dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Němí otloukánci v centru Prahy jsou zapalováni, sešlapováni a končí ve Vltavě
Koše na Karlově mostě jsou často převracovány, v horším případě házeny do Vltavy. Foto: Jan Puci

Němí otloukánci v centru Prahy jsou zapalováni, sešlapováni a končí ve Vltavě

Situace kolem odpadkových košů v Praze 1 není úplně šťastná. Demolování košů je vítaným zpestřením nočních tahů řady opileckých skupin, koše jsou zneužívány k vyhazování nekomunálního odpadu z provozoven. Každý koš je v ulicích první městské části hodně „drahá sranda“.

„Za největší úspěch lze v této oblasti považovat fakt, že jsme důslednou kontrolou zamezili zvyku, především západních franchiezových provozoven, že svůj odpad nechávali i 12 hodin před podnikem. Ten hyzdil svoje okolí a zapáchal 50 metrů všemi směry. Zbytky mléka a jídla byly v létě opravdu ,výživné´," uvedl 1. zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD), do jehož oblastí působnosti patří obchod a služby, tržní řád, cestovní ruch, životní prostředí a zdravotnictví.

Koše podél Vltavy jsou podle něj házeny do řeky, plastové koše zapalovány, plechové devastovány sešlapem. Ročně je měněno zhruba 120 až 140 nádob na odpadky. Na nákup nových košů, které slouží přednostně k doplnění zničených, odcizených a poškozených nádob, se v první městské části vyčleňuje ročně zhruba sto tisíc korun. Provoz odpadkových košů stojí Prahu 1 měsíčně téměř milion korun.

hodek-daniel

Daniel Hodek

„Výměna košů za zcela nové v brzké době proběhne například ve Vrchlického sadech. V ostatních lokalitách budou koše průběžně obměňovány dle potřeby,“ prozradil Daniel Hodek.

Loni se podle něj podařilo na území „jedničky“ umístit 150 nových košů. Dalších 100 nádob je skladem určených k výměně.

„Umístění dalších nových košů je z důvodů stížností majitelů nemovitostí skoro nemožné. Udržet čistotu kolem košů je neukázněností obyvatel a turistů téměř nemožné,“ dodal Hodek.


Další články
Nahoru