Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Některé půjčky vyjdou draho. Nevybírejte bezhlavě
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: archiv

Některé půjčky vyjdou draho. Nevybírejte bezhlavě

Ač léto a sezóna v plném proudu, ceny nijak závratně dolů nejdou. A to i přesto, že to mnoho odborníků předpovídalo. K tomu si připočítejte výdaje za energie, pohonné hmoty, poplatky na bydlení, dětské tábory a třeba i nějaká ta dovolená. Navíc se blíží září a s tím spojené další výdaje. Není divu, že se tenčí rezervy domácností a čím dál víc lidí se uchyluje k půjčkám. A ne vždycky promyšleně.

Až 45 % na úrocích? I to je realita

Ano. Nenadálé výdaje může půjčka pomoci vyřešit. Koupě auta, když staré dojelo, rekonstrukce, která je nutná a nemáte na ní hotovost. Chybou už je, když si koupíte zbytečně drahé a velké auto, které vás pak zruinuje při běžné údržbě a zároveň splátky ukrojí z rozpočtu mnohem víc peněz, než je únosné. Ještě horší je, když si lidé půjčují na splátky jiných úvěrů a rázem mají dluhy nad hlavu a neví, co s tím dělat.  Často k tomu využívají rychlé nebankovní půjčky. Ty lákají na bleskové vyřízení, minimální požadavky a všeobecnou dostupnost. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že za takovou půjčku hodně zaplatíte. A to bývá kámen úrazu.

Jak vyplývá z průzkumu Indexu odpovědného úvěrování sestavených organizací Člověk v tísni, může někdo, kdo si půjčí 20 000 Kč se splatností jeden měsíc, zaplatit až 9000 Kč na úrocích. To znamená o 45 % víc, než byla půjčená částka. Tuto částku musíte zaplatit hned pár týdnů potom, co jste si peníze z nějakého důvodu půjčili. Najednou ale vracíte takřka 30 000 Kč.

Mohu si dovolit takový dluh?

Výše uvedené informace samozřejmě neříkají, že každá rychlá půjčka je špatná. Ovšem žadatel musí počítat s tím, že ho stojí více, a především musí celou částku a k tomu další poplatky zaplatit najednou a většinou hned další výplatu. Z tohoto důvodu je nutné zvážit, zda si můžete dluh vůbec dovolit, a hlavně jestli ho zvládnete pak celý uhradit. Když jde o jednorázovou záležitost a víte, že další měsíce už budete finančně v pohodě, nemusíte se bát. V opačném případě zkuste raději hledat jiné řešení.

Některé společnosti poskytují novým klientům úvěry zdarma bez poplatků a úroků. Tím pádem zaplatíte pouze tu částku, kterou jste si půjčili. Ale jen když pošlete peníze včas v termínu splatnosti a ne déle.

Jestliže chcete právě takový produkt najít, vyplatí se využít nějaký dostupný srovnávač půjček jako jsou například ferovepujcky.cz a vybrat si z nabízených parametrů právě tento.

Když půjčit, tak zodpovědně

Zhodnotili jste svou finanční situaci, současnou i budoucí a máte v plánu si půjčit. Teď ještě zbývá najít vhodnou společnost. Ať už banka nebo nebankovní společnost, vždy především prověřte, jaké mají renomé, kolik zaplatíte celkem i s úroky a poplatky, zda je možné prodloužit splatnost apod. Můžete se také podívat do žebříčku poskytovatelů, kde se podíváte na to, jak si jednotlivé firmy stojí. Tyto průzkumy tvoří opět Člověk v tísni pravidelně. Mimo jiné hodnotí i transparentnost, vstřícnost ke klientům a odpovědné úvěrování.

Prodloužit splatnost? Ano, ale za poplatek

Věřte, že když jde o vychvalování svých produktů, předhání úvěrová společnost jedna druhou. Mnohem horší je to už s těmi negativními věcmi. Často se o nich dozvíte až ve chvíli, kdy se dostanete do problémů a nezvládnete splácet. Solidní poskytovatel nabídne možnost řešení i vysvětlení rizik. Zároveň poskytne dostatek informací k tomu, aby se dlužník dobře v celé problematice zorientoval. Prodloužení možnosti splácet, úprava splátek a další služby zvyšují šanci na splacení závazků. Tuto možnost vám naštěstí poskytnout takřka všichni, ovšem některé za nemalý poplatek a občas doprovázený sankcemi. Vyplatí se být obezřetní ještě před tím, než odešlete žádost.

Půjčka jako poslední řešení

Půjčit si peníze není primárně špatné a někdy se i úvěr vyplatí více než dát vlastní peníze. Hlavně u hypoték. Nemá to být ale první možnost v případě řešení špatné finanční situace. V tu chvíli často o žádné řešení nejde, spíš o začátek mnoha problémů. Snažte se nejdříve p problému mluvit s rodinou, najít brigádou či zkusit nějakou sociální pomoc. Když tohle nepomůže, půjčte si. Ale hlavně odpovědně.


Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Včera v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Včera v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

28. května 2024 ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

28. května 2024 v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

28. května 2024 v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

28. května 2024 v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Na veletrh Expo Real míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

27. května 2024 v 11:55

Prestižní developerský veletrh Expo Real se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí světa, což jej řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této prestižní a...

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru