Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Některé pražské vysokoškolské koleje budou v letním semestru zdražovat
Koleje Strahov. Foto: Adam Zivner / Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Některé pražské vysokoškolské koleje budou v letním semestru zdražovat

Některé pražské vysokoškolské koleje budou od 1. února zvyšovat ceny za ubytování pro studenty zhruba o deset procent. Ceny zvedají kvůli inflaci a změně daně z přidané hodnoty (DPH) na ubytovací služby i kvůli cenám energií. Další vysoké školy zvýšení cen od letního semestru neplánují. Pražské vysokoškolské koleje se liší i tím, zda ceny zahrnují poplatky za energie, či zda si je studenti platí zvlášť. Vyplývá to z vyjádření ředitelů kolejí a mluvčích pražských univerzit, které ČTK oslovila.

Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) se budou ceny zvyšovat od 1. února o meziroční míru inflace, 10,7 procenta a změnu DPH, tedy o další dvě procenta, informoval mluvčí VŠCHT Michal Janovský. O deset procent se zdraží i ubytování na kolejích České zemědělské univerzity v Praze (ČZU), napsal ředitel Kolejí a Menz ČZU Jiří Macoun.

„Důvody pro navýšení cen jsou výhradně vnější ekonomické faktory. Prvním důvodem navýšení je rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o navýšení poplatků za distribuci elektřiny a plynu o 20 procent až 30 procent s platností od 1. ledna 2024 a dále rozhodnutí o opětovném započítávání poplatků za obnovitelné zdroje (OZE),“ uvedl.

Dalším důvodem je podle něj změna DPH. ČZU již v tomto akademickém roce ceny měnila, v listopadu loňského roku je snížila o osm procent kvůli poklesu cen energií.

Ceny se zvedají i na Univerzitě Karlově. Od 1. března si studenti zaplatí za ubytování zhruba o osm procent více než doposud. Vyplývá to z ceníků, které jsou dostupné na webu univerzity.

Například za dvojlůžkový pokoj na koleji Jednota od března studenti zaplatí 221 korun za noc, na kolejích Vltava a Otava na Jižním městě od 146 do 168 korun za noc v případě, že na kolejích budou bydlet jen po dobu akademického roku. Pokud by ubytování využívali celý rok, jsou ceny o několik korun nižší.

VŠCHT studenty ubytovává na kolejích Volha a Sázava. Bydlení na dvoulůžkovém pokoji stojí v obou zařízeních shodně, od února to bude 165 nebo 189 korun za noc. Cena závisí na tom, s kolika lidmi ubytovaný sdílí koupelnu a kuchyň.

Do konce ledna platí studenti za pokoje 146 nebo 168 korun za noc. Na kolejích ČZU platí do konce ledna studenti za dvojlůžkový pokoj 151 až 209 korun za noc.

Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) ani České vysoké učení technické (ČVUT) podle mluvčích zdražování od letního semestru neplánují. Na kolejích ČVUT studenti zaplatí za lůžko od 81 korun za noc na kolejích Strahov a Podolí, do 247 korun na koleji v Bubenči.

„V cenách kolejného máme na ČVUT zahrnuté veškeré služby a energie s výjimkou elektrické energie, kterou ubytovaní spotřebovávají přímo na pokoji nebo buňce,“ sdělila mluvčí univerzity Kateřina Veselá. Na VŠCHT, ČZU i UK zahrnují ceny ubytování i energie či připojení k internetu.

„Pokud měníme ceny, tak vždy k 1. září, aby studenti přesně věděli, za jakou cenu budou daný akademický rok ubytováni,“ sdělila ČTK mluvčí VŠE Kateřina Pelouchová. Za ubytování například na Palachově koleji zaplatí podle aktuálních ceníků za dvojlůžkový samostatný pokoj od 206 do 233 korun za noc.

Koleje VŠE a VŠCHT jsou podle mluvčích aktuálně plně obsazené. Na ČZU jsou koleje obsazené z více než 90 procent a podle Macouna je vyšší v porovnání se stejným obdobím v loňském roce, na ČVUT je to zhruba 86 procent. Na některých vysokých školách převyšuje zájem studentů kapacitu kolejí.

Například na ČZU neuspokojí podle Macouna každoročně téměř polovinu zájemců. Těm pak škola nabízí ubytování ve smluvních externích prostorech. Poptávka převyšuje i kapacitu kolejí VŠCHT, podle Janovského zhruba o pět procent. Na kolejích VŠE a ČVUT mají podle mluvčích míst pro studenty dostatek.

„Zájem o ubytování na kolejích je vysoký a každým rokem zájem o ubytování na kolejích roste, jak ze strany českých, ale zejména i zahraničních studentů. Obsazenost kolejí je vysoká, avšak v průběhu roku v případě zájmu jednotlivců, dokážeme vyhovět jejich požadavkům,“ napsala ředitelka kolejí a menz UK Miroslava Hurdová. Univerzita na kolejích nabízí asi 11 000 lůžek.


Autor: ČTK

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Včera ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Včera v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Včera v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Včera v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Včera v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Včera v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Včera v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

28. února 2024 v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

28. února 2024 v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

28. února 2024 v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru