dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - jasno
25°C
Komentáře

Němcová si nebere servítky, srovnává ho se Stalinem. Popsala, proč to dělá

Josif Vissarionovič Džugašvili, přejmenovaný na Stalina, měl v Praze pomník. Říkalo se mu „Fronta na maso" a ve své době to bylo největší skupinové sousoší v Evropě.

Stavba byla započata v roce 1949, dokončena 1955, demolována 1962. Zbudování stálo tehdy 140 miliónů korun, odstřel pomocí dvou tun trhavin a dvou tisíc rozbušek stál „pouze" 4,5 miliónu korun.

Oslavovaný generalissimus Stalin, byl nejprve Hitlerovým spojencem, potom obrátil. Na jeho spojenectví s nacisty se mělo zapomenout. I na jeho gulagy a milióny lidí, jejichž smrt měl na svědomí. Stalinův pomník v Praze se stavěl v době, kdy jeho poradci s našimi komunisty věšeli Miladu Horákovou a dobíjeli každičký zbytek předválečného demokratického života v naší zemi.

Na začátku šedesátých let odsoudili v Sovětském Svazu Stalinův kult osobnosti,a českoslovenští komunisté vyhodili pomník nehodného soudruha do vzduchu. Rok po dokončení Stalinova pomníku v Praze potlačil maršál Koněv brutálně Maďarské povstání. Rok před odstřelem pomníku vyvrcholilo Koněvovo angažmá v Německu výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 přijel Koněv spolu s dalšími sovětskými generály zjišťovat podmínky pro invazi do naší země. Ta se v srpnu roku 1968 uskutečnila.

V době devastující „normalizace" naší společnosti, na začátku osmdesátých let, byl maršálu Koněvovi v Praze postaven pomník. Šlo o akt symbolizující porážku všech snah o demokratizaci u nás. Koněvova socha byla vzkazem Československu: „Jste a zůstanete sovětskou gubernií. Moskva bude určovat, co smíte a nesmíte dělat, co si smíte a nesmíte myslet. A vůli Moskvy vykonává Ústřední výbor KSČ, loutkový prezident a loutková vláda ČSSR".

Soudruh Stalin selhal a komunisté ho na Letné rozstříleli. Do vzduchu letěli i ti, kteří generalissimovi kryli kamenná záda a byli součástí sousoší: Julius Fučík a Ivan Vladimirovič Mičurin. Pomníky Stalina i Koněva byly postaveny v době komunistické totality, kterou platný zákon označuje za protiprávní.

Je dobře, že tu Stalinův pomník není a je dobře, že už nestojíme fronty na nic ani na maso. A je skvělé, že žijeme v demokratickém systému a zbavili jsme se obou totalit minulého století: nacistické a komunistické.

Ale z dění kolem sochy Koněva vidíme, že dnešní čeští komunisté a rostoucí vlivová ruská síť na našem území jsou stejným nebezpečím pro svobodomyslného člověka a demokratickou společnost jakým byli v minulosti.

Autorkou komentáře, který zveřejnila na svém facebookovém profilu, je poslankyně ODS Miroslava Němcová

Články uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce


Praha chce víc odběrových míst

18. září 2020 v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Pražská bytová krize: Novinka, nebo dědictví minulosti?

14. září 2020 v 08:29

Za posledních sto let se počet obyvatel v Praze zdvojnásobil. Jak se hlavnímu městu dařilo se vyrovnat s rychle rostoucí poptávkou po bydlení ve století plném společensko-politických zvratů? Kdy promarnilo příležitost si udržet silnou pozici na poli bytové politiky a kde leží příčiny současné...

Tabery přejmenoval Schillerovou. A prý ví, proč ministryně podezřívá ženy z podvodu

5. září 2020 v 11:22

„Ministryně financí přizná, že netuší, jak nahradit výpadek v rozpočtu, který způsobí změna daní. Ministryně přizná, že nic netuší o situaci samoživitelek, proto je podezřívá z podvodu. Ministryně Alena nic netuším Schillerová."

