Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemocnice na Františku bude na svůj provoz čerpat dotace, prioritou je urgentní příjem
Urgentní příjem si zaslouží modernizaci. Zdroj foto: Nemocnice na Františku

Nemocnice na Františku bude na svůj provoz čerpat dotace, prioritou je urgentní příjem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v úterý ráno navštívil Nemocnici Na Františku (NNF). Při setkání se zaměstnanci zdravotnického zařízení zřizovaného Prahou 1 řekl, že ministerstvo letos plánuje s využitím evropských peněz vypsat tři dotační tituly určené k rozvoji nemocnic. První se bude týkat investic do vylepšení urgentních příjmů, druhý reformy geriatrické péče a třetí elektronizace, aby v roce 2026 bylo možné dělat všechny požadavky na vyšetření, nálezy a propouštěcí zprávy elektronicky. NNF chce na dotace dosáhnout. 

Tituly ministerstvo vypíše zřejmě až na podzim, resort se podle Válka chce vyhnout politizaci tématu při volebních kampaních před zářijovými krajskými volbami. „Je potřeba, aby projekty byly čistě odborné a aby pokud možno ten vliv politiky byl signifikantně blízký nule," řekl ministr.

Válka provázeli ředitel nemocnice David Erhart a zástupci politického vedení Prahy 1 – starostka Terezie Radoměřská (TOP 09), radní pro zdravotnictví Michal Müller (ODS) a předseda finančního výboru Giancarlo Lamberti (TOP 09).

Všichni zúčastnění se shodli na nutnosti rozvoje nemocnice, která je klíčovým zdravotnickým zařízením pro obyvatele nejen Prahy 1 ale celé Prahy i Středočeského kraje.

V nejbližší době je prioritně na programu změna a obměna urgentního příjmu, který je v centru Prahy maximálně využíván a vytížen.

„Jsem moc ráda, že pan ministr pozvání do Nemocnice Na Františku přijal a udělal si čas. Zajímalo nás, co ministerstvo chystá a jakým způsobem na tom můžeme participovat pro dobro naší nemocnice, o které se v minulosti několikrát ne zrovna dobře spekulovalo," zmínila starostka Radoměřská.

„Budou otevírány různé dotační tituly, které bude moci naše nemocnice využívat a shodli jsme se s panem ministrem na dlouhodobé spolupráci. Mít informace z ministerstva, jakým způsobem se uvažuje o rozvoji zdravotní péče, je důležité,“ pokračovala. „Dotace bychom využil například na úpravy a rozšíření urgentního příjmu,“ dodala.

Podle Lambertiho se Praze 1 podařilo nastavit rozpočet tak, že částka, kterou městská část vkládá do nemocnice jako své příspěvkové organizace, odpovídá reálnému stavu. „To se v minulosti nedělo,“ podotkl.

Podle něj investice do nemocnice budou pokračovat. „Chystají se vnitřní stavební úpravy a rekonstrukce, ale hlavní model je další financování pomocí dalších partnerů,“ dodal Lamberti., který také ocenil, že nemocnice bude moci využít dotace, například na snižování energetické náročnosti.

„Návštěvu pana ministra hodnotím pozitivně, měli jsme možnost probrat vize, které máme ohledně směřování nemocnice. Pan Válek nám vyjádřil podporu. Oceňuji, že jsme za Prahu 1 dokázali pojmenovat vizi poskytování péče v centru Prahy a shodli se na tom s hlavním městem i ministerstvem,“ řekl radní Müller.


Autor: Jan Puci

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

Další články
Nahoru