Dnes Neděle - zatazeno 1°C
Zítra Pondělí - oblacno 5°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nemocnice Na Františku má vlastní akreditovanou laboratoř. Po dvanácti letech
Nová zdravotnická laboratoř. Foto: NNF

Nemocnice Na Františku má vlastní akreditovanou laboratoř. Po dvanácti letech

Nemocnice Na Františku na jaře letošního roku úspěšně spustila provoz vlastní zdravotnické laboratoře. V září laboratoř získala osvědčení o akreditaci, které dokládá dodržování přísných požadavků při provozu laboratoře a při provádění laboratorních vyšetření. Laboratorní služby chce nemocnice poskytovat i externím lékařům a zdravotnickým zařízením.

Nemocnice neměla svoji vlastní laboratoř dvanáct let. V roce 2011 tehdejší vedení Františka laboratorní provoz zrušilo a uzavřelo smlouvu se soukromou společností, která laboratorní služby pro nemocnici zajišťovala. Současný ředitel Nemocnice Na Františku David Erhart se rozhodl po svém nástupu do funkce v roce 2018 tuto situaci změnit a začal se svým týmem připravovat obnovení vlastního laboratorního provozu.

„Výhodou vlastního provozu je nezávislost na externím dodavateli a také možnost přímého dohledu nad všemi laboratorními procesy. To nám umožňuje garantovat špičkovou kvalitu prováděných testů. Vlastní provoz laboratoře nám přinese nejen finanční úsporu, ale také další příjmy do našeho rozpočtu. Zároveň věřím, že po zkušenostech z covidového období, kdy byl nedostatek laboratorních kapacit, bude o naše služby zájem i ze strany jiných zdravotnických zařízení na území Prahy,“ vysvětlil ředitel David Erhart.

Provoz vlastní zdravotnické laboratoře Nemocnice Na Františku vítá i zřizovatel tohoto zařízení. „Osvědčení o akreditaci navíc potvrzuje jak správnost tohoto kroku, tak i vysokou profesionalitu práce laboratoře a jejích odborníků,“ ocenila starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Považuji to za krok správným směrem a věřím, že laboratoř uvítají a budou využívat pacienti i další zdravotnické subjekty, což posílí postavení naší nemocnice i příjmovou stránku jejího rozpočtu,“ vyzdvihl radní Prahy 1 pro zdravotnictví Michal Müller (ODS).

Laboratoř poskytuje laboratorní služby v oblastech klinické biochemie, hematologie
a transfuzního lékařství. Zajišťuje základní laboratorní vyšetření pro ambulance a lůžková oddělení Nemocnice Na Františku. V oblasti transfuzního lékařství provádí rozbory krevních skupin a přípravu transfuzních přípravků pro operované či akutně přijaté pacienty.

Nemocnice se podle Erharta chystá oslovit také další zdravotnická zařízení a soukromé lékaře, pro které by chtěla laboratorní služby zajišťovat. Plánuje také zřídit vlastní odběrové místo pro veřejnost.


Autor: puc

Daruj krev! Budoucí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT upozorňují na potřebu dárcovství krve

Včera v 11:00

Budoucí zdravotničtí záchranáři z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze dne 12. prosince již po čtvrté upozorňují akcí „Daruj krev!“ – hromadným darováním krve v Oblastní nemocnici Kladno – na nenahraditelnost lidské krve a na nedostatek...

FTN získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví

Včera v 10:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) získala Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví pro rok 2023. Ocenění předal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zástupům nemocnice během čtvrtečního slavnostního večera v Emauzském opatství. Cenu převzali ředitel FTN Zdeněk...

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Další články
Nahoru