Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty
Senior hospitalizovaný s covidem. Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty

Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví včera uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.

„Kapacita volných lůžek pro covid pacienty se pohybuje v řádech jednotek a mění se to prakticky každou hodinu. Možnost uvolnit další oddělení není otázka volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál a ten nemáme," napsala ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Podle ní se u personálu situace mění, někteří zdravotníci se vracejí do práce po neschopence.

Z 512 standardních lůžek s kyslíkem mají ve Všeobecné fakultní nemocnici volných 24. Na jednotkách intenzivní péče je situace horší, tam jsou volná dvě lůžka ze 119. V případě umělé plicní ventilace je volné jedno místo ze 47.

„Jednáme denně v rámci nemocnice o aktuálních kapacitách lůžek v návaznosti na počty pacientů a v závislosti na počtech personálu, který máme k dispozici," napsala ČTK mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Téměř vyčerpanou kapacitu má i Fakultní nemocnice Bulovka. „Volné jsou pouze jednotky lůžek. Nemáme možnost otevřít další lůžka, máme velkou kapacitu už teď, zhruba 180 lůžek," uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

V Ústřední vojenské nemocnici se místa pro lidi s covidem-19 také zaplňují, situace je podle mluvčí Jitky Zinke podobná té, která byla loni v listopadu a letos začátkem ledna. V posledních dnech přibývá pacientů s nemocí covid-19, kteří jsou ve velmi vážném stavu.

Nemocnice zatím má dostatečný počet intenzivních lůžek i pro pacienty, kteří nejsou nakaženi covidem-19. Vzrůstá ale obsazenost standardních lůžek, nyní je podle mluvčí volná necelá pětina z těch, které jsou určeny pro covidové pacienty.

„Předpokládáme v nejbližších dnech plnou obsazenost a v případě pokračujícího nárůstu případů budeme aktivovat přes dvě desítky dalších standardních lůžek," uvedla Zinke.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru