Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Němcová se pustila do komunistů: Výroky Filipa jsou hanebné, připomíná mi to teroristy současného světa
Miroslava Němcová byla od roku 1998 poslankyní, loni se stala senátorkou za obvod č. 27 – Praha 1. Foto: se souhlasem M. Němcové

Němcová se pustila do komunistů: Výroky Filipa jsou hanebné, připomíná mi to teroristy současného světa

Na pietním aktu k srpnovým událostem 1968 vystoupila v sobotu 21. srpna před budovou Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici i senátorka Miroslava Němcová z ODS. Z jejího zhruba čtvrthodinového vystoupení byl jasně patrný antikomunismus, v jedné pasáži se vymezila proti 1. místopředsedovi Poslanecké sněmovny Vojtěchovi Filipovi z KSČM.   

Se svou minulostí jsme se podle Němcové nevyrovnali. „Musím připomenout nedávná slova 1. místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa. Ten uvedl, že diktatura Evropské unie a NATO je nesrovnatelná s tou sovětskou, Brežněv nás totiž nechal normálně žít. Takže podle představ vysoce postaveného ústavního činitele demokratické země je normální žít tak, že se vězní, mučí, věší odpůrci totalitního režimu, krade majetek všem živnostníkům a podnikatelům, rozpráší církve a náboženské společnosti, vidlemi vyhazují vzácné knihy a starobylé tisky, ničí památky, kolektivizuje venkov, cenzurují média, zakazuje práce umělcům, ničí hospodářství a devastuje příroda,“ řekla Němcová při pietním aktu.

„Proti tomu se musím ohradit, tento výčet mi připomíná všechny teroristy dnešního světa, kteří mají stejný cíl. Pomocí teroru zničit svobodnou vůli a život každého jednotlivce, podrobit ho totalitní moci. Za sebe musím říct, že považuji za hanbu, že jsme dovolili, aby představitelé komunistické strany zaujímali vysoké ústavní posty,“ řekla Němcová

Zároveň připomněla, že v letech 2010 až 2013, kdy stála v čele Poslanecké sněmovny, ve vedení dolní komory Parlamentu nebyl nikdo z komunistů. Uvedla, že právě toto bylo její podmínkou přijat funkci.

Anketa

Půjde k podzimním volbám do Poslanecké sněmovny?

93.7%
(93.7%)
4.2%
(4.2%)
2.1%
(2.1%)
„Jsem přesvědčena, že to nevyrovnání se s minulostí spočívá v tom, že komunistická strana je faktickým partnerem současné vlády. To je něco, s čím jsme se vůbec nevyrovnali a nepostavili se k tomu s čelem,“ pokračovala.

„Všimněme si prosím, že událostí, které souvisí s bojem za svobodu a demokracii v naší zemi, se nemohou zúčastnit někteří současní vysocí ústavní činitelé, protože svými skutky a minulým životem podrážejí principy a hodnoty demokratického státu. To přece není vůbec normální. Když nemáme vyčištěný stůl minulosti, nemůžeme se plně a správně věnovat přítomnosti a zodpovědně budoucnosti,“ dodala Němcová.

I když v této pasáži nikoho nejmenovala, je nasnadě, že měla na mysli prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, kteří se třeba 17. listopadu, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, na veřejnosti moc neukazují.

Prezident to nedělá od roku 2014, kdy byl při pietním aktu na Albertově vypískán a před vajíčky a rajčaty ho musely chránit deštníky ochranky. Premiér sice chodí k pamětní desce na Národní třídě, ale zpravidla v noci či časně ráno, kdy tam ještě není moc lidí.


Autor: Karel Netolický

Pražská ODS navrhne zřízení nové funkce koordinátora dopravních staveb a uzavírek

30. srpna 2021 v 16:00

Pražská ODS kritizuje údajnou nekoordinovanost dopravních uzavírek v hlavním městě. Navrhne proto na jednání pražského zastupitelstva zřízení koordinátora, který bude mít za úkol zlepšit plánování dopravních staveb a uzavírek a zprůjezdnit Prahu. Opoziční strana to uvedla v tiskovém prohlášení....

Další články
Nahoru