Dnes Pondělí - oblacno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 11°C
Pondělí 21. 4. 2025
Svátek má Alexandra
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Nemoc střev se Martině (36) ohlásila bolestivými křečemi, diagnózu si vynutil tatínek
Zásadní zlom přišel v okamžiku, kdy začala myslet na to, co je dobré hlavně pro ni. Foto: se svolením paní Martiny

Nemoc střev se Martině (36) ohlásila bolestivými křečemi, diagnózu si vynutil tatínek

Martina (36) žije s ulcerózní kolitidou (UC) více než 16 let. První obtíže pocítila v maturitním ročníku. „Skoro dva roky mě trápily silné nárazové křeče v břiše,“ vzpomíná Martina. Navštívila proto gastroenterologa. Ten ale její problémy spíše zlehčoval, prý je má ze stresu kvůli škole, že to přejde. Nad mírně zvýšenými krevními hodnotami ukazujícími na zánět jen mávnul rukou.  

Její potíže byly ale čím dál intenzivnější a častější. Nakonec Martina kvůli nesnesitelným křečím skončila v nemocnici. Zde ale lékaři jen vyloučili zánět slepého střeva a koliku a s léky proti bolesti ji poslali domů. 

„Když jsem byla v nemocnici potřetí, tatínek už to nevydržel a řekl, že neodejdeme, dokud mi neudělají podrobnější vyšetření,“ vzpomíná. Krevní testy pak ukázaly na intenzivní zánět v těle a kolonoskopie potvrdila ulcerózní kolitidu – chronické onemocnění střevní sliznice. 

Dostala léky, takzvané aminosalicyláty, a kortikoidy na zvládnutí akutní fáze nemoci. „Díky této hospitalizaci jsem se dostala ke skvělé paní doktorce, u které se léčím dodnes,“ říká Martina. Prvních šest let o nemoci téměř nevěděla. Pak se ale UC ozvala znovu – poté co její tatínek onemocněl rakovinou. 

„Bylo to velmi stresové období,“ popisuje Martina. Po půl roce se naštěstí tatínkovi ulevilo, a navíc Martinu její přítel požádal o ruku. Vše vypadalo dobře a ulcerózní kolitida se zklidnila.

Po svatbě, kdy Martina odjela s manželem na cestu po USA, však zaútočila znovu. „V podstatě hned po příjezdu jsem začala mít potíže se zažíváním, bolelo mě břicho, nebyla jsem schopná udržet stolici, neustále jsme hledali toalety. Byl to opravdu ‚intenzivní‘ zážitek,“ vzpomíná Martina. Po návratu se musela vrátit ke kortikoidům, jež po čase vyměnila za imunosupresiva. 

Po stabilizaci stavu Martina otěhotněla a narodila se jí dcera. „V těhotenství a při kojení jsem se cítila dobře, pak ale přišly další relapsy nemoci,“ vysvětluje. Jelikož ulcerózní kolitidu ovlivňuje míra stresu, ve vzplanutí nemoci hrál roli opětovný návrat rakoviny u Martinina tatínka, který byl tentokrát fatální. 

Martina skončila několikrát v nemocnici. Kromě relapsů nemoci se jí začala ve střevě opakovaně objevovat přemnožená bakterie Clostridium difficile (CD) a její toxiny, což kromě četných krvavých vodnatých průjmů doprovázelo i výrazné hubnutí. V nejhorších chvílích vážila Martina pouhých 39 kilogramů. Byla přes dva roky na antibioticích. Trpěla navíc inkontinencí stolice a bez pleny nebyla schopná odejít z domu. Trápila ji velká únava a psychicky byla na dně. Díky podpoře rodiny a přátel to však nevzdávala. 

„Pořád jsem přemýšlela, co dělám špatně, proč se clostridie stále přemnožuje, proč se jí nemůžu zbavit a proč se léčbou nedaří kolitidu stabilizovat. Byla jsem zoufalá a totálně bezmocná, stále na antibioticích a v hrozném stavu. Nevěděla jsem, co si počít,“ vypráví.

Toalety navštěvovala patnáctkrát až dvacetkrát denně. Zkoušela různé diety, stravovací režimy, potravinové doplňky, transplantaci stolice. „V této době mi také lékařka několikrát změnila terapii ke stabilizaci kolitidy. Začala jsem užívat biologickou léčbu. Dva preparáty u mě ale vyvolaly silnou alergickou reakci, třetí nezabíral a ta potvora clostridie se mě držela jako klíště,“ popisuje. 

Měsíce ubíhaly a Martině se rozpadal její život pod rukama. „Po další, tentokrát měsíční hospitalizaci, přesně dva roky po tom, co zemřel tatínek, jsem si uvědomila, že tu nechci svojí tehdy tříletou dceru nechat bez maminky a že musím něco změnit, jinak mě clostridie společně s kolitidou zničí,“ vypráví. 

„Začala jsem proto pracovat na svém nastavení hlavy a uvědomovala si, že tento ‚boj‘ si musím vyhrát sama.“ Martina postupně měnila svůj přístup k životu a soustředila se hlavně na sebe. „Dříve jsem vždy upřednostňovala ostatní, sledovala, co si okolí myslí, jak hodnotí moje činy,“ vzpomíná a pokračuje. 

