Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nemoc střev se Martině (36) ohlásila bolestivými křečemi, diagnózu si vynutil tatínek
Zásadní zlom přišel v okamžiku, kdy začala myslet na to, co je dobré hlavně pro ni. Foto: se svolením paní Martiny

Nemoc střev se Martině (36) ohlásila bolestivými křečemi, diagnózu si vynutil tatínek

Martina (36) žije s ulcerózní kolitidou (UC) více než 16 let. První obtíže pocítila v maturitním ročníku. „Skoro dva roky mě trápily silné nárazové křeče v břiše,“ vzpomíná Martina. Navštívila proto gastroenterologa. Ten ale její problémy spíše zlehčoval, prý je má ze stresu kvůli škole, že to přejde. Nad mírně zvýšenými krevními hodnotami ukazujícími na zánět jen mávnul rukou.  

Její potíže byly ale čím dál intenzivnější a častější. Nakonec Martina kvůli nesnesitelným křečím skončila v nemocnici. Zde ale lékaři jen vyloučili zánět slepého střeva a koliku a s léky proti bolesti ji poslali domů. 

„Když jsem byla v nemocnici potřetí, tatínek už to nevydržel a řekl, že neodejdeme, dokud mi neudělají podrobnější vyšetření,“ vzpomíná. Krevní testy pak ukázaly na intenzivní zánět v těle a kolonoskopie potvrdila ulcerózní kolitidu – chronické onemocnění střevní sliznice. 

Dostala léky, takzvané aminosalicyláty, a kortikoidy na zvládnutí akutní fáze nemoci. „Díky této hospitalizaci jsem se dostala ke skvělé paní doktorce, u které se léčím dodnes,“ říká Martina. Prvních šest let o nemoci téměř nevěděla. Pak se ale UC ozvala znovu – poté co její tatínek onemocněl rakovinou. 

„Bylo to velmi stresové období,“ popisuje Martina. Po půl roce se naštěstí tatínkovi ulevilo, a navíc Martinu její přítel požádal o ruku. Vše vypadalo dobře a ulcerózní kolitida se zklidnila.

Po svatbě, kdy Martina odjela s manželem na cestu po USA, však zaútočila znovu. „V podstatě hned po příjezdu jsem začala mít potíže se zažíváním, bolelo mě břicho, nebyla jsem schopná udržet stolici, neustále jsme hledali toalety. Byl to opravdu ‚intenzivní‘ zážitek,“ vzpomíná Martina. Po návratu se musela vrátit ke kortikoidům, jež po čase vyměnila za imunosupresiva. 

Po stabilizaci stavu Martina otěhotněla a narodila se jí dcera. „V těhotenství a při kojení jsem se cítila dobře, pak ale přišly další relapsy nemoci,“ vysvětluje. Jelikož ulcerózní kolitidu ovlivňuje míra stresu, ve vzplanutí nemoci hrál roli opětovný návrat rakoviny u Martinina tatínka, který byl tentokrát fatální. 

Martina skončila několikrát v nemocnici. Kromě relapsů nemoci se jí začala ve střevě opakovaně objevovat přemnožená bakterie Clostridium difficile (CD) a její toxiny, což kromě četných krvavých vodnatých průjmů doprovázelo i výrazné hubnutí. V nejhorších chvílích vážila Martina pouhých 39 kilogramů. Byla přes dva roky na antibioticích. Trpěla navíc inkontinencí stolice a bez pleny nebyla schopná odejít z domu. Trápila ji velká únava a psychicky byla na dně. Díky podpoře rodiny a přátel to však nevzdávala. 

„Pořád jsem přemýšlela, co dělám špatně, proč se clostridie stále přemnožuje, proč se jí nemůžu zbavit a proč se léčbou nedaří kolitidu stabilizovat. Byla jsem zoufalá a totálně bezmocná, stále na antibioticích a v hrozném stavu. Nevěděla jsem, co si počít,“ vypráví.

