Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti
Lichtenštejnský palác na břehu Vltavy. Foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti

Několik historických budov na Malé Straně, které slouží vládě či Parlamentu, se na dnešní svátek 28. října otevřely veřejnosti. Lidé si v tradiční den otevřených dveří mohou prohlédnout jindy nepřístupné prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce, kde sídlí Senát. Prohlídky se konají v Lichtenštejnském paláci na Kampě, který využívá pro reprezentační účely Úřad vlády ČR. Otevřel se i Rohanský palác v Karmelitské ulici, v němž sídlí ministerstvo školství, i některé budovy pražského magistrátu.

Ve Valdštejnském paláci si mohou příchozí prohlédnout Hlavní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu nebo jednací sál senátorů. V Kolovratském paláci nahlédnou mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. Den otevřených dveří se v Senátu koná od 9 do 16 hodin.

Zájemci o prohlídku Lichtenštejnského paláce uvidí reprezentační sály a salonky, které slouží k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí. První ze série komentovaných prohlídek začne v 9:00 a poslední v 16:00.

Ministerstvo školství během státního svátku představí Velký a Malý zrcadlový sál, ve kterých se konají porady vedení nebo reprezentační akce úřadu. Nahlédnout budou moci i do pracovny ministra. Prohlídky začínají v 10:00 a poté každou půlhodinu do 15:00.

Obyvatelé či návštěvníci hlavního města dnes mohou nahlédnout i do několika budov pražského magistrátu. Otevřená bude Nová radnice a rezidence primátora na Mariánském náměstí či Škodovy salonky v Jungmannově ulici. Před návštěvou rezidence primátora v budově Městské knihovny je třeba si předem rezervovat čas komentované prohlídky.

Tradiční den otevřených dveří na Den vzniku samostatného Československa tento rok nepořádá Poslanecká sněmovna. Vedle epidemické situace je to zejména kvůli pokračující rekonstrukci hlavního vstupu do sídla dolní parlamentní komory ze Sněmovní ulice a fasád na sněmovních budovách na Malostranském náměstí.

Návštěvníci musí mít uvnitř budov respirátor a dodržovat rozestupy. Senát a ministerstvo školství upozornily, že před prohlídkou je třeba doložit i bezinfekčnost, tedy ukončené očkování, negativní test či prodělání nemoci.


Autor: ČTK

Koncert pro park již v neděli 3. září

1. září 2023 v 07:24

Již v neděli 3. září se uskuteční í v Centrálním parku Prahy 13 jednadvacátý ročník tradiční akce Koncert pro park. 

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Dvojka plná chutí zve dnes na vepřové hody

19. března 2022 v 09:09

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Baťůžek dětem z Ukrajiny

10. března 2022 v 07:13

Na trhu na Kulaťáku v sobotu 12. března poprvé představí Praha 6 novou aktivitu na podporu Ukrajiny, která bude pomáhat uprchlíkům na území městské části.

Další články
Nahoru