Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Některé radnice kritizují primátora a magistrát kvůli plánům na umístění uprchlíků
Ukrajinští uprchlíci při registraci v asistenčním centru. Foto: JP

Některé radnice kritizují primátora a magistrát kvůli plánům na umístění uprchlíků

Vedení Prahy 5 a Prahy 10 kritizují primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a magistrát kvůli plánovanému umístění romských uprchlíků na svém území. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) uvedla, že městská část nebyla informována o plánu vybudovat v Malešicích stanové městečko pro 150 romských uprchlíků. Rada Prahy 5 sdělila, že primátor bez konzultace s radnicí rozhodl o umístění 120 Romů do budovy ve Vrchlického ulici. Magistrát kritiku odmítl, Malešice podle jeho zástupců vytipovalo ministerstvo vnitra. V případě Prahy 5 jde o iniciativu majitele domu, uvedl primátor. 

Chmelová na facebooku uvedla, že se o plánu umístit romské uprchlíky do Malešic dozvěděla v úterý ráno od úředníka Prahy 10 a primátor Hřib ji ujistil, že žádnou součinnost Prahy 10 nepotřebuje.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman v reakci sdělil, že lokalitu vytipovalo ministerstvo, protože se jedná o pozemek České pošty. Dohoda podle něj vznikla v pondělí večer a starostka o ní byla informována ještě před tím, než ji v úterý oficiálně oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Primátora Hřiba včera kritizovalo také vedení Prahy 5, podle kterého „svévolně rozhodl o umístění romských uprchlíků z Ukrajiny na Praze 5 bez předchozí konzultace s radnicí“.

„Hlavní město Praha opakovaně nevede s městskou částí Praha 5 dialog, který považujeme zvláště v této situaci za velmi důležitý,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

O umístění 120 romských uprchlíků ve Vrchlického ulici na Praze 5 podle radních primátor rozhodl bez předchozí konzultace s městskou částí. Vybraná lokalita je však podle radních kriticky zatížená značným množstvím uživatelů návykových látek, konkrétně v blízkosti Husových sadů.

V Mahenově ulici se nachází nízkoprahového zařízení pro uživatele návykových látek a ordinace substituční léčby pro drogově závislé v Erbenově ulici, včetně přilehlé lékárny. Rada MČ Praha 5 je upozorňuje na nebezpečí vzniku vyloučené lokality.

 „Vymezení se k rozhodnutí pana primátora je v této situaci opravdu nezbytné. Tato lokalita je naprosto nevhodná, a kdyby pan primátor své rozhodnutí s námi konzultoval, vysvětlili bychom mu proč,“ řekl místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS).

Městská část podle něj byla od doby vzniku ukrajinské krize otevřena k umísťování uprchlíků, dnes jich zde žije více než 6500. Poskytla a vybavila volné byty a prostory pro nouzové ubytování. Integrovala děti z Ukrajiny do svých škol.

Základní školy navštěvuje 400 dětí a v mateřských školách je umístěno 60 dětí uprchlíků. „Vytváříme a zajišťujeme adaptační skupiny, poskytujeme podporu ukrajinským uprchlíkům, jako je například výuka češtiny,“ řekla starostka.

Vedení Prahy 5 se usneslo, že žádá o rovnoměrné rozmístění uprchlíků mezi jednotlivé městské části. Dále žádá primátora, aby své rozhodnutí přehodnotil a do doby vyřešení situace zajistil bezpečnost v celé dotčené lokalitě Prahy 5 tím, že garantuje nepřetržitou přítomnost Policie ČR a Městské policie. 

Hřib ČTK sdělil, že Zajíčkové pouze telefonicky oznámil záměr soukromého vlastníka ubytovat uprchlíky ve své ubytovně. „Přislíbil jsem také, že bude na místě i v okolí zajištěna bezpečnost. Nejde o žádné moje autoritativní rozhodnutí, ale o rozhodnutí soukromého vlastníka objektu. Pokud má paní starostka z ODS jiný názor na to, jak má vlastník nakládat se svým soukromým majetkem, ať ho kontaktuje napřímo," uvedl.


Autoři: red, ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru