Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty
Senior hospitalizovaný s covidem. Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty

Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví včera uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.

„Kapacita volných lůžek pro covid pacienty se pohybuje v řádech jednotek a mění se to prakticky každou hodinu. Možnost uvolnit další oddělení není otázka volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál a ten nemáme," napsala ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Podle ní se u personálu situace mění, někteří zdravotníci se vracejí do práce po neschopence.

Z 512 standardních lůžek s kyslíkem mají ve Všeobecné fakultní nemocnici volných 24. Na jednotkách intenzivní péče je situace horší, tam jsou volná dvě lůžka ze 119. V případě umělé plicní ventilace je volné jedno místo ze 47.

„Jednáme denně v rámci nemocnice o aktuálních kapacitách lůžek v návaznosti na počty pacientů a v závislosti na počtech personálu, který máme k dispozici," napsala ČTK mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Téměř vyčerpanou kapacitu má i Fakultní nemocnice Bulovka. „Volné jsou pouze jednotky lůžek. Nemáme možnost otevřít další lůžka, máme velkou kapacitu už teď, zhruba 180 lůžek," uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

V Ústřední vojenské nemocnici se místa pro lidi s covidem-19 také zaplňují, situace je podle mluvčí Jitky Zinke podobná té, která byla loni v listopadu a letos začátkem ledna. V posledních dnech přibývá pacientů s nemocí covid-19, kteří jsou ve velmi vážném stavu.

Nemocnice zatím má dostatečný počet intenzivních lůžek i pro pacienty, kteří nejsou nakaženi covidem-19. Vzrůstá ale obsazenost standardních lůžek, nyní je podle mluvčí volná necelá pětina z těch, které jsou určeny pro covidové pacienty.

„Předpokládáme v nejbližších dnech plnou obsazenost a v případě pokračujícího nárůstu případů budeme aktivovat přes dvě desítky dalších standardních lůžek," uvedla Zinke.


Úterní nárůst případů covidu v metropoli je dosud čtvrtý nejvyšší

Dnes v 11:38

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pondělních 1441 nakažených v metropoli je o 180 víc než před týdnem

Včera v 11:54

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid-19, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s touto nemocí nemocí v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva...

Na pražskou linku k očkování v pondělí volalo 1514 lidí

Včera v 11:48

Na novou telefonní linku 800 160 166 k očkování seniorů, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se včera dovolalo 1514 lidí. Většině z nich pomohli operátoři s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému, sdělila ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová...

Praha 2: Zájem o očkování trvá

Včera v 11:21

Na infolince Prahy 2 pracovníci linky odbavují jeden telefon za druhým. Zájem o očkování z řad seniorů 75+ převyšuje očekávání. Po úspěšném proočkování zájemců 80+ nyní nastupuje další věková kategorie seniorů 75+, a začíná už i oslovování zájemců...

Dětská hřiště a sportoviště Prahy 13 jsou uzavřena

1. března 2021 v 19:44

V návaznosti na důrazné doporučení vlády jsou ve třinácté městské části od 1. března uzavřena všechna dětská a sportovní hřiště.

Očkovací centrum v O2 universum se otevře 11. dubna

1. března 2021 v 16:32

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednaní s šéfy krajských nemocnic to uvedl na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO).

Další články
Nahoru