Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Některé vysoké školy už rozhodly o dokončení semestru na dálku
Česká zemědělská univerzita v Praze. Foto: ČZU

Některé vysoké školy už rozhodly o dokončení semestru na dálku

Vysoké školy v Praze příliš nepočítají s tím, že se v nich do konce zimního semestru obnoví možnost prezenční výuky. Například Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Vysoká škola ekonomická (VŠE) již rozhodly, že tento semestr dokončí formou distančního vzdělávání.

S ohledem na vývoj epidemie covidu-19 to nyní předpokládá také vedení Univerzity Karlovy (UK). Prezenční praktickou výuku plánují školy doplnit většinou buď ve zkouškovém období nebo v letním semestru. Vyplývá to z aktuálních vyjádření zástupců vysokých škol na dotaz ČTK.

Například mluvčí VŠE Martina Mlynářová uvedla, že vedení školy rozhodlo o dokončení semestru pro bakaláře a navazující magistry do 18. prosince s výukou na dálku už 21. října. Důvodem podle ní byla snaha omezit nejistotu studentů i učitelů.

Stejně se na tom v uplynulých dnech domluvilo i vedení ČZU, řekl rektor školy Petr Sklenička. Podle informací na webu ČZU fakulty ještě upřesní, jakým způsobem se budou konat zkoušky z jednotlivých předmětů.

Dokončení zimního semestru na dálku předpokládá i Univerzita Karlova (UK). Pokud by to umožnila vláda, je připravena zároveň uvolňovat aktuální opatření a například obnovit naplno laboratorní a další praktickou výuku.

„Současně věříme, že letní semestr roku 2021 by měl být realizován již formou prezenční," uvedl Petr Podzimek z tiskového oddělení univerzity. Letní semestr má podle harmonogramu akademického roku na UK začít 15. února. Zkouškové období zimního semestru by mělo podle doporučení začít 11. ledna.

Podle Podzimka v souvislosti s aktuální situací není možné vyloučit ani změny v organizaci akademického roku, zatím ale škola o žádných nerozhodla. Úpravy nevyloučil ani mluvčí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Michal Janovský.

Dosud platný harmonogram podle něj počítá s koncem výuky v zimním semestru 18. prosince a zkouškami od 4. ledna do 12. února.

Podle Janovského nyní nemá smysl spekulovat o tom, zda vedení školy počítá s distanční výukou do konce Vánoc, či ne. „Nicméně můžeme říci, že doufáme v obnovení prezenční výuky v nějaké formě alespoň pro laboratorní výuku, která je na naší výzkumné univerzitě zastoupena ve studijních plánech napříč všemi studijními programy s výjimkou ekonomických programů," uvedl.

Předměty, které není možné na dálku splnit, umožní VŠCHT studentům dodělat v následujícím semestru. „Pokud to situace dovolí, máme v plánu dobrovolnou laboratorní výuku i během zkouškového období," řekl Janovský. Ve zkouškovém období nebo letním semestru by chtěly laboratorní či praktickou výuku za současné období nahradit i ČZU nebo UK.

Vysoké školy v Praze přešly na výuku na dálku 21. září. Od 14. října se v nich mohou konat pouze zkoušky s účastí do deseti osob. Výjimka ze zákazu fyzické přítomnosti platí pro praktickou výuku ve zdravotnických, lékařských a farmaceutických oborech a pro studenty, kteří dělají pedagogickou praxi v mateřských, základních a středních školách.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil, že 18. listopadu se obnoví prezenční výuka pro děti z prvních a druhých tříd a ze speciálních škol. V pátek chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) představit tabulku s opatřeními, podle níž se bude rozhodovat i o dalších školách. Tabulka podle něj bude vycházet z modelu epidemického vývoje, který bude mít pět stupňů.

Vysoké školy přitom zřejmě i příští rok budou moci v případě krize vyučovat a zkoušet na dálku a upravit harmonogram studia nebo podmínky a termíny přijímacích zkoušek. Sněmovna dnes totiž ve stavu legislativní nouze schválila návrh vysokoškolské novely, která to předpokládá. Úprava reaguje na epidemii covidu-19, školy ji ale budou moci využít do budoucna i při jiných mimořádných situacích. Předlohu ještě musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Ministerstvo školství v podkladech k novele uvedlo, že lze předpokládat, že protiepidemická omezení ovlivní fungování vysokých škol i v první polovině roku 2021. Dálkovou výuku a úpravy v akademickém roce dělaly školy kvůli koronaviru již tento rok na jaře.

Umožnil jim to zákon o zvláštních pravidlech pro vysoké školy, jehož účinnost ale platí jen do konce tohoto roku. Nová ustanovení ve vysokoškolském zákoně by na tuto normu měla navazovat.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru