Dnes Sobota - obcasny-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nemoc štítné žlázy Davidovi (58) odhalil při běžné prohlídce oční lékař
Mezi jeho koníčky patří jízda na kole. Foto: se souhlasem pana Davida

Nemoc štítné žlázy Davidovi (58) odhalil při běžné prohlídce oční lékař

Davida (58) z Prahy nikdy potíže se štítnou žlázou netrápily. Když ho proto oční lékař před osmi lety upozornil, že vykazuje typické rysy, které nemoci štítné žlázy provázejí, byl v šoku.

„Oftalmolog si při běžné prohlídce všiml, že mám zvětšené a vyklenuté oči, což může být jedním z příznaků onemocnění štítné žlázy. Na krku mi také odhalil počínající strumu a uzlíky,“ popisuje poznatky lékaře David. Následně proto navštívil endokrinologa, který mu diagnostikoval chronický zánět štítné žlázy a její sníženou funkci, takzvanou hypotyreózu, a předepsal vhodné léky. 

Nedostatek hormonů štítné žlázy se obvykle projevuje únavou, zimomřivostí nebo otoky. „Osobně jsem žádné potíže neměl, jedinou změnou pro mě bylo to, že jsem musel pravidelně užívat léky,“ vysvětluje David, který pracuje v IT. Pomocí léčby se hladiny Davidových hormonů podařilo dostat do normálu. Postižení očí naštěstí bylo mírné, stabilizovalo se a nevyžadovalo žádnou zvláštní léčbu. 

Uzly ve štítné žláze bylo nutné vyšetřit punkční biopsií, jejíž výsledek byl negativní, a zhoubný nádor nebyl prokázán. Od té doby mu endokrinolog pomocí ultrazvuku uzly pravidelně kontroluje a nález zůstává stabilizovaný.

Pokud by David neužíval doporučené léky, mohly by se uzly zvětšovat, tlačit na okolí a mohly by Davidovi bránit například v polykání, nebo by se z nich mohla dokonce vyvinout rakovina. „Léky už budu brát celoživotně, na kontroly k endokrinologovi jsem nejprve chodil jednou za tři měsíce, poté za půl roku a teď už pouze jednou ročně,“ popisuje David. 

V mezičase dochází za svým praktickým lékařem, který mu kontroluje hladiny hormonů štítné žlázy pomocí jednoduchých odběrů krve. „Je to pro mě určitě mnohem pohodlnější a ušetří mi to čas. Navíc mi praktický lékař může předepsat léky, když mi dojdou, a nemusím kvůli tomu chodit na endokrinologii,“ pochvaluje si David, který se ve volném čase věnuje turistice, plavání a jízdě na kole.


Autor: Karel Netolický

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru