Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Některé školy v Praze posílily bezpečnost, čekají i na výsledek jednání s ministrem
Česká zemědělská univerzita sídlí v pražském Suchdole. Foto: archiv

Některé školy v Praze posílily bezpečnost, čekají i na výsledek jednání s ministrem

Pražské univerzity vyjádřily soustrast Univerzitě Karlově, filozofické fakultě, obětem i lidem, které čtvrteční střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zasáhla. Některé univerzity přijaly bezpečnostní opatření, všechny ale zároveň čekají na doporučení po schůzce rektorů s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN). Některé zrušili v pátek výuku, jiné doporučili zvážit, zda lidé na univerzitu musí přijít. Na některých školách se již neučí, aktuálně je tam zkouškové období. Vyplývá to z vyjádření mluvčích univerzit, které ČTK oslovila.

Například Česká zemědělská univerzita přijala systém bezpečnostních opatření. Vstup do všech budov univerzity bude možný pouze na kartu ISIC a ITIC nebo zaměstnaneckou kartu. Univerzita přijala i další opatření, které podle mluvčí nemůže blíže upřesnit.

„Jsme ve spojení s bezpečnostními složkami státu, aktuální situaci pečlivě konzultujeme, monitorujeme, vyhodnocujeme a v případě potřeby neprodleně přijmeme další adekvátní opatření," napsala mluvčí univerzity Karla Mráčková.

Univerzita podle svého webu nemá informace o tom, že by byl její kampus v Suchdole ohrožený. Opatření mají předcházet opakování či napodobování podobných činů. ČZU je podle Mráčkové připravená pomoci Univerzitě Karlově i materiálně, v případě potřeby například zázemí, prostory či určité vybavení.

Kontroly na vrátnicích u vstupů do budov posílila i Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE). Univerzita má na některých místech i nainstalované bezpečnostní rámy, tam, kde jsou, jsou podle mluvčí v provozu.

„V případě další potřeby máme možnost zavést vstup do budov školy pouze po předložení studentské či zaměstnanecké karty, či na základě vydaného povolení VŠE," napsala Kateřina Macháčková.

O dalších opatření bude rektor VŠE Petr Dvořák jednat na schůzce s ministrem Bekem, následně mimořádně svolá kolegium rektora. Na tomto jednání se projednají konkrétní kroky VŠE. O regulaci zavazadel, která si studenti nosí na fakulty, se na VŠE zatím podle Macháčkové nemluvilo.

Bezpečnostní opatření přijalo i České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Konkrétní opatření univerzita zatím sdělovat nechce, nicméně omezila pohyb osob ve všech budovách univerzity, napsala mluvčí ČVUT Kateřina Veselá.

„Veškerá opatření řeší vedení školy ve spolupráci s děkany a bezpečnostním ředitelem ČVUT," uvedla. V sobotu budou na budovách ČVUT vyvěšené černé vlajky.

Akademie múzických umění (AMU) bude v otázce bezpečnostních opatření následovat doporučení, které vzejdou od České konference rektorů a ministerstva školství po lednovém jednání, informovala mluvčí AMU Hana Šťastná.

Akademie výtvarných umění v Praze nechtěla dávat veřejná prohlášení. Odkázala se na čtvrteční prohlášení rektorky Marie Topolčanské na webu školy. V něm rektorka vyjádřila upřímnou soustrast lidem zasaženým událostí. „Nabídněme jim podpůrnou ruku v tuto chvíli i v budoucnosti," uvedla.

Na výsledky jednání škol s ministrem počká i Vysoká škola chemicko-technologická. Univerzita má podle mluvčího Michala Janovského zpracovaný dokument, který minimálně roku od 2015 každoročně rozesílá.

V tom je popsané, jak se mají lidé na univerzitě chovat v případě, že se v kampusu nachází útočník. VŠCHT také v pátek zrušila výuku na univerzitě. Zároveň vyvěsila černé vlajky na budovách univerzity v pražských Dejvicích.


Autor: ČTK

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru