Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty
Senior hospitalizovaný s covidem. Ilustrační foto: Alžběta Jungrová

Některým pražským nemocnicím zbývají už jen jednotky volných lůžek pro covidové pacienty

Některé pražské nemocnice už mají jen jednotky volných lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Volné kapacity se snižují a situace se někdy mění i z hodiny na hodinu. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví včera uvedlo, že v Praze a Karlovarském kraji je nyní méně než deset procent volné kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích. V hlavním městě bylo volných k úternímu odpoledni 59 lůžek.

„Kapacita volných lůžek pro covid pacienty se pohybuje v řádech jednotek a mění se to prakticky každou hodinu. Možnost uvolnit další oddělení není otázka volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál a ten nemáme," napsala ČTK mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková. Podle ní se u personálu situace mění, někteří zdravotníci se vracejí do práce po neschopence.

Z 512 standardních lůžek s kyslíkem mají ve Všeobecné fakultní nemocnici volných 24. Na jednotkách intenzivní péče je situace horší, tam jsou volná dvě lůžka ze 119. V případě umělé plicní ventilace je volné jedno místo ze 47.

„Jednáme denně v rámci nemocnice o aktuálních kapacitách lůžek v návaznosti na počty pacientů a v závislosti na počtech personálu, který máme k dispozici," napsala ČTK mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Téměř vyčerpanou kapacitu má i Fakultní nemocnice Bulovka. „Volné jsou pouze jednotky lůžek. Nemáme možnost otevřít další lůžka, máme velkou kapacitu už teď, zhruba 180 lůžek," uvedla mluvčí nemocnice Simona Krautová.

V Ústřední vojenské nemocnici se místa pro lidi s covidem-19 také zaplňují, situace je podle mluvčí Jitky Zinke podobná té, která byla loni v listopadu a letos začátkem ledna. V posledních dnech přibývá pacientů s nemocí covid-19, kteří jsou ve velmi vážném stavu.

Nemocnice zatím má dostatečný počet intenzivních lůžek i pro pacienty, kteří nejsou nakaženi covidem-19. Vzrůstá ale obsazenost standardních lůžek, nyní je podle mluvčí volná necelá pětina z těch, které jsou určeny pro covidové pacienty.

„Předpokládáme v nejbližších dnech plnou obsazenost a v případě pokračujícího nárůstu případů budeme aktivovat přes dvě desítky dalších standardních lůžek," uvedla Zinke.


Autor: ČTK

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Praha připravila pro podnikatele třetí vlnu slev z nájmu

20. listopadu 2021 v 08:52

Pražští radní v listopadu přijali návrh na poskytnutí slev pro nájemce nebytových prostor hlavního města Prahy v důsledku přetrvávající krize související s šířením nemoci covid-19. Nájemci nebytových prostor mohou žádat o slevy nejpozději do 31. 12. 2021. Výše slev se pohybují dle zaměření a...

Přípravek pro pacienty s rizikem vážného průběhu covid-19 je v 11 zdravotnických zařízeních

20. listopadu 2021 v 08:20

Pacienti, u nichž je riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, mohou dostat léčivý přípravek REGN-CoV2 hned v 11 aplikačních centrech na území metropole. Hlavní město Praha o této možnosti nyní informuje širokou i odbornou veřejnost, aby nedocházelo k přetížení pouze několika míst, zatímco jinde...

Další články
Nahoru