dnes
Úterý - oblacno
33°C
zítra
Středa - skorojasno
36°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
28°C
Nekuřáckých restaurací v Praze poslední roky znatelně přibývá
Ilustrační foto: Freeimages

Nekuřáckých restaurací v Praze poslední roky znatelně přibývá

Trend nekouření v restauracích a dalších gastronomických zařízení se netýká jen hlavního města, ale jde o celospolečenský trend. Připravovaný zákaz kouření to jen urychlí, řekl ČTK prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek. Negativní vliv ale bude mít na podniky, kde jídlo není prvořadé, jako bary nebo pivnice.

V celé zemi je v současnosti podle AHR nadpoloviční většina podniků zaměřujících se na gastronomii vůči nekuřákům vstřícná. „Podle našich údajů už je minimálně 60 procent restaurací buď nekuřáckých, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Ty nové, které vznikají, už jsou vesměs všechny nekuřácké," uvedl Stárek.

V Praze je pak poměr kuřáckých a nekuřáckých restaurací ještě více vychýlen ve prospěch nekuřáckých. Internetový rezervační systém Restu například v současnosti nabízí rezervaci ve 200 kuřáckých restaurací, čistě nekuřáckých je přitom v nabídce více než pětkrát tolik a přes 2000 restaurací má oba prostory stavebně oddělené.

Podle Restu je navíc i v posledních letech znát úbytek rezervací do kuřáckých restaurací. Ještě v roce 2014 si stůl v kuřácké části vybíralo 20 procent hostů, v roce 2015 v průměru kolem 14 procent. Letos tohle číslo osciluje kolem osmi až devíti procent z celkového počtu rezervací, uvedla společnost s odkazem na průzkum z letošního května.

Přestože zákaz kouření poškodí podle Stárka zejména malé venkovské hospody i v hlavním městě existuje řada podniků, které se obávají, že na něj doplatí. Jedním z nich je například Karlínská pivnice, která přes obědy funguje jako nekuřácká, ale od 14:00 umožňuje hostům v prostorách kouřit.

Anketa

Kde vám vadí kouření?

„Jsme pivnice, je to o pivečku, přičemž 90 procent naší klientely tady kouří," řekl ČTK manažer podniku Tomáš Graf. Pokud by zákazníci přišli o možnost kouřit, velkou část z nich to odradí. Řešením totiž není ani možnost, že by se zapálenou cigaretou chodili před hospodu. Už v současnosti nemá totiž podnik příliš dobré vztahy se sousedy. Pokud by se hosté zdržovali před dveřmi, počet stížností by se výrazně zvýšil, dodal Graf.

Takzvaným protikuřáckým zákonem se budou poslanci zabývat příští týden v rámci druhého čtení. Předloha, která počítá se striktním zákazem, už ale dostala řadu pozměňovacích návrhů, které by umožnily z nařízení například vyjmout malé provozovny, nebo umožnily zavedení kuřáren bez obsluhy ve větších restauracích.


Další články
Nahoru