Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti
Lichtenštejnský palác na břehu Vltavy. Foto: Godot13 / Wikimedia Commons

Některé vládní a parlamentní paláce na Malé Straně se dnes otevřely veřejnosti

Několik historických budov na Malé Straně, které slouží vládě či Parlamentu, se na dnešní svátek 28. října otevřely veřejnosti. Lidé si v tradiční den otevřených dveří mohou prohlédnout jindy nepřístupné prostory Valdštejnského a Kolovratského paláce, kde sídlí Senát. Prohlídky se konají v Lichtenštejnském paláci na Kampě, který využívá pro reprezentační účely Úřad vlády ČR. Otevřel se i Rohanský palác v Karmelitské ulici, v němž sídlí ministerstvo školství, i některé budovy pražského magistrátu.

Ve Valdštejnském paláci si mohou příchozí prohlédnout Hlavní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu nebo jednací sál senátorů. V Kolovratském paláci nahlédnou mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. Den otevřených dveří se v Senátu koná od 9 do 16 hodin.

Zájemci o prohlídku Lichtenštejnského paláce uvidí reprezentační sály a salonky, které slouží k pořádání důležitých protokolárních akcí či konferencí. První ze série komentovaných prohlídek začne v 9:00 a poslední v 16:00.

Ministerstvo školství během státního svátku představí Velký a Malý zrcadlový sál, ve kterých se konají porady vedení nebo reprezentační akce úřadu. Nahlédnout budou moci i do pracovny ministra. Prohlídky začínají v 10:00 a poté každou půlhodinu do 15:00.

Obyvatelé či návštěvníci hlavního města dnes mohou nahlédnout i do několika budov pražského magistrátu. Otevřená bude Nová radnice a rezidence primátora na Mariánském náměstí či Škodovy salonky v Jungmannově ulici. Před návštěvou rezidence primátora v budově Městské knihovny je třeba si předem rezervovat čas komentované prohlídky.

Tradiční den otevřených dveří na Den vzniku samostatného Československa tento rok nepořádá Poslanecká sněmovna. Vedle epidemické situace je to zejména kvůli pokračující rekonstrukci hlavního vstupu do sídla dolní parlamentní komory ze Sněmovní ulice a fasád na sněmovních budovách na Malostranském náměstí.

Návštěvníci musí mít uvnitř budov respirátor a dodržovat rozestupy. Senát a ministerstvo školství upozornily, že před prohlídkou je třeba doložit i bezinfekčnost, tedy ukončené očkování, negativní test či prodělání nemoci.


Autor: ČTK

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Dvojka plná chutí zve dnes na vepřové hody

19. března 2022 v 09:09

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Baťůžek dětem z Ukrajiny

10. března 2022 v 07:13

Na trhu na Kulaťáku v sobotu 12. března poprvé představí Praha 6 novou aktivitu na podporu Ukrajiny, která bude pomáhat uprchlíkům na území městské části.

Dyzajn market Jaro 2022

9. března 2022 v 09:35

Dyzajn market Jaro se koná 12. a 13. března, oba dny od 10 do 18 hodin na Výstavišti Praha. Vstup je zdarma a bez bariér. Na trhu autorské tvorby potkáte 180+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských umělců. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a...

Dvojka plná chutí: Vepřové hody

8. března 2022 v 11:00

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Komentovaná procházka Prahou 6: Od Vojenské nemocnice k zmizelé břevnovské návsi

8. března 2022 v 08:04

Březnová vycházka Prahy 6 v neděli 20. března začne historií výstavby vojenské nemocnice a podél jejího areálu se vydáte do Tallichovy ulice. Terasové domy, vystavěné v 70. letech 20. století, podle návrhu architekta Vlastimila Mulače, byly ve své době obývány většinou prominentními osobami...

Zábradlí pro Ukrajinu!

4. března 2022 v 18:52

Divadlo Na zábradlí pořádá v sobotu 5. března benefiční akci na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině. Během odpoledne zde bude probíhat kulturní program i materiální sbírka, součástí akce bude také vernisáž výstavy ukrajinských umělců.

Další články
Nahoru