Kalousek zveřejňuje recept, jak porazit současnou moc. Třetí pokus podle něj nebude

4. září 2020 v 11:19

„V případě, že demokratická opozice půjde do voleb na maximálně dvou kandidátkách a se srozumitelným programem modernizace země, bude dnešní moc poražena. Je to historická odpovědnost stran a jejich lídrů. Třetí pokus nebude…“

Němcová bez servítek: Je to pokrytecká olympiáda zejména vůči Husákovým dětem

28. srpna 2020 ve 23:30

Čelíme největšímu propadu příjmů v polistopadové historii. Státní pokladna je prázdná, hospodářské oživení nepřijde hned. Desítky tisíc firem se potýkají s vážnými existenčními problémy nebo krachují. V této mimořádné situaci vláda pořádá olympiádu...

Šídlo: Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi

28. srpna 2020 ve 23:11

„V lednu 2018 nám zavřeli Libeňský most, aby nespadnul. Za dva měsíce ho zas otevřeli, ale tramvaje musely jezdit pomaleji. Za dalších dva a půl roku se zjistilo, že tramvaje můžou jezdit zase normálně. Teď musí nutně přijít zborcení mostu s několika tramvajemi.“

Neblbněte s Chorvatskem, prý to přichází ze slovenských hor

28. srpna 2020 v 16:48

„Co všichni blbnou s tou nákazou z Chorvatska? V červenci nás přeci poučil guru všech epidemiologů, že to jde hlavně ze slovenských hor.“

Kalousek: Idiotské rozhodnutí a nevýhodná smlouva, na kterou budou všichni občané těžce doplácet

28. srpna 2020 v 15:00

Co dodat? Jedná se o naprosto neefektivní investici a z hlediska zájmů státu o idiotské rozhodnutí a nevýhodnou smlouvu, na kterou budou všichni občané těžce doplácet. To je třeba dodat.  

Pehe: Vyloupl se nám teprve teď a ČR to odnese

27. srpna 2020 ve 14:40

„Babiš mentálně patří mezi autokratické egomaniaky, kteří se postavili v koronakrizi nad experty a jejich země (USA, Brazílie, Mexiko, Indie, Rusko) na to krutě doplatily. V první fázi pandemie se ale držel překvapivě zpátky. Vyloupl se nám teprve teď, před volbami, a ČR to...

Pospíšil: Vždy jsem byl proti. Vítám, že se už nebudou utrácet peníze za tuto formu zábavy

25. srpna 2020 v 11:14

Pro oslavy příchodu roku 2021 hlavní město nebude organizovat novoroční videomapping, ani ohňostroj. Co k aktuálnímu rozhodnutí vedení Prahy řekli jeho členové? 

Starostka Zajíčková vyvěsila běloruskou vlajku, radnice Prahy 5 se připojila k solidaritě s touto zemí

24. srpna 2020 v 07:35

Praha 5 se uplynulý týden aktem vyvěšení běloruské vlajky připojila k vlně solidarity s v těchto dnech těžce zkoušeným obyvatelstvem této země. Vyvěšení vlajky na budovu radnice na Štefánikově ulici se ujala sama starostka Renáta Zajíčková.

Hejma: V mariánském sloupu nevidím jakoukoliv národní potupu, ale symbol naděje a vděčnosti

18. srpna 2020 v 17:24

Před 101 lety byl v rámci ,revolučního zápalu´ na Staroměstském náměstí stržen sloup, který zde byl vztyčen jako poděkování Panně Marii za ochranu Prahy při obléhání Švédy na podzim roku 1648. 

Němcová: Babiš se vedle něj tetelil, ale toto jsou důkazy o jeho skutečných záměrech

14. srpna 2020 v 06:52

Michael Richard Pompeo, ministr zahraničních věcí USA, navštívil Českou republiku. Podtrhl otázky suverenity, lidských práv, bezpečnosti i ekonomické prosperity. Premiér Babiš se tetelil v jeho společnosti, ale ministr Pompeo je zkušený muž. Jako nedávný šéf CIA má perfekní informace, jako šéf...

Další články
Nahoru