je součástí žádosti podané městskou částí Praha 1. 

Vlastní provoz zubní pohotovosti je poměrně nákladný a nelze ho zcela pokrýt úhradami od zdravotních pojišťoven, výběrem regulačních poplatků a bezhotovostními platbami pacientů, proto muselo hlavní město vyplatit dotace na dorovnání ztráty z provozu této služby, která je mimo jiné každoročně poskytována i ostatním smluvním stanovištím lékařských záchranných služeb na území hlavního města Prahy. 

„Pevně věřím, že k této zubní pohotovosti pro dospělé už brzy přibude i tolik potřebná pohotovost pro děti. O jejím zřízení jednám s vedením Thomayerovy nemocnice a oceňuji vstřícnost a ochotu pana ředitele Beneše,“ řekla Udženija. 

V Praze jsou nyní veřejně financované zubní pohotovosti pouze v Městské poliklinice ve Spálené a ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí sice má zubní pohotovost, ale ta se nezaměřuje na běžnou péči, ale na stomatochirurgické zákroky, jako je ošetřování úrazů, zánětů nebo komplikací po chirurgických výkonech. Další pohotovosti provozují soukromé kliniky.


Autor: Hla

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Další články
Nahoru