Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Některé půjčky vyjdou draho. Nevybírejte bezhlavě
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: archiv

Některé půjčky vyjdou draho. Nevybírejte bezhlavě

Ač léto a sezóna v plném proudu, ceny nijak závratně dolů nejdou. A to i přesto, že to mnoho odborníků předpovídalo. K tomu si připočítejte výdaje za energie, pohonné hmoty, poplatky na bydlení, dětské tábory a třeba i nějaká ta dovolená. Navíc se blíží září a s tím spojené další výdaje. Není divu, že se tenčí rezervy domácností a čím dál víc lidí se uchyluje k půjčkám. A ne vždycky promyšleně.

Až 45 % na úrocích? I to je realita

Ano. Nenadálé výdaje může půjčka pomoci vyřešit. Koupě auta, když staré dojelo, rekonstrukce, která je nutná a nemáte na ní hotovost. Chybou už je, když si koupíte zbytečně drahé a velké auto, které vás pak zruinuje při běžné údržbě a zároveň splátky ukrojí z rozpočtu mnohem víc peněz, než je únosné. Ještě horší je, když si lidé půjčují na splátky jiných úvěrů a rázem mají dluhy nad hlavu a neví, co s tím dělat.  Často k tomu využívají rychlé nebankovní půjčky. Ty lákají na bleskové vyřízení, minimální požadavky a všeobecnou dostupnost. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že za takovou půjčku hodně zaplatíte. A to bývá kámen úrazu.

Jak vyplývá z průzkumu Indexu odpovědného úvěrování sestavených organizací Člověk v tísni, může někdo, kdo si půjčí 20 000 Kč se splatností jeden měsíc, zaplatit až 9000 Kč na úrocích. To znamená o 45 % víc, než byla půjčená částka. Tuto částku musíte zaplatit hned pár týdnů potom, co jste si peníze z nějakého důvodu půjčili. Najednou ale vracíte takřka 30 000 Kč.

Mohu si dovolit takový dluh?

Výše uvedené informace samozřejmě neříkají, že každá rychlá půjčka je špatná. Ovšem žadatel musí počítat s tím, že ho stojí více, a především musí celou částku a k tomu další poplatky zaplatit najednou a většinou hned další výplatu. Z tohoto důvodu je nutné zvážit, zda si můžete dluh vůbec dovolit, a hlavně jestli ho zvládnete pak celý uhradit. Když jde o jednorázovou záležitost a víte, že další měsíce už budete finančně v pohodě, nemusíte se bát. V opačném případě zkuste raději hledat jiné řešení.

Některé společnosti poskytují novým klientům úvěry zdarma bez poplatků a úroků. Tím pádem zaplatíte pouze tu částku, kterou jste si půjčili. Ale jen když pošlete peníze včas v termínu splatnosti a ne déle.

Jestliže chcete právě takový produkt najít, vyplatí se využít nějaký dostupný srovnávač půjček jako jsou například ferovepujcky.cz a vybrat si z nabízených parametrů právě tento.

Když půjčit, tak zodpovědně

Zhodnotili jste svou finanční situaci, současnou i budoucí a máte v plánu si půjčit. Teď ještě zbývá najít vhodnou společnost. Ať už banka nebo nebankovní společnost, vždy především prověřte, jaké mají renomé, kolik zaplatíte celkem i s úroky a poplatky, zda je možné prodloužit splatnost apod. Můžete se také podívat do žebříčku poskytovatelů, kde se podíváte na to, jak si jednotlivé firmy stojí. Tyto průzkumy tvoří opět Člověk v tísni pravidelně. Mimo jiné hodnotí i transparentnost, vstřícnost ke klientům a odpovědné úvěrování.

Prodloužit splatnost? Ano, ale za poplatek

Věřte, že když jde o vychvalování svých produktů, předhání úvěrová společnost jedna druhou. Mnohem horší je to už s těmi negativními věcmi. Často se o nich dozvíte až ve chvíli, kdy se dostanete do problémů a nezvládnete splácet. Solidní poskytovatel nabídne možnost řešení i vysvětlení rizik. Zároveň poskytne dostatek informací k tomu, aby se dlužník dobře v celé problematice zorientoval. Prodloužení možnosti splácet, úprava splátek a další služby zvyšují šanci na splacení závazků. Tuto možnost vám naštěstí poskytnout takřka všichni, ovšem některé za nemalý poplatek a občas doprovázený sankcemi. Vyplatí se být obezřetní ještě před tím, než odešlete žádost.

Půjčka jako poslední řešení

Půjčit si peníze není primárně špatné a někdy se i úvěr vyplatí více než dát vlastní peníze. Hlavně u hypoték. Nemá to být ale první možnost v případě řešení špatné finanční situace. V tu chvíli často o žádné řešení nejde, spíš o začátek mnoha problémů. Snažte se nejdříve p problému mluvit s rodinou, najít brigádou či zkusit nějakou sociální pomoc. Když tohle nepomůže, půjčte si. Ale hlavně odpovědně.


Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Komunitní centrum Kampa získalo dotace na péči o zeleň

19. září 2023 v 16:37

Radní Prahy 1 na svém úterním jednání schválili rozdělení financí z 2. kola dotačního programu v oblasti životního prostředí. Rozdělovalo se 286 000 korun.

Zaměstnanci magistrátu pomohli nemocné Verunce, vybrali téměř 57 tisíc korun

19. září 2023 v 15:16

Tříletá Verunka trpící vzácným nervosvalovým onemocněním obdržela v úterý od vedení hlavního města šek s finanční pomocí. Na pomoc Verunce přispívali zaměstnanci pražského magistrátu v rámci charitativní akce Run and Help, celkem přispěli 56 961 korun.

Praha 14 zve na Posvícení u Doubravky

19. září 2023 v 08:30

Rozsvícení rozhledny, program pro děti, koncerty nebo iluzionistickou show připravila Praha 14 na sobotu 23. září.

Vedení Prahy 15 besedovalo s občany o Taškentu

19. září 2023 v 08:18

Zástupci vedení městské části Praha 15 se sešli v Hostivaři na besedě s občany, která proběhla v souvislosti s koncepční studií Centrum Nová Hostivař.

Hygienická stanice zve na Starou rychtu

19. září 2023 v 06:50

Den otevřených dveří pro veřejnost uspořádá ve čtvrtek 28. září od 9 do 15 hodin Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

18. září 2023 ve 13:06

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových...

Praha 11 má přímo od farmářů ovoce a zeleninu

18. září 2023 ve 12:30

Členové Komunity podporovaného zemědělství v Praze 11 mají k dispozici ovoce, zeleninu, maso a sýry v biokvalitě přímo od výrobců. Za účastnický poplatek mohou odebírat sezonní produkty pěstované nebo chované s respektem k přírodě.  

Další články
Nahoru