Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti
Lichtenštejnský palác na břehu Vltavy. Foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti

Několik historických budov na Malé Straně, které slouží vládě či Parlamentu, se na dnešní svátek 28. října otevřely veřejnosti. Lidé si v tradiční den otevřených dveří mohou prohlédnout jindy nepřístupné prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce, kde sídlí Senát. Prohlídky se konají v Lichtenštejnském paláci na Kampě, který využívá pro reprezentační účely Úřad vlády ČR. Otevřel se i Rohanský palác v Karmelitské ulici, v němž sídlí ministerstvo školství, i některé budovy pražského magistrátu.

Ve Valdštejnském paláci si mohou příchozí prohlédnout Hlavní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu nebo jednací sál senátorů. V Kolovratském paláci nahlédnou mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. Den otevřených dveří se v Senátu koná od 9 do 16 hodin.

Zájemci o prohlídku Lichtenštejnského paláce uvidí reprezentační sály a salonky, které slouží k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí. První ze série komentovaných prohlídek začne v 9:00 a poslední v 16:00.

Ministerstvo školství během státního svátku představí Velký a Malý zrcadlový sál, ve kterých se konají porady vedení nebo reprezentační akce úřadu. Nahlédnout budou moci i do pracovny ministra. Prohlídky začínají v 10:00 a poté každou půlhodinu do 15:00.

Obyvatelé či návštěvníci hlavního města dnes mohou nahlédnout i do několika budov pražského magistrátu. Otevřená bude Nová radnice a rezidence primátora na Mariánském náměstí či Škodovy salonky v Jungmannově ulici. Před návštěvou rezidence primátora v budově Městské knihovny je třeba si předem rezervovat čas komentované prohlídky.

Tradiční den otevřených dveří na Den vzniku samostatného Československa tento rok nepořádá Poslanecká sněmovna. Vedle epidemické situace je to zejména kvůli pokračující rekonstrukci hlavního vstupu do sídla dolní parlamentní komory ze Sněmovní ulice a fasád na sněmovních budovách na Malostranském náměstí.

Návštěvníci musí mít uvnitř budov respirátor a dodržovat rozestupy. Senát a ministerstvo školství upozornily, že před prohlídkou je třeba doložit i bezinfekčnost, tedy ukončené očkování, negativní test či prodělání nemoci.


Autor: ČTK

ZRUŠENO: Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy

15. listopadu 2021 v 18:29 | Aktualizováno 26. listopadu 2021, 18:29

V sobotu 27. listopadu se koná Adventní jarmark v Komunitním centru Matky Terezy.

Miloš Skalka a host. Diskotéka všech dob

15. listopadu 2021 v 09:34

Diskotéka Miloše Skalky se ková ve Švehlově sokolovně v Praze 15.

Evropští loutkáři a nezávislá world music v Paláci Akropolis

13. listopadu 2021 v 05:16

Od 13. do 16. listopadu proběhne v pražském Paláci Akropolis festival plný loutek, divadla a hudby. O program se tradičně postará loutkář Matija Solce, skupina Fekete Seretlek, spolupořádající Studio Damúza a speciální hosté z Izraele, Jordánska, Itálie, Rakouska, Slovinska, a samozřejmě také...

Praha 1: Malostranský candrbál letos bude pohádkový

12. listopadu 2021 v 09:20

Dvanáctý Malostranský candrbál se koná v sobotu 13. listopadu v 19:30 hodin.

Putin lyžuje. Jevištní reportáž v Suchdole

10. listopadu 2021 v 09:35

Divadelní představení Putin lyžuje v neděli 14. listopadu od 17 hodin v Komunitní zahradě v Suchdole.

Drakiáda na kopci Vidoule

8. listopadu 2021 v 11:18

Sobotní dopoledne 13. listopadu bude v Praze 5 patřit drakům. Na Vidouli proběhnou tradiční soutěže o nejlépe létajícího draka a o nejhezčího doma vyrobeného draka.

Svatomartinská slavnost na Jiřáku

8. listopadu 2021 v 08:17

V sobotu 13. listopadu proběhnou na náměstí Jiřího z Poděbrad oslavy svatého Martina, který přinese hudbu, divadlo, tvoření, ochutnávku husích specialit a mladých vín. Akce potrvá od 8 do 19 hodin.

V Letňanech pokračuje veletrh Cannafest

6. listopadu 2021 v 08:16

Ještě dnes a zítra lze navštívit na výstavišti PVA Expo Praha Letňany jedenáctý ročník Mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest.

Strašidelný pohádkový les v Praze 5

1. listopadu 2021 v 18:22

Pro děti od dvou let je v sobotu 6. listopadu připraven Strašidelný pohádkový les. Akce Prahy 5 pod záštitou radního Petra Lachnita začne v 10 hodin u Národopisného muzea v Holečkově ulici.

Husobraní v Praze 5

28. října 2021 v 08:04

Husí stehna, kaldoun, paštika, husí játra, pečená husa, konfitovaná husa, uzená husa, husí burger, husí roláda nebo lokše maštěné husím sádlem.

Oslavte Den Všech svatých po mexicku

28. října 2021 v 07:34

Barevné kostýmy, motivy lebek, veselá hudba a tanec, takové jsou oslavy Dušiček v exotickém Mexiku. Atmosféru tohoto svátku a ochutnávku pro nás neznámých tradic vám přináší Galerie Butovice za podpory Mexické ambasády. 

Sobota bude v zoo patřit gorilám

22. října 2021 v 11:00

V sobotu 23. října si Zoo Praha připomene minulost, představí přítomnost a také budoucnost chovu goril nížinných, ukáže proměny jejich pavilonu a expozic. Přijďte se seznámit s celou gorilí skupinou. Připravena budou také speciální komentovaná setkání a předání enrichmentového prvku pražské gorilí...

Den otevřených dveří v Nábytkové bance

22. října 2021 v 10:49

Den otevřených dveří Nábytkové banky Praha, která od ledna tohoto roku poskytuje bytové vybavení a domácí potřeby nízkopříjmovým skupinám Pražanů, samoživitelkám, rodinám s dětmi, seniorům, lidem se zdravotním znevýhodněním nebo lidem bez domova při jejich...

Další články
Nahoru