„Tady přišel ten zásadní zlom, začala jsem více myslet na to, co je dobré hlavně pro mě. Díky pobytu v lázních jsem si uvědomila, že nejsem divná, ale že je kolem mě spousta lidí, kteří řeší podobné problémy a s touto nemocí bojují a hlavně žijí,“ říká. 

Trvalo to dlouho, ale postupně se začalo vše obracet k lepšímu. „Dostala jsem čtvrtý preparát biologické léčby, který začal konečně fungovat. Ani clostridie už nebyly tak agresivní,“ vysvětluje. Od té doby dochází každé dva měsíce na infuzi biologické léčby a její stav se stabilizoval. 

Do lázní nyní Martina jezdí každý rok a v kombinaci s biologickou léčbou, vyšetřením střevního mikrobiomu na specializované klinice a s doplněním potřebných probiotik a vitaminů má teď Martina po téměř třech letech střeva bez clostridií a ulcerózní kolitidu v remisi.

„Při této nemoci je klíčové si vše srovnat v hlavě, což jde ruku v ruce s ‚uzdravením‘,“ dodává s tím, že na své psychice neustále pracuje a pravidelně dochází k psychosomatičce.   

„Za největší výhru považuji, že už více než rok nemusím nosit pleny a vložky, nemám vývod ze střeva a mohu se naplno věnovat dceři, rodině a přátelům. Mohu docházet do práce, mít koníčky, sportovat,“ říká Martina, která pracuje jako projektový koordinátor. 

 „Uvědomila jsem si, co je v životě důležité, naučila se s nemocí fungovat a stolici pětkrát až šestkrát denně považuji za úspěch,“ vysvětluje Martina. „Bez podpory svých nejbližších, své gastroenteroložky a psychosomatičky bych to obtížně zvládala, ale srovnat a vybojovat jsem si to musela sama,“ dodává.

O ulcerózní kolitidě

Ulcerózní kolitida se řadí mezi tzv. idiopatické střevní záněty. Jedná se o chronický zánět sliznice tlustého střeva. Postihuje střevo v různém rozsahu od krátkých změn v konečníku až po zánět celého tlustého střeva. Typické je střídání různě dlouhých období klidu – remisí – s fázemi aktivace nemoci – relapsy. Nemoc často vzniká mezi dvacátým a pětatřicátým rokem života, ale není vzácná ani ve věkové kategorii nad padesát let. Typickým příznakem ulcerózní kolitidy je časté a bolestivé nucení na stolici, při kterém někdy odchází jen krev a hlen a vyprázdnění nevede k úlevě, také krvácení z konečníku a často i průjem. Nemocní mohou mít i různé mimostřevní příznaky. Mezi nejčastější patří bolesti a záněty kloubů, kožní potíže, záněty očí či postižení jater. 

Zdroj informací: Pacientská organizace Pacienti IBD


Autor: Lucie Rychlá

Olga Ryparová a Miloslav Šindelář hosty v Green Apéro

Včera v 11:24

V dubnu přijdou do veřejné diskuze v Green Apéro hned dva hosté. Prvním z nich je Olga Ryparová známá též jako Olinium a druhým nutriční terapeut Miloslav Šindelář.  

Praha 4: Den Země v parku Na Pankráci

Včera v 09:40

Praha 4 zve na tradiční oslavy Dne Země, které letos proběhnou v parku Na Pankráci – na travnaté ploše za fontánou.

Ekofest v Malešickém parku

19. dubna 2025 ve 21:07

Ekofest 2025, pražský festival ekologických organizací pro širokou veřejnost se koná v sobotu 26. dubna v Malešickém parku v Praze 10.

Praha 11: Setkání pečujících o osobu blízkou

15. dubna 2025 v 05:48

Otevřené setkání všech pečujících o osobu blízkou bude v pořadí jedenáctým sezením, kde zájemci mohou sdílet své obtíže, nebo prostě jen přijít mezi ostatní s podobnou životní cestou se koná ve středu 16. dubna od 17 hodin v ZŠ s RVJ, ulice K Milíčovu.

Ortoptika: Beseda pro rodiče, učitele MŠ a ZŠ a všechny zájemce v Praze 15

14. dubna 2025 v 07:27

Beseda pro rodiče, učitele MŠ a ZŠ a další zájemce s Martinou Hamplovou v pondělí 28. dubna od 16 do 17:30 hodin v ZŠ Křimická.

Bylinkový den

11. dubna 2025 ve 14:24

Voňavé byliny jako dekorace, lék i terapie. Národní zemědělské muzeum v Praze zve v sobotu 12. dubna na Bylinkový den.

Preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky

11. dubna 2025 v 09:59

Z důvodu výskytu slintavky a kulhavky v sousedních státech je i Praha 22 nucena přijmout preventivní opatření, která pomohou zabránit šíření této vysoce infekční nemoci.

Saunia připravila bonus na občerstvení

11. dubna 2025 v 08:52

Až do neděle 13. dubna probíhá v pobočkách saunového světa Saunia akce Pohodový víkend v sauně. V rámci ní získají návštěvníci bonus na občerstvení.

Další články
Nahoru