Nemocné ledviny se ozývají příznaky, které lidé zaměňují za projevy jiných chorob
2. března 2021 13:45
Mnoho běžných onemocnění vnímáme jako bolest v té části těla, kde se nachází nemocný orgán. Například při zánětech trávícího traktu je to bolest břicha, problémy s páteří zase prozradí bolesti zad. Včas rozpoznat chronické nebo akutní onemocnění ledvin je však těžší.
Dokud nejsou odhaleny odchylky od běžných hodnot při laboratorním vyšetření moči a krve, mnoho pacientů považuje své potíže za projevy jiných onemocnění, nebo za běžný diskomfort. Kašel a dušnost, vysoký krevní tlak, únava, nevolnosti nebo svědění kůže jsou příznaky, kterými se nemocné ledviny ozývají, a bývají přehlíženy.
Pouhou symptomatickou léčbou nedochází k oddalování progresu pravé příčiny: onemocnění ledvin, které může vyústit v selhání ledvin a dovést pacienty až k nutnosti dialýzy a transplantace.
V Česku bylo v roce 2020 provedeno 443 transplantací ledvin. Pouze 28 pacientů bylo možné transplantovat ledvinu od žijícího dárce. Může za to nízká informovanost o této možnosti a kvalitě života dárce po odběru orgánu.
Rizikových faktorů pro vznik chronického či akutního onemocnění ledvin je celá řada. Některé je možné ovlivnit zdravým životním stylem, tedy omezením konzumace alkoholu a tuků, nekouřením a dostatečným pohybem a příjmem tekutin. Nepříznivě na ledviny působí také nadužívání některých léků, jako jsou volně prodejné přípravky proti bolesti nebo antibiotika.
Screening u praktického lékaře jako základ prevence
Dále je to obezita, špatně kompenzovaná cukrovka, srdeční a cévní onemocnění, choroby močového ústrojí a epizody akutního poškození ledvin v důsledku otrav, infekcí a šokových stavů. Nejen příčinou, ale i projevem onemocnění ledvin může být vysoký krevní tlak v hodnotách nad 140/90 mmHg. U části pacientů pak může být onemocnění ledvin dědičné, nebo způsobené vrozenou vývojovou vadou močového ústrojí.
„Hlavní prevencí onemocnění ledvin je zdravý životní styl, přesto se onemocnění může vyvinout i u jedinců, kteří jej dodržují, například v důsledku genetické dispozice, prodělané infekce či již existujícího chronického onemocnění. Proto je velmi důležitý screening u praktického lékaře. Základní vyšetření krve a moči není nijak časově náročné a může i zachránit život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. Smyslem tje včasný záchyt ledvinných onemocnění a předání pacientů do specializovaných nefrologických pracovišť s cílem zpomalit progresi těchto onemocnění, a především snížit nutnost zahájení dialyzační léčby,“ vysvětluje Rajnochová Bloudíčková.
Zásadní pro osud pacienta je co nejdříve stanovit správnou diagnózu a zahájit odpovídající léčbu. Pokud dojde k nezvratnému selhání ledvin, je pacient odkázaný na dialýzu či transplantaci, proto je důležité nepodceňovat prevenci a varovné příznaky..