dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Němcová, Láska a Smoljak vyhráli v Praze druhé kolo senátních voleb
Valdštejnský palác na Malé Straně, sídlo Senátu Parlamentu ČR. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Němcová, Láska a Smoljak vyhráli v Praze druhé kolo senátních voleb

Dnešní druhé kolo senátních voleb se týkalo i Prahy, konkrétně tří obvodů. Miroslava Němcová i David Smoljak potvrdili týden staré vítězství z prvního kola. V Senátu bude dalších šest let pokračovat Václav Láska, který minulý týden skončil druhý za Michaelem Žantovským.

Volební obvod 21

Ve volebním obvodě 21, který zahrnuje především Prahu 5, ale i Prahu 13 a Prahu – Řeporyje, kandidovalo celkem sedm kandidátů. Do druhého kola postoupil kandidát ODS, STAN a TOP 09 Michael Žantovský a současný senátor (SEN 21) Václav Láska.

V druhém kole však Láska zmobilizoval více voličů a vyhrál, v horní komoře Parlamentu tak bude pokračovat dalších šest let. V druhém kole získal o zhruba 2500 hlasů více než Žantovský.

„Dotažení sporu o nesmyslné developerské projekty v obvodě do vítězného konce. Podpora rozvoje MHD i do vzdálenějších lokalit v obvodu. Nadále provozování bezplatné právní poradny,“ popsal, co bude dělat pro svůj volební obvod.

Chce také podporovat protikorupční zákony a bránit občanská a lidská práva. „Hodlám rychle pokračovat v rozdělané práci. Předvolební kampaň mi vzala dost času. Musím dohnat několik restů, které mi díky tomu v mé práci vznikly,“ dodal.

Volební obvod 24

Ve volebním obvodě 24, který zahrnuje Prahu 9, městské části Praha 14, 19, 20, 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř, obhájil vítězství z prvního kola současný senátor David Smoljak (STAN + Piráti + TOP 09). O zhruba dva tisíce hlasů porazil kandidáta ODS a KDU-ČSL Eduarda Stehlíka.

„Obecně je mojí prioritou přijímat zákony, které budou posilovat nezávislost občanů, institucí a samospráv na centrální moci. Konkrétně přijetí novely zákona o médiích veřejné služby, který posílí jejich nezávislost na politické moci, a nepřijetí stavebního zákona v současné podobě, která zbavuje občany i samosprávy možnosti rozhodovat o tom, co se u nich bude stavět,“ popsal své priority.

Chce také hlídat, aby opatření přijímaná v nouzovém stavu byla přiměřená a měla zákonnou oporu a nepoškozovala zbytečně práva a svobody občanů.

„Budu usilovat o to, aby Praha masivně zainvestovala do rozvoje zejména notně podfinancované dopravní infrastruktury ve své severovýchodní části a podmínila svůj souhlas s developerských projekty investicemi do infrastruktury i ze strany těchto developerů. A také aby koordinovala projekty bytové výstavby tak, aby nedocházelo k nadměrné zátěži celého území,“ dodal.

Volební obvod 27

Ve volebním obvodě 27, který zahrnuje Prahu 1, Prahu 7, malé části Prahy 2, 5 a 6, potvrdila své suverénní vítězství poslankyně ODS Miroslava Němcová, která tak ukončila senátní působení Václava Hampla. Němcová získala v druhém kole o téměř šest tisíc hlasů víc než Hampl.

„Chci pokračovat ve spolupráci s politickými subjekty, které se v mé podpoře sjednotily. Cesta spojování programově a hodnotově blízkých stran je nutná. Ze zákonů, které jsou nyní v Senátu, chci podpořit zákon o evidenci skutečných vlastníků firem (včetně těch, které pobírají dotace z veřejných rozpočtů), aby bylo jasné, kdo je faktickým příjemcem peněz daňových poplatníků,“ uvedla nová senátorka Němcová.

Pro senátní práci chci využít známosti s komunálními politiky, které získala během let působících ve vrcholné politice. „Chci toho využít pro přípravu legislativy, týkající se života měst a obcí. V mém volebním obvodu je bohatý kulturní život a kultura je má parketa, dlouhodobě se jí věnuji. Také mi záleží na ekonomické prosperitě města. Podporuji drobné podnikatele a živnostníky, kteří jsou nepostradatelní. Zdravotní krize je postihla velmi tvrdě, musíme je udržet,“ dodala.


Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Další články
Nahoru