Toalety navštěvovala patnáctkrát až dvacetkrát denně. Zkoušela různé diety, stravovací režimy, potravinové doplňky, transplantaci stolice. „V této době mi také lékařka několikrát změnila terapii ke stabilizaci kolitidy. Začala jsem užívat biologickou léčbu. Dva preparáty u mě ale vyvolaly silnou alergickou reakci, třetí nezabíral a ta potvora clostridie se mě držela jako klíště,“ popisuje. 

Měsíce ubíhaly a Martině se rozpadal její život pod rukama. „Po další, tentokrát měsíční hospitalizaci, přesně dva roky po tom, co zemřel tatínek, jsem si uvědomila, že tu nechci svojí tehdy tříletou dceru nechat bez maminky a že musím něco změnit, jinak mě clostridie společně s kolitidou zničí,“ vypráví. 

„Začala jsem proto pracovat na svém nastavení hlavy a uvědomovala si, že tento ‚boj‘ si musím vyhrát sama.“ Martina postupně měnila svůj přístup k životu a soustředila se hlavně na sebe. „Dříve jsem vždy upřednostňovala ostatní, sledovala, co si okolí myslí, jak hodnotí moje činy,“ vzpomíná a pokračuje. 

„Tady přišel ten zásadní zlom, začala jsem více myslet na to, co je dobré hlavně pro mě. Díky pobytu v lázních jsem si uvědomila, že nejsem divná, ale že je kolem mě spousta lidí, kteří řeší podobné problémy a s touto nemocí bojují a hlavně žijí,“ říká. 

Trvalo to dlouho, ale postupně se začalo vše obracet k lepšímu. „Dostala jsem čtvrtý preparát biologické léčby, který začal konečně fungovat. Ani clostridie už nebyly tak agresivní,“ vysvětluje. Od té doby dochází každé dva měsíce na infuzi biologické léčby a její stav se stabilizoval. 

Do lázní nyní Martina jezdí každý rok a v kombinaci s biologickou léčbou, vyšetřením střevního mikrobiomu na specializované klinice a s doplněním potřebných probiotik a vitaminů má teď Martina po téměř třech letech střeva bez clostridií a ulcerózní kolitidu v remisi.

„Při této nemoci je klíčové si vše srovnat v hlavě, což jde ruku v ruce s ‚uzdravením‘,“ dodává s tím, že na své psychice neustále pracuje a pravidelně dochází k psychosomatičce.   

„Za největší výhru považuji, že už více než rok nemusím nosit pleny a vložky, nemám vývod ze střeva a mohu se naplno věnovat dceři, rodině a přátelům. Mohu docházet do práce, mít koníčky, sportovat,“ říká Martina, která pracuje jako projektový koordinátor. 

 „Uvědomila jsem si, co je v životě důležité, naučila se s nemocí fungovat a stolici pětkrát až šestkrát denně považuji za úspěch,“ vysvětluje Martina. „Bez podpory svých nejbližších, své gastroenteroložky a psychosomatičky bych to obtížně zvládala, ale srovnat a vybojovat jsem si to musela sama,“ dodává.

O ulcerózní kolitidě

Ulcerózní kolitida se řadí mezi tzv. idiopatické střevní záněty. Jedná se o chronický zánět sliznice tlustého střeva. Postihuje střevo v různém rozsahu od krátkých změn v konečníku až po zánět celého tlustého střeva. Typické je střídání různě dlouhých období klidu – remisí – s fázemi aktivace nemoci – relapsy. Nemoc často vzniká mezi dvacátým a pětatřicátým rokem života, ale není vzácná ani ve věkové kategorii nad padesát let. Typickým příznakem ulcerózní kolitidy je časté a bolestivé nucení na stolici, při kterém někdy odchází jen krev a hlen a vyprázdnění nevede k úlevě, také krvácení z konečníku a často i průjem. Nemocní mohou mít i různé mimostřevní příznaky. Mezi nejčastější patří bolesti a záněty kloubů, kožní potíže, záněty očí či postižení jater. 

Zdroj informací: Pacientská organizace Pacienti IBD


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru