Dnes Úterý - polojasno 29°C
Zítra Středa - obcasny-dest 17°C
Úterý 11. 5. 2021
Svátek má Svatava
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Některé rizikové faktory aterosklerózy ovlivnit neumíme, proto je potřeba se zaměřit na ty ostatní. Je jich dost
Ideální sportovní aktivitou pro podzim jsou svižné procházky v lese. Ilustrační foto: Julia Freeman-Woolpert / Freeimages.com

Některé rizikové faktory aterosklerózy ovlivnit neumíme, proto je potřeba se zaměřit na ty ostatní. Je jich dost

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově hlavní příčinou předčasného úmrtí. Nemoci srdce postihují muže i ženy, ze všech úmrtí ve věku do 75 let v Evropě jsou kardiovaskulární onemocnění odpovědna za 43 procent případů u mužů a 55 procent u žen.

Nemoci srdce jsou také jednou z nejčastějších příčin invalidity a podstatně přispívají k neustálému zvyšování nákladů na zdravotní péči. Prevence je velmi důležitá, navíc také dobře funguje – vede ke snížení úmrtí až o 50 procent.

„Hlavní příčinou všech kardiovaskulárních onemocnění je ateroskleróza, tj. ukládání tukových látek ve stěnách tepen, které vede k jejich postupnému zužovaní a následné nedokrevnosti různých orgánů. Některé rizikové faktory aterosklerózy ovlivnit nemůžeme, například genetickou dispozici, věk nebo pohlaví. Proto se v prevenci kardiovaskulárních chorob musíme zaměřit na faktory ovlivnitelné,“ řekl Richard Češka z 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Hlavními ovlivnitelnými faktory aterosklerózy jsou kouření, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, vysoký krevní tlak, fyzická neaktivita a obezita. Řadu faktorů mohou pacienti ovlivnit změnou životního stylu. Je rovněž nezbytné důsledně dodržovat pokyny lékaře.

Bohužel toto je stále velký problém. Příčin, proč pacienti nedodržují léčbu, může být několik. Nízké vzdělání, nedostatečná důvěra v lékaře i léčbu obecně, psychické problémy, stres a zejména nepochopení nutnosti léčby a nízká motivace ke změně chování.

Velkou roli hraje předepsaná léčba – složitost denního dávkování, počet tablet, které pacient musí denně užívat. Navíc onemocnění srdce a cév nebolí a pacient může nabýt mylného dojmu, že se nemusí léčit.

Určitý vliv na užívání předepsané léčby může mít také osoba lékaře, který v danou chvíli nemusí mít z různých důvodů dostatek pochopení nebo času na jednotlivé pacienty.

Lékař by měl vždy poskytnout pacientovi informace o rizicích onemocnění a potřebě léčby, případně mu dále poskytnou relevantní zdroje těchto informací. Měl by dbát na adekvátní kontroly pacienta – nejen dodržování farmakologické léčby, ale i režimových opatření.

Tam, kde je to žádoucí, by měl pacientovi nasadit léčbu pomocí fixních kombinací, a usnadnit tím dodržování léčby. Je dobré, aby informoval pacienta o průběhu léčby, možných překážkách v dodržování léčby a o jeho úspěších.

„Pacient by měl převzít zodpovědnost za svůj zdravotní stav, o svou léčbu se zajímat a aktivně se na ní podílet – nejen zavedením a dodržováním režimových opatření, případně pravidelným užíváním předepsané léčby a pravidelným měřením tlaku. Pacient by měl dále chodit na pravidelné kontroly a být ke svému lékaři maximálně upřímný, tedy informovat ho o svém skutečném zdravotním stavu a nic nezamlčovat,“ dodal profesor Češka.

Pohyb jako prevence

„Pohyb je nejen skvělou prevencí, ale i lékem na široké spektrum civilizačních onemocnění,“ uvedla Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness a České komory fitness.

„Je potřeba zdůraznit význam pravidelné fyzické aktivity v každodenním životě. Její nedostatek má totiž fatální následky, a to u všech generací. Přitom pravidelné sportování je klíčové pro kvalitní život ve zdraví,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Výbor dlouhodobě upozorňuje na přímou souvislost s pohybovou aktivitou a náklady na zdravotní péči.

Podle profesora Václava Bunce z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy má nedostatek pohybu dokonce fatální důsledky pro společnost. „Nefarmakologická intervence, jejímž cílem je změna životního stylu – patří sem pohyb a dieta, má ve svém důsledku přímý a nepřímý efekt. Přímým efektem je snížení nákladů na zdravotní péči, léky, nemocniční a ambulantní péči. To je možné odhadnout na zhruba 70 až 80 miliard korun,“ uvedl.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

Včera v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru