dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Některé vysoké školy už rozhodly o dokončení semestru na dálku
Česká zemědělská univerzita v Praze. Foto: ČZU

Některé vysoké školy už rozhodly o dokončení semestru na dálku

Vysoké školy v Praze příliš nepočítají s tím, že se v nich do konce zimního semestru obnoví možnost prezenční výuky. Například Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Vysoká škola ekonomická (VŠE) již rozhodly, že tento semestr dokončí formou distančního vzdělávání.

S ohledem na vývoj epidemie covidu-19 to nyní předpokládá také vedení Univerzity Karlovy (UK). Prezenční praktickou výuku plánují školy doplnit většinou buď ve zkouškovém období nebo v letním semestru. Vyplývá to z aktuálních vyjádření zástupců vysokých škol na dotaz ČTK.

Například mluvčí VŠE Martina Mlynářová uvedla, že vedení školy rozhodlo o dokončení semestru pro bakaláře a navazující magistry do 18. prosince s výukou na dálku už 21. října. Důvodem podle ní byla snaha omezit nejistotu studentů i učitelů.

Stejně se na tom v uplynulých dnech domluvilo i vedení ČZU, řekl rektor školy Petr Sklenička. Podle informací na webu ČZU fakulty ještě upřesní, jakým způsobem se budou konat zkoušky z jednotlivých předmětů.

Dokončení zimního semestru na dálku předpokládá i Univerzita Karlova (UK). Pokud by to umožnila vláda, je připravena zároveň uvolňovat aktuální opatření a například obnovit naplno laboratorní a další praktickou výuku.

„Současně věříme, že letní semestr roku 2021 by měl být realizován již formou prezenční," uvedl Petr Podzimek z tiskového oddělení univerzity. Letní semestr má podle harmonogramu akademického roku na UK začít 15. února. Zkouškové období zimního semestru by mělo podle doporučení začít 11. ledna.

Podle Podzimka v souvislosti s aktuální situací není možné vyloučit ani změny v organizaci akademického roku, zatím ale škola o žádných nerozhodla. Úpravy nevyloučil ani mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský.

Dosud platný harmonogram podle něj počítá s koncem výuky v zimním semestru 18. prosince a zkouškami od 4. ledna do 12. února.

Podle Janovského nyní nemá smysl spekulovat o tom, zda vedení školy počítá s distanční výukou do konce Vánoc, či ne. „Nicméně můžeme říci, že doufáme v obnovení prezenční výuky v nějaké formě alespoň pro laboratorní výuku, která je na naší výzkumné univerzitě zastoupena ve studijních plánech napříč všemi studijními programy s výjimkou ekonomických programů," uvedl.

Předměty, které není možné na dálku splnit, umožní VŠCHT studentům dodělat v následujícím semestru. „Pokud to situace dovolí, máme v plánu dobrovolnou laboratorní výuku i během zkouškového období," řekl Janovský. Ve zkouškovém období nebo letním semestru by chtěly laboratorní či praktickou výuku za současné období nahradit i ČZU nebo UK.

Vysoké školy v Praze přešly na výuku na dálku 21. září. Od 14. října se v nich mohou konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimka ze zákazu fyzické přítomnosti platí pro praktickou výuku ve zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborech a pro studenty, kteří dělají pedagogickou praxi v mateřských, základních a středních školách.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil, že 18. listopadu se obnoví prezenční výuka pro děti z prvních a druhých tříd a ze speciálních škol. V pátek chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit tabulku s opatřeními, podle níž se bude rozhodovat i o dalších školách. Tabulka podle něj bude vycházet z modelu epidemického vývoje, který bude mít pět stupňů.

Vysoké školy přitom zřejmě i příští rok budou moci v případě krize vyučovat a zkoušet na dálku a upravit harmonogram studia nebo podmínky a termíny přijímacích zkoušek. Sněmovna dnes totiž ve stavu legislativní nouze schválila návrh vysokoškolské novely, která to předpokládá. Úprava reaguje na epidemii covidu-19, školy ji ale budou moci využít do budoucna i při jiných mimořádných situacích. Předlohu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Ministerstvo školství v podkladech k novele uvedlo, že lze předpokládat, že protiepidemická omezení ovlivní fungování vysokých škol i v první polovině roku 2021. Dálkovou výuku a úpravy v akademickém roce dělaly školy kvůli koronaviru již tento rok na jaře.

Umožnil jim to zákon o zvláštních pravidlech pro vysoké školy, jehož účinnost ale platí jen do konce tohoto roku. Nová ustanovení ve vysokoškolském zákoně by na tuto normu měla navazovat.


Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Včera v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru